Menengiç to naturalna kawa bezkofeinowa zrobiona z ziaren dzikich pistacji, które suszy się, praży a następnie miażdży. Ma niesamowity orzechowy smak i dostarcza do organizmu wiele cennych składników.
Menengic kahvesi to turecki napój kawowy, który jest wytwarzany z prażonych nasion drzewa pistacjowego (Pistacia terebinthus). W Turcji drzewo Pistacia terebinthus znane jest jako menengiç lub b?tt?m. Kawa menengic posiada bardzo przyjemny orzechowy smak i zapach.
Kawa z ziaren dzikich pistacji produkowana jest poprzez prażenie i mielenie owoców drzew pistacjowych rosnących w górzystych regionach Turcji. W smaku jest znacznie delikatniejsza od tradycyjnej tureckiej kawy, a jej picie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.
Głównymi zaletami kawy menengiç jest brak kofeiny i w 100% naturalny skład, bez dodatków chemicznych. W kawie z ziaren dzikich pistacji znajdziemy m.in. wiele cennych dla organizmu witamin i minerałów, w tym fosfor, wapń, żelazo, potas, magnez, witaminę A, witaminy z grupy B (B1, B2, B6), witaminę C i witaminę E.
Menengic posiada również włąściwości antyseptyczne, przynosi ulgę w przypadku bólu żołądka, nudności, a także kaszlu. Owoce menengic obniżają poziom złego cholesterolu, opóźniają procesy starzenia się organizmu. Wywierają również korzystny wpływ na struny głosowe oraz wspierają prawidłowe funkcjonowanie serca.
Owoce drzewa Pistacia terebinthus mają też wiele innych zastosowań zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej.
Na Cyprze używane są do wypieku wiejskiego chleba. Na Krecie, gdzie roślina nazywa się tsikoudia, są stosowane do przyprawiania lokalnej odmiany brandy z wytłoczyn, zwanej również tsikoudia. W północnych Sporadach pędy są używane jako warzywo (zwane tsitsíravla). Roślina jest bogata w garbniki i substancje żywiczne, a ze względu na jej właściwości aromatyczne i lecznicze była używana już w starożytnej Grecji.
Z kory tych drzew można wyprodukować gumę o łagodnym słodkim zapachu.
Pozyskiwaną z tych roślin żywicę terebintową stosowano jako środek konserwujący wino na całym starożytnym Bliskim Wschodzie, o czym świadczą liczne odkrycia w obszarach takich jak podnóża gór Zagros i Galilei z epoki środkowego brązu.
Źródło: www.tureckisklep.pl