W przypadku wystąpienia astmy oskrzelowej lekarz może przepisać lek Berodual, który jest przeznaczony do nebulizacji. Stosuje się go w celu rozszerzenia oskrzeli, co ma szczególne znaczenie w leczeniu przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jest to preparat stosunkowo bezpieczny w stosowaniu, chociaż u niektórych pacjentów mogą pojawić się różne skutki uboczne. Najczęściej nie są one zbyt uporczywe. Przed zastosowaniem leku Berodual trzeba najpierw wykluczyć możliwe przeciwwskazania. Niektóre osoby mają nadwrażliwość na substancje aktywne zawarte w leku, przez co nie mogą go stosować.
Jakie działanie ma Berodual? W czym pomaga?
Berodual jest lekiem stosowanym w leczeniu chorób układu oddechowego. Występują w formie kropli do nebulizacji i aerozolu inhalacyjnego. Związkami aktywnymi są bromowodorek fenoterolu i jednowodny bromek ipratropium. Ich działanie polega na rozszerzeniu oskrzeli, co ułatwia oddychanie. Berodual niweluje stany zapalne i przeciwdziała kurczliwości oskrzeli. Możliwe jest również pobudzenie rzęsek do oczyszczania dróg oddechowych. Wskazaniami do stosowania Berodualu są astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, chroniczna obturacyjna choroba płuc. Preparat służy zarówno do leczenia objawowego, jak i zapobiegania wystąpieniu symptomów chorobowych.
Berodual w postaci roztworu podaje się za pomocą nebulizatora pneumatycznego. W celu wykonania inhalacji powinno się rozcieńczyć lek solą fizjologiczną. Substancje czynne zawarte w leku wpływają bezpośrednio na mięśniówkę oskrzeli. Zaletą podawania wziewnego jest to, że lek dociera bardzo szybko do miejsca działania, z pominięciem układu pokarmowego. Pozwala to na zredukowanie do minimum ryzyka wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Efektem podania Berodual jest rozkurczenie i rozszerzenie oskrzeli. To z kolei usprawnia przepływ powietrza w drogach oddechowych. Lek służy poprawienia wentylacji płuc, łagodzenia objawów w postaci duszności, które są spowodowane skurczem mięśni gładkich dróg oddechowych.
Co należy mieć na uwadze przy stosowaniu leku Berodual?
W przypadku osób borykających się z astmą oskrzelową o łagodnym przebiegu nie zaleca się stosować Berodualu zapobiegawczo. Zdecydowanie lepszy efekt terapeutyczny uzyskuje się przy doraźnym stosowaniu. Regularne używanie zmieniają skuteczności leku. Jeśli jednak po przyjęciu zalecanej dawki objawy nie ustępują, to powinno się ją zwiększyć lub stosować lek częściej. W pierwszej kolejności należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który ustali optymalne dawkowanie. Istotne jest także to, aby poinformować internistę o rodzaju przyjmowanych leków. Istnieje ryzyko wystąpienia groźnych interakcji między nimi. Szczególną ostrożność trzeba zachować w przypadku osób ze zdiagnozowaną chorobą układu sercowo-naczyniowego, niekontrolowaną cukrzycą, nadczynnością tarczycy, guzem nadnerczy. Przy stosowaniu Berodualu mogą wystąpić pewne skutki uboczne w postaci zwiększonej nadpobudliwości nerwowej, suchości błony śluzowej jamy ustnej, bólu i zawrotów głowy, drżenia mięśni. Zgłaszane są także przypadki innych skutków ubocznych, dlatego należ dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania leku.
Źródło: Berodual – Medyk.Online