W swoich działaniach Miasto stara się nie pomijać żadnej grupy społecznej. Wiele się dzieje w zakresie inwestycji i starań o nie. Urząd myśli zarówno o rodzinach z dziećmi, seniorach, osobach pracujących w Warszawie, jak i o ludziach spędzających większość dnia w Kobyłce. Rozpoczęły się również działania dla przedsiębiorców.
Seniorzy
Od początku marca działa miejska taksówka, która odbyła już ponad 150 kursów, w tym ponad 80 w ciągu ostatniego miesiąca. Wynika z tego, że ten sposób wsparcia staje się coraz bardziej popularny i doceniany przez mieszkańców. Przeznaczona jest dla tych osób, które z przyczyn od nich niezależnych nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać, a muszą załatwić ważną życiowo sprawę. Można zamówić przejazd do urzędu, miejskiego ośrodka kultury, przychodni, ośrodka opieki społecznej, a w uzasadnionych przypadkach w inne miejsca.
Miasto współfinansuje również projekt Qźnia Seniorów, który jest realizowany po raz pierwszy od tego roku przez Stowarzyszenie Qźnia. Prowadzone są zajęcia, warsztaty z rękodzieła i inne rodzaje spotkań dla osób starszych. Nie należy zapominać również o kobyłkowskim Uniwersytecie III Wieku, który w tym roku miał już 120 studentów, czy Klubie Seniora w Miejskim Ośrodku Kultury.
Planowane jest uczestnictwo miasta w programie unijnym i współpraca z fundacją, która zapewni opiekę ok. dwudziestu chorym i niedołężnym osobom z terenu Kobyłki.
Inwestycja w zdrowie
Pierwszy raz w Kobyłce planowane jest przedsięwzięcie Szczepionka dla Seniora w ramach Programu Promocji Zdrowia. Na zakup szczepionek przeciwko grypie dla osób, które mają skończone 65 lat, mieszkają w Kobyłce i są zadeklarowane do opieki zdrowotnej w MSP ZOZ, przeznaczono 19 tys. zł. Z badań wynika, że grupa osób 65+ jest grupą zagrożoną powikłaniami pogrypowymi. Szczepionka będzie podawana we wrześniu.
Zieleń miejska
Kobyłka będzie realizowała projekt unijny związany z zielenią miejską. Trwają starania o możliwość zagospodarowania tzw. Starego Basenu i powstania tam terenu rekreacyjnego ze zbiornikiem wodnym i altaną. W Kobyłce potrzeba miejsca, w którym można by rodzinnie spędzić czas. Do inwestowania na terenie lasku, znajdującego się koło stacji kolejowej niezbędna jest zgoda na dysponowanie przez miasto gruntem w celach inwestycyjnych. Właśnie złożono kolejne uzupełnienia dokumentów w tej sprawie, Miasto czeka teraz na decyzję Starostwa.
Drogi i parkingi
Miasto od kilku tygodni wyrównuje ulice – dzielnica po dzielnicy. Jeśli jakaś ulica nie zostanie wyrównana, wówczas można do nas zadzwonić albo wypełnić formularz na stronie https://www.kobylka.pl/zglaszanie-awarii.
Trwa budowa drogi w ul. Sikorskiego (termin zakończenia koniec lutego 2020 r.). Wykonawca przebudowuje ogrodzenia, wykonuje kanalizację deszczową i podbudowę pod nawierzchnię asfaltową. Droga buduje się również w ul. Granicznej i Żółtowskiego (termin zakończenia wrzesień 2019 r.). Firma obecnie wykonuje chodnik i kanalizację deszczową. Trwa również budowa kanalizacji sanitarnej w ul. Grodzkiej.
Projektowane są oświetlenia przejść dla pieszych w pasach drogowych ul. Nadarzyńskiej i Przyjacielskiej, sieci wodociągowe w ul. Szwedzkiej, Belgijskiej i Źródnik, droga na odc. Marecka ? Jasińskiego i Jasińskiego, droga na odc. Orszagha ? Warszawska, droga dojazdowa do Fałata oraz wielofunkcyjne boisko sportowe na terenie Zespołu Szkół Publicznych nr 2.
Uchwała budżetowa na 2019 rok w nowym kształcie pozwoli rozpocząć kilka nowych inwestycji, takich jak np. budowa dróg: ul. Borysów i Ossowskiej. W tym roku zostanie zlecona dokumentacja techniczna, termin realizacji dokumentacji to 2019-2020. Zanim będzie można położyć nakładkę asfaltową konieczna jest najpierw budowa sieci wodociągowej, która jest planowana w ul. Kraszewskiej, drodze dojazdowej do ul. Sikorskiego, Czereśniowej, Kazimierza Wielkiego (na odc. Leszka do ul. Bolesława Chrobrego i ul. Bolesława Chrobrego na odc. Kazimierza Wielkiego – Piastowska), ul. Jasińskiego (na odc. Napoleona – Spacerowa i ul. Spacerowej na odc. Jasińskiego – Zaułek) oraz wykonanie kanalizacji deszczowo-drenażowej w ul. Heweliusza i Ogińskiego. Zdecydowano również o budowie domu komunalnego przy ul. Prusa. W tym roku zostanie opracowana koncepcja techniczna.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku uda się realizacja parkingu Parkuj i Jedź przy stacji PKP Ossów i już od stycznia będzie można tam parkować samochody i rowery. Urząd miasta odebrał pozwolenia na budowę od Starosty Wołomińskiego, został też ogłoszony przetarg na wykonawcę inwestycji. Zakończenie realizacji projektu przewidywane jest do 31 grudnia 2019.
W połowie przyszłego roku, jeśli wszystko potoczy się zgodnie z planami Urzędu Miasta, będzie gotowy parking Parkuj i Jedź przy stacji PKP Kobyłka. W planach jest 256 miejsc postojowych (w tym 11 dla osób niepełnosprawnych) i 96 stojaków dla rowerów z zadaszeniem, całość oświetlona w technologii LED, z monitoringiem, toaletą (zapewniającą dostęp dla osób niepełnosprawnych, z umywalką i modułem automatycznego samooczyszczania, wandaloodporną), chodnikami, przejściami dla pieszych i zagospodarowaniem terenu zielenią (trawa i niska roślinność). Miasto myśli również o punkcie ładowania samochodów lub rowerów elektrycznych i biletomacie.
Rodziny z dziećmi
Budowa nowej szkoły jest jednym z priorytetów obecnej kadencji samorządu. Jedyna możliwa lokalizacja pod cele oświatowe znajduje się na kobyłkowskich Maciołkach, przy skrzyżowaniu ulicy Dworkowej i Ceramicznej. Radni podczas jednej z ostatnich sesji podjęli wstępną decyzję o zmianie miejscowego planu zagospodarowania i zadecydowali, że właśnie ta działka powinna być miejscem budowy nowej szkoły. Kilka miesięcy temu Urząd Miasta wyraził zgodę na lokalizację stacji transformatorowej przy ul. Ceramicznej, która w przyszłości będzie w stanie zapewnić odpowiednią ilość energii elektrycznej dla placówki oświatowej. W najbliższym czasie planujemy ogłoszenie przetargu na realizację koncepcji szkoły.
W czasie rekrutacji do przedszkoli okazało się, że dzieci w Kobyłce jest coraz więcej ? konieczne było stworzenie dodatkowych miejsc. Obecnie trwa dostosowanie budynku obok policji przy ul. Ks. Marmo ? dzięki temu już od września 2019 dodatkowe oddziały Publicznego Przedszkola nr 1 im. Krasnala Hałabały w Kobyłce będą mogły przyjąć 105 dzieci.
Miasto stara się o wygraną w programie ?Podwórko talentów Nivea?, który kończy się 20 czerwca. Przypominamy o codziennym głosowaniu pod adresem: www.podworko.nivea.pl/2019/lokalizacja/384-kobylka
Trwa również budowa placu zabaw na rogu ulic Norwida i Brzozowej. W planach na tym terenie jest także wybudowanie boiska sportowego do siatkówki, urządzeń rekreacyjnych dla młodzieży i seniorów oraz zielonego zakątka.
Wykonywana jest także adaptacja pomieszczeń nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej (termin zakończenia 25 czerwca 2019 r.) – biały montaż, drzwi, parapety, malowanie ścian, podłogi, płytki.
W toku jest również inwestycja zintegrowanej sieci ścieżek rowerowych w postaci dwóch projektów. W projekcie ?Rozwój zintegrowanej sieci dróg rowerowych na terenie gmin : Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka, Wołomin, Radzymin, Nieporęt w ramach ZIT WOF? nie było możliwe rozstrzygnięcie ogłoszonych postępowań w trybie ?Zaprojektuj i wybuduj? (miasto otrzymywało zbyt wysokie, jak na swoje możliwości oferty), postanowiono więc zmienić formułę realizacji projektu. Ścieżki zostaną zaprojektowane, a po uzyskaniu wszelkich koniecznych pozwoleń i dokumentów rozpocznie się realizacja. Miasto ogłosiło już przetarg na część ścieżek, niebawem zostaną ogłoszone następne. W drugim projekcie ?Zintegrowana sieć ścieżek rowerowych na terenie gmin Marki, Ząbki, Zielonka, Kobyłka w ramach ZIT WOF?, który został już zakończony w 2018 roku, przygotowywane jest wspólne, jednolite oznakowanie ścieżek rowerowych.
Mieszkańcy płacący podatki w Kobyłce
Dla osób, które wnoszą opłaty za śmieci, deklarują płacenie podatków w mieście i opłacają wszystkie konieczne płatności za nieruchomości możliwa jest dopłata do biletu metropolitalnego w ramach programu Warszawa+. Od września 2018 r. wydano w Urzędzie Miasta aż 2061 kart i zainteresowanie nie maleje.
Dla osób, które dotąd nie płacą podatków w naszym mieście urząd wprowadził nową usługę: TAX-i. Pod wskazany przez mieszkańca adres przyjedzie pracownik urzędu. Zapewni to możliwość łatwego podpisania formularza ZAP 3, w którym można wskazać Kobyłkę jako miejsce zamieszkania. Można oczywiście również wypełnić formularz dostępny w Urzędzie Miasta ? wystarczy przyjść z dowodem osobistym i złożyć podpis. Urzędnicy wyliczyli, że jeśli wszyscy zarabiający mieszkańcy Kobyłki odprowadzaliby swój podatek w mieście, do kasy trafiłoby nawet kilkanaście milionów zł więcej niż w tej chwili. Taka kwota pozwoliłaby na wiele nowych inwestycji, jak choćby wybudowanie tak potrzebnych w Kobyłce dróg i chodników.
Przedsiębiorcy
Miasto rozpoczęło cykl bezpłatnych spotkań, skierowanych do przedsiębiorców działających na terenie Miasta Kobyłka. Temat pierwszego spotkania, które odbędzie się w środę, 12 czerwca o godz. 18.00 to zmiany w prawie Pracy 2019 r. Mecenas Małgorzata Lewandowska na warsztatach opowie o nowym kodeksie pracy z maja 2019 roku, który wprowadza zmiany w urlopach, wypłatach za godziny nadliczbowe, płacy minimalnej, a także o różnicy w umowie o pracę i umowę zlecenia i o tym, jak przygotować się na kontrole PIP. Można się jeszcze zgłaszać pod adresem: https://274956-1.evenea.pl/
Trwają rozmowy burmistrz Edyty Zbieć i wiceburmistrza Grzegorza Świętoreckiego z instytucjami, które mogłyby wziąć udział w działaniach skierowanych dla przedsiębiorców. Wsparcie programu obiecała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
Źródło: UM Kobyłka