Zagraniczny wyjazd zawsze jest obarczony pewnego rodzaju ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiesz, czy nie przydarzy Ci się nic złego i nie będziesz musiał skorzystać z pomocy medycznej. Specjalnie na takie wypadki została stworzona karta EKUZ. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co ważne o tego typu ochronie.
Karta EKUZ ? czym jest?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który sprawia, że jego posiadacz może korzystać z publicznej opieki medycznej w takim samym stopniu, jak obywatele kraju, w którym aktualnie przebywa. Z takim przywilejem wiąże się jednak wzięcie na siebie również pewnych obowiązków. W niektórych krajach utarło się, że pacjent partycypuje w kosztach medycznych i opłaca z własnej kieszeni część honorarium lekarza. Tak jest np. we Francji i warto o tym pamiętać. Sprawdź, gdzie i jak wyrobić kartę EKUZ w Warszawie.
Gdzie możesz korzystać z karty EKUZ?
Zgodnie z założeniami programu Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Mając dokument, możesz swobodnie leczyć się w: Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii.
Czy EKUZ pokrywa wszystkie procedury medyczne?
Niestety, ale nie jest tak pięknie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma pewne ograniczenia, które sprawiają, że w tej kwestii przegrywa z tradycyjną polisą turystyczną. EKUZ nie pokrywa:
- planowanych zabiegów,
- zabiegów, które nie stanowią konieczności,
- transportu medycznego do kraju,
- ubezpieczenia OC,
- rekompensat za opóźniony lot,
- rekompensat za zagubienie bagażu,
- ratownictwa,
- transportu zwłok.
Jak wyrobić kartę?
To bardzo proste. Jeśli chcesz dołączyć do programu EKUZ, musisz jedynie udać się do najbliższego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia i złożyć wniosek. Karta będzie na Ciebie czekać już po 15 minutach. Oczywiście to nie jest jedyny sposób. Możesz również przesłać wniosek pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Dla osób, które posiadają aktywne konto w platformie ePUAP, udostępniono również możliwość składania wniosków poprzez Skrzynkę Podawczą.
Ile kosztuje wyrobienie karty EKUZ?
Najlepszą wiadomością dla każdego, kto chce dołączyć do programu, jest fakt, że wyrobienie karty EKUZ jest w 100% darmowe. Nie ponosisz żadnych kosztów z tytułu złożenia wniosku oraz jego procesowania.
Podsumowanie
Jak widzisz, karta EKUZ jest ubezpieczeniem, które sprawdzi się przy zagranicznych wyjazdach, ale pamiętaj, że jej zakres ochrony jest ograniczony. Jeśli więc zależy Ci na szerszym działaniu, lepiej będzie, jeśli zdecydujesz się również na wykupienie polisy turystycznej. Dzięki niej zagwarantujesz sobie kompleksowy pakiet na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.