Nie trzeba dziś nikogo przekonywać o tym, że SMOG to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla naszego życia i zdrowia. Z publikacji jakie w ostatnim czasie pojawiły się na miejskich kanałach informacyjnych Miasta Kobyłka wynika, że problem ten nie tylko został dostrzeżony ale, że podjęto działania mające na celu jego minimalizację i likwidację. O tym w jaki sposób Kobyłka zachęca mieszkańców do wymiany kopciuchów opowiada Lech Urbanowski odpowiedzialny za ochronę środowiska w mieście.
– O tym, że do końca 2022 roku mieszkańcy Mazowsza mają obowiązek likwidacji pieców pozaklasowych – tak zwanych kopciuchów, wie, niestety, ciągle zbyt mało osób. Zaś o tym, że od 1 lipca 2021 roku trzeba zarejestrować swoje źródło ciepła (kocioł, OZE) w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wie jeszcze mniej osób.
SMOG to dziś jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania i o tym akurat nie trzeba dziś nikogo przekonywać, ale ta wiedza ciągle nie przekłada się na efekty działań, warto więc jak najwięcej rozmawiać o tym, jak ten problem rozwiązać.
Wiele miast do tej sprawy podchodzi ?po urzędniczemu? ? publikowane są ogłoszenia, odbywają się kontrole ? naszym zdaniem, to pozorowane działania, które nie są wystarczające. Ot zostały ?odbębnione?. Trudno to może sobie wyobrazić, ale niektóre urzędy ciągle nie podpisały nawet porozumienia z Funduszem Ochrony Środowiska w sprawie prowadzenia w danym urzędzie punktu informacyjnego ?Czystego Powietrza?. Jak można tego nie zrobić? Czy to jest powodowane źle rozumianą ?oszczędnością? czy obrażaniem się na pieniądze rozdawane przez ministerstwa? Dla mnie taka postawa jest niezrozumiała. My, jako Miasto, od początku do tej sprawy podeszliśmy priorytetowo. Ostatnie nasze działanie, czyli wymalowanie w dzielnicach miasta z największym zanieczyszczeniem powietrza, zaproszenia do kontaktu z miejskimi doradcami, którzy pomogą uzyskać dotację na wymianę pieca. Dobór miejsc zamieszczenia tych malunków nie był przypadkowy. Lokalizacja malowideł jest dobrane tak, żeby mieszkańcy, którzy pomimo kontroli, listów, telefonów od urzędników i innej formy zaproszeń, ciągle nie skorzystali jeszcze z dotacji na wymianę pieców, zobaczyli to ?nasze malowidło? w drodze do sklepu czy pracy. To właśnie ta akcja spotkała się z największym zainteresowaniem ze strony innych samorządów. Od publikacji informacji o naszej akcji do chwili obecnej odebrałem kilkadziesiąt telefonów z całej Polski. Mam też umówione kilka wizyt, w czasie których opowiem o wszystkich działaniach jakie podejmujemy w tej sprawie. Warto podkreślić, że te ?malunki? to tylko jeden z elementów całej akcji i dopiero wszystkie działania decydują o sukcesie.
Oczywiście podstawą są właściwi ludzie. W moim zespole doradztwem dotacyjnym kieruje Grażyna Walaszczyk ? wysokiej klasy specjalista, który DORADZA w tematach dotacji a nie ?załatwia petenta?. To dzięki zaangażowaniu Grażyny udało się nakłonić do wymiany pieca nawet najbardziej opornych.
Jeżeli chodzi o wymianę najbardziej uciążliwych pieców jesteśmy w ? drogi. Warto jeszcze raz przypomnieć, że pozaklasowe piece (klasę pieca sprawdza się na tabliczce znamionowej na piecu, albo w instrukcji obsługi) trzeba wymienić do końca 2022 roku. Dzięki wprowadzonemu, od 1 lipca tego roku, obowiązkowi rejestracji swojego pieca przez mieszkańca, dostaliśmy wreszcie sensowne narzędzie, które pozwoli nam, jako miastu, działać jeszcze szerszej i skuteczniej.
W efekcie wszystkich działań: odebraliśmy ponad 200 telefonów z pytaniami o dotacje gminne i program „Czyste Powietrze” a, zaplanowaną na ten rok kwotę 300 tys na dotacje do wymiany pieca zwiększyliśmy o kolejne 100 tys.
Myślę, że przy tej okazji warto też wspomnieć w jaki sposób złożyć deklaracje do CEEB:
1) w formie elektronicznej, czyli przez internet ? jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób. Oprócz tego, że umożliwia to oszczędność czasu i pieniędzy, niewątpliwą zaletą jest to, że deklarację można złożyć nie wychodząc z domu. Zachęcamy wszystkich do korzystania z elektronicznego sposobu składania deklaracji.
2) w formie papierowej – wypełniony dokument można będzie wysłać listem albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie (zgodnie z lokalizacją budynku).
Lech Urbanowski