O kolejowej inwestycji, węźle S8, Wspólnym Bilecie, dojeździe do Warszawy oraz o budowie nakładek, chodników i placów zabaw z Robertem Roguskim, burmistrzem Kobyłki, rozmawia Teresa Urbanowska.
? Jadąc wzdłuż torów od Kobyłki w stronę Tłuszcza widać, że na linii kolejowej prowadzone są roboty budowlane. Czy wiadomo już jakie będą losy tej inwestycji na terenie Miasta Kobyłka?
? Wiadomo nam jest, że na chwilę obecną w granicach naszego miasta nie wydane zostało jeszcze pozwolenie na budowę dla tej inwestycji. Czekamy na podjęcie decyzji. Ale czekamy również na harmonogram prac żebyśmy mogli do poszczególnych etapów przygotować miasto i poinformować mieszkańców o zmianach i ewentualnych utrudnieniach w komunikacji.
? S8 i węzeł Kobyłka, to kolejny ważny element systemu komunikacji, usprawniający wyjazd z miasta. Na jakim etapie jest realizacja tego przedsięwzięcia?
? Faktycznie dla Kobyłki węzeł S8 to bardzo ważna inwestycja. Jest ona już ? na szczęście dla naszego miasta ? w realizacji, w systemie ?Projektuj i buduj?. Wybrany został wykonawca, który zakończył prace projektowe i czeka na pozwolenie na budowę. Równolegle miasto prowadzi prace związane z przygotowaniem terenów pod inwestycje zlokalizowane przy węźle Kobyłka na trasie S8.
? Przygotowujecie tereny z myślą o jakiego rodzaju inwestycjach?
? Przy S8 i w okolicach węzła Kobyłka będą mogli się lokalizować inwestorzy z branży obsługi podróżnych ? hotelarstwo i gastronomia, ale też produkcja, wytwórczość, magazyny i logistyka.
? Cieszy fakt, że inwestycja się rozpoczęła. Jednak na chwilę obecną realia są takie, że dojazd do Warszawy, w której uczy się i pracuje niemała część mieszkańców powiatu wołomińskiego w tym również mieszkańcy Kobyłki jest utrudniony. Jakie są propozycje dla dojeżdżających?
? ZTM i Wspólny Bilet to temat, który przez cały czas jest obecny w rozmowach zarówno między samorządowcami naszego powiatu jak też z Warszawą. Kobyłka i Wołomin to gminy, które zainteresowane są podjęciem działań w tej sprawie zaś Zielonka i Ząbki już nie muszą o to tak bardzo zabiegać, gdyż mają alternatywę w postaci komunikacji miejskiej. Dlatego też w tej chwili bardzo ważną rzeczą jest zaangażowanie do Wspólnego Biletu gmin Klembów i Tłuszcz. Mieszkańcy tych gmin też przecież korzystają z podróży koleją. Byłoby dobrze, gdyby samorządy tych gmin włączyły się w działanie na rzecz Wspólnego Biletu. Pozytywną informacją jest zainteresowanie współpracą ze strony Starosty Wołomińskiego. Jednak na chwilę obecną mogę dodać, że jako miasto rozwijamy w dalszym ciągu transport lokalny i komunikację autobusową z Warszawą.
? Wszystkie zagadnienia które dziś poruszyliśmy są bardzo ważne, jednak chyba na codzień mieszkańców najbardziej interesują lepsze drogi, chodniki, odwodnienie… To tematy, które dominowały w spotkaniach na początku roku. Czy pojawiły się jakieś nowe inwestycje?
? Kilka inwestycji ? nakładek ? udało się w tym roku już zrealizować. Ulice: Jagodowa Asnyka i Szpotańskiego cieszą oko nowymi nakładkami. Na ulicy Malinowej położona będzie niebawem kostka a przy ulicy Dojazdowej buduje się już nowy chodnik. W trakcie realizacji jest chodnik i nakładka w ulicy Kościuszki oraz nakładka w ulicy Długiej. Powstają nowe odcinki sieci wodociągowej zaś ulice Łokietka i Nadarzyn/Borysów doczekały się wreszcie wymarzonego odwodnienia – podpisana jest bowiem umowa z wykonawcą, który niebawem rozpocznie prace. Powody do radości mają dzieci mieszkające w sąsiedztwie ulic Dworkowej i Ceramicznej ? powstały dla nich dobrze wyposażone place zabaw. Szczególnie oblegany jest ten przy Ceramicznej, który został wyposażony również w siłownię zewnętrzną.
? Skoro wspomniał Pan o placach zabaw a więc i o dzieciach, to nie sposób nie zapytać o budowę hali sportowej przy ZS Nr 3. Kiedy można spodziewać się oddania jej do użytku?
? Jeśli prace będą postępowały zgodnie z harmonogramem zakończenie inwestycji zaplanowane jest na przełomie maja i czerwca 2016 roku. Kolejny rok szkolny będziemy więc zaczynali już bogatsi o pełnowymiarowy obiekt sportowy a dodatkowo szkole przybędą nowe sale lekcyjne.