Koronawirus wciąż atakuje, nie pozwalając służbom medycznym i samorządowcom na chwilę wytchnienia. O tym jak Ząbki są przygotowane do dalszej walki z COVID-19 i jakie działania są podejmowane w tym zakresie rozmawiamy z burmistrz Małgorzatą Zyśk.
– Zmagamy się z trzecią falą koronawirusa, czy Ząbki są na to przygotowane?
– Temat COVID ? 19 trwa nieprzerwanie już od roku. Dlatego w takim zakresie w jakim jest to możliwe, miasto stara się realizować potrzeby naszych mieszkańców. Wszystkie podległe miastu jednostki zostały zobligowane do udzielania wsparcia mieszkańcom, zarówno tym, będącym na kwarantannie, jak i w zakresie ułatwiania możliwości zaszczepienia się.
– Jak wygląda organizacja dowozu osób starszych i niepełnosprawnych na szczepienia?
– Ośrodek Pomocy Społecznej w Ząbkach zajmuje się organizacją dowozu seniorów i osób niepełnosprawnych do punktów szczepień w Ząbkach, a Straż Miejska te dowozy realizuje. W drodze na szczepienie i ze szczepienia towarzyszy mieszkańcom naszego miasta wolontariusz, który sprawuje opiekę nad dowożonymi na szczepienia osobami. Ta forma pomocy zdaje egzamin, świadczą o tym podziękowania i pochwały jakie otrzymujemy za sprawną organizację dowozu i udzielone wsparcie. Żadna z osób potrzebujących pomocy nie jest i nie będzie pozostawiona bez opieki.
– Jaką pomoc mogą otrzymać osoby przebywające na kwarantannie?
– Mieszkańcy, którzy są na kwarantannie mogą otrzymać pomoc, zorganizowaną przez OPS przy robieniu zakupów spożywczych czy zakupie leków, a także wsparcie w załatwianiu innych codziennych spraw. Do świadczenia pomocy mieszkańcom zgłosili się wolontariusze, mieszkańcy Ząbek, którzy dysponują czasem i chcą pomóc. Wsparcie dotyczy głównie osób dorosłych, często samotnych, szczególnie potrzebujących opieki, w tym trudnym okresie. Bezpieczeństwo jest dla mnie priorytetem. Dlatego zapewniamy wolontariuszom środki ochrony indywidualnej ? maseczki i rękawiczki a także płyn do dezynfekcji. Chęć pomocy zgłosili także ząbkowscy harcerze. Wcześniej szyli maseczki dla seniorów, a obecnie chcą zaangażować się w pomoc w wyprowadzaniu na spacer ?czworonogów?.
Jak wielu mieszkańców potrzebuje pomocy ?
Wcześniej, pomoc mieszkańcom była świadczona przez OPS, zgodnie z listami osób będących na kwarantannie, dostarczanymi przez Powiatową Stację Sanitarno- Epidemiologiczną w Wołominie. Zdarzało się, że nawet 800 osób dziennie pojawiało się na tych listach. Obecnie mieszkańcy sami dzwonią po pomoc i tych telefonów jest aktualnie znacznie mniej niż bywało wcześniej. Wiele osób organizuje się w pomoc sąsiedzką, za co im bardzo dziękuję. To solidaryzuje i łączy społeczność lokalną.
Punkt drive thru w Ząbkach
Wspólnie z Centrum Medycznym Fundamenti, zorganizowaliśmy punkt drive thru na terenie stadionu miejskiego, gdzie pobierane są wymazy na obecność koronawirusa. Obecnie punkt czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Jeszcze kilka tygodni temu dotarła do nas informacja, że niedługo punkt zakończy swoją działalność, jednak w ostatnim czasie ze względu na wzrost zachorowań otrzymaliśmy zapewnienie, że punkt pozostanie nadal otwarty.
Czy w związku z pandemią miasto współpracuje ze szpitalem powiatowym?
Szpital im. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie jest jedynym na terenie powiatu wołomińskiego. Mając świadomość, że mieszkańcy Ząbek mogą potrzebować hospitalizacji, na bieżąco współpracujemy z władzami tej placówki i wspieramy jej działalność. W tym roku Ząbki przekażą na wyposażenie szpitala dotację w wysokości 20 000 zł. Na terenie szpitala zorganizowany jest również punkt drive thru. Mieszkańcy naszego miasta mogą korzystać z usług tego punktu działającego siedem dni w tygodniu.
Jak wygląda realizacja szczepień w Ząbkach?
– Pięć przychodni, w tym jedna publiczna, szczepi na bieżąco poszczególne grupy mieszkańców. Z informacji jakie docierają do mnie wynika, że szczepienia przebiegają sprawnie i są dobrze zorganizowane. Przychodnie są oczywiście zależne od dostaw szczepionek. Mogą zaszczepić tylko tylu mieszkańców, ile mają szczepionek. Każda przychodnia otrzymuje 30 szczepionek na tydzień, na pierwszą dawkę i 30 na drugą, łącznie 60 dawek. Przychodnie muszą po kolei wyszczepić poszczególne grupy mieszkańców, zgodnie z otrzymanymi wytycznymi. Tworzą także listy rezerwowe, by żadna szczepionka się nie zmarnowała. Jak wiemy, mają one krótki termin przydatności i po otwarciu pozostaje niewiele czasu na ich podanie. W każdym tygodniu zaszczepionych jest w Ząbkach, kolejne 300 osób. Ruszyły również szczepienia nauczycieli ząbkowskich placówek oświatowych, a jest to w naszym mieście liczna grupa zawodowa. W samych publicznych szkołach i przedszkolach gminnych pracuje ponad 500 osób.
Czy obawia się Pani dalszego wzrostu zachorowań?
Mam świadomość tego, że obecna sytuacja w każdej chwili może się zmienić i może wzrosnąć zapotrzebowanie mieszkańców na pomoc. Dlatego trzymam rękę na pulsie, na bieżąco śledzę informacje w tym zakresie i reaguję na sygnały, które do mnie docierają, współpracując ze wszystkimi jednostkami miejskimi.
Szkoły i przedszkola oraz Urząd Miasta Ząbki i podległe instytucje pracują w reżimie sanitarnym. Przestrzegane są zasady dezynfekcji, obowiązują maseczki i zachowanie dystansu społecznego, zgodnie z przepisami. Dezynfekujemy też przestrzeń publiczną, w tym przystanki autobusowe, windy i klatki schodowe, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem.
W jaki sposób Pani Burmistrz podchodzi do obostrzeń w zakresie organizacji pracy pracowników?
W zasadzie nie różni się ona od pracy w czasach przedpandemicznych. Brak możliwości pracy zdalnej. Pracownicy posiadający dzieci w wieku przedszkolnym w znacznej części na urlopach wypoczynkowych.
Zalecenie Ministerstwa Zdrowia realizowane w niewystarczającym zakresie.