Używając słowa „senior” zawsze myślimy o tym, że określenie to niezbyt pasuje do kobyłkowskich otwartych i pozytywnych ludzi, którzy są aktywni, podejmują różne działania i projekty. Spotkanie w Bibliotece które odbyło się 2 dni temu było tego potwierdzeniem – zebrało się blisko 30 osób, zainteresowanych rozwijaniem potencjału osób starszych w Kobyłce.
KRÓTKO O STATYSTYCE
W Kobyłce seniorów, czyli osób 60+ (kobiety) i 65+ (mężczyźni) mieszka prawie 4 tysiące. Jeszcze w 2010 roku w tej grupie było ponad 1500 osób mniej, a seniorzy stanowili 13% ogółu mieszkańców – obecnie jest to aż 16%. Ta wzrostowa tendencja w mieście, jak w wielu innych w Polsce, uświadamia nam, że jest to grupa, której potencjał społeczny musi być jeszcze bardziej zagospodarowany.
CO ROBI SAMORZĄD
UM w Kobyłce wspiera seniorów w bardzo różnych aspektach, począwszy od
- Karty Mieszkańca – która funkcjonuje w Kobyłce od stycznia 2022 roku
- Karty Seniora,
- poprzez bezpłatną Taksówkę Miejską,
- wsparcie zdrowotne, np. w postaci „opasek bezpieczeństwa” czy
- wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, kończąc na różnych zajęciach, takich jak
- Uniwersytet III Wieku,
- Klub Seniora czy
- wolontariat senioralny w ramach organizowania społeczności lokalnej.
Podczas trwania tej kadencji zaczęły być ogłaszane konkursy na realizację zadań publicznych dla seniorów – na ich aktywizację. Kwota wsparcia rośnie z roku na rok. Samorząd w Kobyłce rozpoczął kwotą 20 tys., teraz jest 40 tys.
Realizowana na terenie Kobyłki innowacja dla seniorów uświadomiła, że są jeszcze możliwości poprawy komfortu życia seniora w mieście.
CO CHCE ROBIĆ SAMORZĄD
Zarządzeniem Burmistrza zostanie powołany Zespół ds. kształtowania polityki senioralnej. Tam też nie może zabraknąć przedstawicieli środowiska seniorów – istotne jest zwiększenia zaangażowania osób starszych w życie miasta w ramach partnerstwa w działaniu.
Głównym celem jest nie tylko aktywizacja osób starszych, skłonienie do wychodzenia z domu, ale także zwiększenie rozpoznawania potrzeb i zapobiegania problemom, które często seniorów – zwłaszcza samotnych – dotykają. Rada Seniorów chce zwiększyć katalog usług i możliwości, który już w tej chwili jest efektem współpracy wielu różnych instytucji w Kobyłce (Miejskiego Ośrodka Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Stowarzyszenia Qźnia, Spółdzielni Socjalnej Podkowa, Ośrodka Pomocy Społecznej i oczywiście Urzędu Miasta, który te działania spina w całość). Natomiast Zespół da możliwość współdecydowania samym seniorom, czyli osobom najbardziej zaangażowanych.
Podczas spotkania w bibliotece merytorycznie wspierała nas Katarzyna Leśko ze Stowarzyszenia BORIS.
Zapraszamy – dołączcie do nas, wspierajcie nas w działaniach, jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i inicjatywy. Czekamy na Was 13 marca o godz. 12 w MOK na spotkaniu dotyczącym Rady Seniorów. – zachęcają członkowie rady