Białobrzescy policjanci apelują o ostrożność i o ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonach lasów, a także pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.
Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że wjeżdżając w tereny leśne muszą zachować szczególną ostrożność, bo na jezdnie mogą wybiec dzikie zwierzęta. Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.
Tylko w ubiegły weekend na terenie powiatu białobrzeskiego dwukrotnie doszło do groźnych zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt. W sobotę (2.11.) kierującemu volkswagenem 20-latkowi, na trasie K-48 w miejscowości Szczyty przed maskę samochodu wybiegł łoś. Mężczyzna w wyniku zderzenia ze zwierzęciem stracił panowanie nad pojazdem zjechał do rowu i uderzył w drzewo. Na szczęście w wyniku tej groźnie wyglądającej kolizji, nikt nie odniósł obrażeń. Mniej szczęścia miał 66-letni kierujący renault, któremu łoś wbiegł prosto pod koła w rejonie Borek w Białobrzegach, także na trasie K-48. W wyniku uderzenia łoś wpadł na szybę czołową pojazdu. Obrażenia odniósł kierujący, został on zabrany karetką pogotowia do szpitala. Łoś padł na miejscu. Policjanci przez ponad dwie godziny dokonywali zabezpieczenia miejsca zdarzenia, oraz wahadłowo kierowali ruchem.
Pamiętajmy !
Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu – to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
- Zwracaj baczną uwagę na pobocza – mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.
- Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
- Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach- za nim mogą podążać kolejne.
- Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce wypadku i zawiadomić o nim Policję.
Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Nie należy także lekceważyć znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
asp. Joanna Golus / KPP w Białobrzegach