O ważnych zmianach podatkowych dla przedsiębiorców w 2020 roku rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego mojerozliczenia.pl
? Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Czy zdecyduje się Pan na podsumowanie mijającego roku?
– Mijający rok to istna karuzela zmian w podatkach. Pozwolę sobie przytoczyć kilka ciekawostek zasłyszanych podczas niedawnego kongresu dla właścicieli biur rachunkowych. Dane liczbowe uzmysławiają skalę zjawiska tworzenia nowego prawa. Jedna z ciekawostek jest taka, że prawo w Polsce zmienia się 56 razy częściej niż w Szwecji. Druga jest taka, że żeby być na bieżąco ze zmianami podatkowymi, należy poświęcić codziennie 2,5 godziny na czytanie nowych przepisów,
a żeby być w ogóle na bieżąco ze zmianami wszystkich przepisów to na czytanie należy przeznaczyć 4,5 godziny dziennie. Pokazuje to ogrom zmian i pokazuje, że ponad połowa wszystkich zmian dotyczy samych podatków.
? Niewiarygodne! Rzeczywiście, co chwila słyszymy o zmianach prawnych, na łamach Życia Powiatu na Mazowszu publikujemy co tydzień informacje na ten temat, ale podanie takich danych liczbowych uzmysławia ogrom nowej legislacji. Wydaje się to wprost nieprawdopodobne!
– No tak. Tak jest i możemy się temu dziwić, czasami łapać wprost za głowę, ale jako obywatele jesteśmy postawieni przed faktem dokonanym i pozostaje nam jedynie przyjąć taki stan faktyczny do wiadomości.
? Trochę wydaje się to smutne.
– Nie mi to oceniać. Ja skorzystam
z okazji i powiem o kolejnych ważnych zmianach przygotowanych od 1 stycznia 2020 roku.
? Jakie to zmiany?
– Powiem o dziewięciu zmianach, które dotyczą przedsiębiorców i zaczną obowiązywać już od 1 stycznia.
Pierwsza z nich dotyczy tzw. białej listy ? płatność za fakturę powyżej 15.000 zł na rachunek bankowy spoza białej listy równa się brak możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych.
Druga zmiana dotyczy podzielonej płatności ? płatność z pominięciem mechanizmu split payment za fakturę powyżej 15.000 zł oznaczoną informacją ?mechanizm podzielonej płatności?, za towary i usługi
z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, również równa się brak możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Trzecia dotyczy podatkowej książki przychodów i rozchodów ? znika obowiązek prowadzenia ewidencji wyposażenia i kart przychodów pracowników.
Czwarta dotyczy paragonów ? nie będzie można wystawiać faktury do sprzedaży udokumentowanej paragonem bez NIP nabywcy.
Piąta dotyczy zmian dokumentacyjnych w przypadku sprzedaży towarów do państw unijnych
i stosowania stawki 0% VAT.
Szósta dotyczy wprowadzenia indywidualnych rachunków podatkowych dla wszystkich ? o tym mówiliśmy w ostatnim tygodniu.
Siódma to wprowadzenie kas fiskalnych online dla warsztatów samochodowych i stacji paliw
Ósma dotyczy wprowadzenia ulgi na złe długi w podatkach dochodowych. Wreszcie przedsiębiorca będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania w przypadku, gdy nie otrzyma zapłaty za swoją fakturę, ale jednocześnie będzie musiał zwiększyć podstawę opodatkowania, jeśli sam nie zapłaci za fakturę dostawcy.
I wreszcie dziewiąta zmiana dotyczy obowiązku pobrania podatku
u źródła według stawki krajowej dla płatności zagranicznych przekraczających 2 mln zł
? To niemal dekalog.
– No tak, ale to nie koniec. Od kwietnia i lipca czekają nas kolejne zmiany.
? Wygląda na to, że w kolejnym roku dalej będzie o czym rozmawiać.
– Tak to wygląda, natomiast mam mieszane uczucia, bo z jednej strony fajnie jest spotkać się z Czytelnikami Życia Powiatu na Mazowszu, ale z drugiej strony nasze rozmowy to są tematy ciężkiego kalibru.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl