Ponad osiemset osób wzięło udział w uroczystości 74. rocznicy zrzutu żołnierzy cichociemnych w kołakowskim lesie. Tylko w biegach wystartowało ponad 500 uczestników. A sygnał do startu dawał sam Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.
Biegi, rekonstrukcja zrzutu, koncert i pokaz pirotechniczny ściągnęły tłumy mieszkańców i gości. Kołaków zaszczycił swoją obecnością Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który objął imprezę honorowym patronatem.
– Cieszę się, że naszą małą gminę odwiedził minister. Zrobił na mnie duże wrażenie. Znalazł czas, żeby porozmawiać z nami – mieszkańcami, no i wręczał medale. To dla dzieci było duże przeżycie ? relacjonuje Dorota z Kuligowa.
Tegoroczne wydarzenie zgromadziło znacznie więcej uczestników niż w ubiegłym roku. W centralnym miejscu, gdzie ustawiono billboard z fotografiami nie tylko cichociemnych, ale także mieszkańców gminy ? żołnierzy Armii Krajowej, którzy przygotowywali i odbierali zrzut, wielu szukało swoich dziadków, pradziadków?
– Pamiętam zrzut ? mówi p. Edward z Kołakowa. ? Miałem wtedy 6 lat. Już następnego dnia we wsi mówiło się, że w nocy coś się wydarzyło w naszym lesie.
W sobotę 21 kwietnia cześć cichociemnym i tym, którzy przygotowywali i odbierali zrzut oddali ci, którzy pamiętają i ci, którzy znają to wydarzenie tylko z opowiadań, lekcji historii.
Głównych aktorów tamtejszych wydarzeń wspominał w swoim wystąpieniu wójt gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski:
– Wiecie, że kiedy ?Starba? lądował tutaj na spadochronie, zrzucony w ramach operacji Weller-2, miał dokładnie 30 lat? Był w moim wieku? Zwinął spadochron i pewnie gdzieś tutaj stał, po ciemku. (?) Trzeba też pamiętać o kilkunastu żołnierzach AK obwodu ?Rajski Ptak?. Pomyślcie, że któryś z Waszych sąsiadów, o tej porze nie czekałby na pokaz, skoki spadochronowe, nie szykowałby się do biegu! W tajemnicy przed wami szykowałby się do bardzo niebezpiecznej operacji, w której ryzykowałby życie! ? mówił podczas uroczystości wójt Korzeniewski.
Wśród uczestników uroczystości byli m.in. dwaj wnukowie Mariana Zadrożnego ps. ?Sęp?, który odegrał ważną rolę w odbiorze zrzutu: Zenon Zadróżny ? zastępca wójta gminy Dąbrówka i Piotr Uściński ? Poseł na Sejm RP. Rodzina Zadróżnych, dobrze znana w gminie Dąbrówka, kontynuuje tradycje aktywnej odpowiedzialności za losy ojczyzny.
Pod pomnikiem upamiętniającym zrzut kwiaty złożyli m.in. skoczkowie, którzy brali udział w rekonstrukcji, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, rodziny cichociemnych, rodziny żołnierzy Armii Krajowej obwodu ?Rajski Ptak? i inni.
– Cieszę się, że nasza lokalna uroczystość ściąga z roku na rok coraz więcej mieszkańców i gości. Bardzo staramy się, żeby budować tożsamość lokalną zachęcając mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w uroczystościach. I ta koncepcja, która przyjęliśmy w tym roku, sprawdza się ? podsumowuje Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.