Praska Giełda Spożywcza, która na stałe wpisała się w gospodarczy i kulturalny krajobraz Ząbek. obchodzi w tym roku 27-lecie swego istnienia. Z tej okazji w ogrodach restauracji ?Na Skrajnej? odbył się doroczny piknik, na który przybyło kilkuset gości – operatorów, dostawców i klientów. W uroczystości wzięli też udział przedstawiciele Urzędu Miasta Ząbki oraz samorządowcy i politycy, a obowiązki konferansjera pełnił Zygmunt Chajzer.
Część oficjalną rozpoczęło wystąpienie Zenona Daniłowskiego, gospodarza uroczystości i zarazem prezesa rady nadzorczej PGS, który podziękował firmom hurtowym i pracownikom Giełdy za dotychczasowy wysiłek i wkład w budowanie wizerunku Praskiej Giełdy Spożywczej.
– Minęło już 27 lat, a to bardzo dużo czasu w biznesie. Cieszę się, że możemy się dzisiaj spotkać, że wśród nas są nasi hurtownicy i ich klienci ? właściciele sklepów, restauracji ? oraz po prostu przyjaciele. Nasz rynek hurtowy budowaliśmy w czasach, kiedy wszystko można było z łatwością sprzedać, a brakowało raczej towarów. Czasy się jednak zmieniły. Dzisiaj handel trzeba prowadzić w warunkach nadprodukcji wszelkich dóbr ? jest on w związku z tym prawdziwą sztuką!
Tyle razy podkreślałem, że dla mnie najważniejsze jest to, że Państwo jesteście naszymi lojalnymi klientami. Bardzo jestem z tego dumny . Czasem jestem na Giełdzie o czwartej nad ranem i widzę wszystkie hurtownie otwarte. To naprawę ciężka praca. Jedna rzecz mnie martwi. Kiedy tworzyliśmy Giełdę, byliśmy młodzi. Dzisiaj wielu z nas jest osobami w wieku lat 50 z dużym plusem. Myślę, że dobrze by było, żeby Państwo pomyśleli o sukcesji. Zawsze jestem szczęśliwy, kiedy mogę się przywitać z następcami właścicieli hurtowni. Ta płynna sukcesja jest potrzebna, aby wasz biznes zyskał świeżą energię i nowe spojrzenie na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość; byśmy mogli dalej służyć sobie, Ząbkom i aglomeracji warszawskiej.- powiedział Zenon Daniłowski, długoletni prezes Praskiej Giełdy Spożywczej.
Skierowany do operatorów list ministra Jacka Sasina odczytał obecny na uroczystości poseł Piotr Uściński.
Dla najwyżej ocenianych przez klientów firm hurtowych przygotowano laury w postaci tytułu ?Hurtownia Przyjazna Klientowi?. Z rąk Zenona Daniłowskiego oraz Małgorzaty Zyśk, wiceburmistrz Ząbek wyróżnienia odebrali właściciele lub przedstawiciele hurtowni. W grupie operatorów do 199 m2: Wojciech Jaworski BIS-PAK; Zakład Mięsny ZBYSZKO, Zbigniew Kruk Hurt-Detal Art. Spożywcze Henryk Rzepka Marcin Makaruk. Operatorzy od 200 do 499 m2: Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe APEX Andrzej Pełka; Tomas Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Rybak Tomasz; Sylwia Adamkiewicz-Zarzycka ALOSA. Operatorzy powyżej 500 m2: Gonciarz Opakowania ? M. Gonciarz, I Gonciarz Spółka Jawna; EJART Spółka Jawna J.E.A.R Teodorczyk Hurt-Detal Mięso Wędliny; Centrum Drobiowe REG-DRÓB Michał Strąk, Regina Strąk Spółka Jawna.
Po części oficjalnej na gości Praskiej Giełdy Spożywczej czekały rozmaite atrakcje. Jako pierwsze zaprezentowały swój talent dziewczęta ze Szkoły Tańca Atut Marki & Fart Ząbki, z których najmłodsza ma zaledwie cztery lata.
Gwiazdą wieczoru był zespół Oddział Zamknięty z liderem Krzysztofem Jary Jaryczewskim na czele. Gromkie, w pełni zasłużone brawa otrzymał za swój występ pochodzący z Ząbek Łukasz Rosiński, znany bardziej jako Luka Rosi, który porwał publiczność do tańca.
Podobnie jak w latach ubiegłych, także podczas tegorocznego jubileuszu odbyła się aukcja na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – podopiecznych koła TPD w Ząbkach. Do każdej pracy dołączony był upominek w postaci książki zatytułowanej ?Chajzerów dwóch? z dedykacją Zygmunta i Filipa Chajzerów. W tym roku, dzięki hojności licytujących wykonane przez dzieci i młodzież prace sprzedano za kwotę 4700 złotych. Na tym atrakcje wieczoru się nie zakończyły, wśród uczestników pikniku, którzy pozostawili w recepcji swoje wizytówki, rozlosowano kosze z upominkami.
Relacja: Aleksandra Olczyk