Las jest przede wszystkim mieszkaniem dzikich zwierząt. W okalających Kobyłkę lasach mieszkają między innymi sarny, łosie i dziki. My, mieszkając w Kobyłce cieszymy się, że mamy blisko las i że może on służyć także naszej rekreacji, jednak zależy nam również na jego naturalnych mieszkańcach. Dzikie zwierzęta wypłoszone z lasu tracą dom.
Tymczasem, wraz ze wzrostem liczby mieszkańców Kobyłki, przybywa nam również psich podopiecznych.
Dlaczego wchodzenie z psami do lasu nie jest zalecane?
Najważniejsze powody to:
• psi zapach i głośne zachowanie stresują dzikie zwierzęta i mogą negatywnie wpływać na ich rozród i odpoczynek. To, że będąc na spacerze my nie widzimy zwierząt, nie znaczy że one nie wyczuwają nas. Odstraszone obcym „drapieżnikiem” mogą szukać schronienia, uciec zostawiając młode itp.;
• pies nawet udomowiony to wciąż drapieżnik. Zapominamy o tym często, ponieważ wiele osobników zatraciło instynkt gończy lub nie ma na co dzień okazji, żeby go pokazać. Bez znaczenia jest wielkość psa – nawet najmniejsze rasy, zgodnie z założeniami ustawodawcy, stanowią zagrożenie dla bytowania zwierząt;
• pies może popędzić za dzikim zwierzęciem, wypłoszyć je na ruchliwą drogę i spowodować kolizję z samochodem, z tragicznym skutkiem dla zwierzęcia, kierowcy, czy właściciela czworonoga.
DLATEGO W LESIE ZAWSZE OBOWIĄZUJE ZAKAZ SPUSZCZANIA PSÓW ZE SMYCZY
O tym, że lasów nie możemy traktować jako wybieg dla naszych psów mówią akty prawa państwowego:
• Art. 30 ust 1 pkt 13 ustawy o lasach zakazuje puszczania w lasach psów luzem.
• Art. 166 kodeksu wykroczeń stanowi, że kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem i ratownictwem, podlega karze grzywny albo karze nagany.
Za nieprzestrzeganie przepisu z art. 166 Kodeksu wykroczeń grozi nam grzywna od 20 do nawet 5 tys. złotych.
Jeśli dużo spacerujemy po lesie, możemy wyposażyć się w długą smycz, która da psu nieco więcej swobody.
Zarządcą przeważającej części lasów znajdujących się na terenie Miasta Kobyłka są Lasy Państwowe, a dokładnie Nadleśnictwo Drewnica.
Źródła:
Nadleśnictwo Drewnica (drewnica.warszawa.lasy.gov.pl/zwierzęta)
Lasy Państwowe (lasy.gov.pl)