? Wszystko zaczęło się od prostej obserwacji ? żadne z miast nie kompostuje odpadów zielonych choć ma do tego prawo. Kilka godzin później już wiedziałem ile odpadów, zielonych zbieramy na terenie Kobyłki i ile środków trzeba zaangażować w ich zagospodarowanie ? mówi Lech Urbanowski, koordynator Wydziału Ochrony Środowiska.
? Nie myślałem, że postawienie kilkudziesięciu kompostowników (dziś jest to już 200 sztuk) żeby przetwarzać bioodpady zebrane z terenów miejskich, spotka się z tak dużym zainteresowaniem ze strony innych miast (kilkadziesiąt spotkań, jeszcze więcej telefonów i pytań). Sam zamysł był prosty: do końca 2021 zagospodarowywać 100% bioodpadów zebranych z kobyłkowskiej przestrzeni publicznej, i robić to za ułamek ceny płaconej firmie odpadowej ? podkreśla Lech Urbanowski, koordynator Wydziału Ochrony Środowiska.
Wiadomo nie od dziś, że najlepiej edukować przez dobry przykład. ? Dlatego też ograniczenie ilości odpadów i marsz w kierunku obiegu zamkniętego w gospodarce odpadami zaczęliśmy od siebie. Poskutkowało to kilkudziesięcioma kompostownikami założonymi przez mieszkańców Kobyłki w ostatnim czasie (tych o których wiemy, bo pomagaliśmy w ich wyborze i prowadzeniu) ? mówi nasz rozmówca.
Warto dodać, że pod samym urzędem też stoją cztery kompostowniki, w których przetwarzane są bioodpady zebrane na terenie urzędu. ? Warto zaznaczyć, że nie tylko fusy z kawy i herbaty. Na terenie miasta – w celach edukacyjnych dla mieszkańców, rozstawiamy kilka typów pokazowych kompostowników, tych wykonanych przez nas z palet, z siatki, z desek, jak i kilka kupnych ? dodaje.
Oprócz oszczędności ważny też jest wymiar promocyjny i edukacyjny tej akcji. ? Dzięki kompostownikom ustawionym na naszym PSZOK-u przeprowadziliśmy kilkadziesiąt prezentacji dla odwiedzających PSZOK mieszkańców, żeby opowiadzieć im o korzyściach z kompostowania i pokazać, że to ?nie śmierdzi?, a pachnie ziemią i lasem ? przekonuje koordynator.
A bioodpady to druga, najcięższa frakcja w całym strumieniu odpadów komunalnych, ich waga w miesiącach wiosennych, letnich i jesiennych potrafi zbliżyć się do masy odpadów zmieszanych. ? A w odpadach zmieszanych 20-40 % stanowia? odpady, kto?re powinny znalez?c? sie? włas?nie w pojemniku bio. W wielu nieruchomościach odpady bio nie sąwcale oddawane ? o ile nauczyliśmy się właściwie segregować plastiki, czy papier, o tyle odpado?w bio jeszcze nie umiemy właściwie zagospodarowywać ? podkreśla.
Oprac. Red