Jedyna taka noc w roku

Przed nami Noc Muzeów, którą w tym roku obchodzimy 18 maja – w Międzynarodowym Dniu Muzeów. Mazowieckie placówki przygotowują wiele atrakcji i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto więc zaplanować sobotni wieczór na kulturalną rozrywkę.

– Taka noc zdarza się raz w roku! – mówi marszałek Adam Struzik. – Nocne zwiedzanie, koncerty, warsztaty, wyjątkowe spotkania z artystami i wiele innych atrakcji. W nocy z soboty na niedzielę 18 maja placówki kultury otworzą swoje podwoje, będzie można w niepowtarzalnym klimacie zwiedzić wszystkie muzealne zakamarki – zaprasza Adam Struzik.

Noc muzeów w stylu Ferdydurke

Muzeum Gombrowicza we Wsoli zaprasza w piątek, 17 maja na cykl spotkań pt. „Ferdydurki”. Gośćmi będą Mateusz Damięcki i Klaudia Kiercz-Długołęcka. Placówka pokaże „Ferdydurke”. Będzie można zobaczyć wystawę prac artystycznych nawiązującą do powieści i posłuchać fragmentów czytanych przez Mateusza Damięckiego. Tego dnia muzeum czynne będzie od godz. 10. Noc muzeów rozpocznie się o godzinie 19. Ekspozycje można zwiedzać do godz. 23.

Noc w cieniu samurajów

Odwiedzający Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie będą mieli okazję nie tylko obejrzeć wystawę „Miecze japońskie”, lecz także zobaczyć pokazy walki na miecze i wysłuchać prelekcji specjalistów. Zwiedzanie wystaw będzie możliwe w godzinach od 18 do 00.30. Wstęp bezpłatny.

Strach ma wielkie oczy

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na noc w klimacie PRL. Przewidziane są też warsztaty, konkursy i koncerty zespołu Sploty – „Przeboje PRL”. Muzeum zaprasza zwiedzających od 18.30. Będzie czynne do północy. Oprócz tego, jak co roku spojrzymy w gwiazdy podczas pokazów astronomicznych „Aleją Gwiazd”, odbędzie się konkurs na imię dla muzealnej Kapibary i quiz wiedzy o historii Muzeum.

Noc Muzeów w biały dzień

Na Noc Muzeów w Biały Dzień zaprasza Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Tam atrakcje zaczną się już o godz. 13. Wśród propozycji są koncert „Szymborskiej jazzPoems”, „Czarna Sztuka w Czarnym Lesie” – spotkanie z dawnym drzeworytem i drukiem czy strefa sztuki dla dzieci. Placówka zachęca do zabrania koców i koszy piknikowych oraz do wspólnego pieczenia kiełbasek. Noc Muzeów w Czarnolesie skończy się o 22. Cena wstępu – 1 zł.

Nikifor w Ostrołęce

Podczas nocy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce poznamy twórczość Nikifora Krynickiego, wysłuchamy koncertu „Muzyka Karpat” w wykonaniu zespołu Lipka i Przyjaciele, a także obejrzymy widowisko „Niki4 YOU” w wykonaniu zespołu RB Trio. Nie zabraknie warsztatów artystycznych, krzyżówek, zgadywanek, stoisk z biżuterią artystyczną czy restauracji uzdrowiskowej prowadzonej przez mistrzów kuchni z ZSZ nr 4 w Ostrołęce. Wstęp – 1 zł.

Noc z literaturą 

W siedzibie Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie odbędą się spotkania tematyczne związane z wystawą „Adam Mickiewicz 1798–1855”. Na tę noc atrakcje przewidziały też dwa oddziały Muzeum Literatury – Muzeum Marii Dąbrowskiej i Muzeum Andrzeja Struga. Zainteresowani będą mogli uczestniczyć w spacerach tematycznych z kustoszami. Przewidziane jest też zwiedzanie domów pisarzy, oglądanie przygotowanych pokazów oraz udział w zabawach literackich.

Muzyka kołem się toczy – także nocą

To warsztaty dla dzieci, które na sobotni wieczór (już od godz. 17) przygotowało Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu. Przewidziane jest także zwiedzanie ekspozycji, a o godz. 20 zagra „Alegancka Kapela”.

Tango Milonga w tę jedyną noc

Na Noc Muzeów zaprasza też Muzeum Niepodległości w Warszawie. Zaplanowano koncert piosenek retro w wykonaniu Alicji Grabowskiej na balkonie pałacu. W repertuarze przedwojenne przeboje, takie jak „Tango Milonga” czy „Ach, jak przyjemnie. Wśród pozostałych atrakcji są m.in. zwiedzanie wystaw stałych i czasowych. Start o godz. 19.

Noc w klimacie PRL

W ogólnopolskiej akcji bierze też udział Muzeum Regionalne im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach. W programie są m.in. konkurs na najlepszy strój z epoki oraz gry komputerowe i telewizyjne z okresu późnego PRL-u. Muzeum zachęca do przebrania się w strój z minionej epoki – najlepszy zostanie nagrodzony! Ocenie podlega przebranie, oryginalność, wierność stylistyce epoki, a także dodatki i ogólne wrażenie.

Opinogóra nocą

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na warsztaty dla rodzin z dziećmi w Folwarku, plenerowy spektakl „Pan Tadeusz” i zwiedzanie krypt Krasińskich. Aby ułatwić uczestnikom dotarcie, zapewniono bezpłatną komunikację z Ciechanowa i powrót z Opinogóry. Start o godz. 18. 

Noc muzeów na sportowo

Miłośnikom sportowych wrażeń przypadnie do gustu oferta Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które przygotowało m.in. spotkania z olimpijczykami – Robertem Korzeniowskim (zakończone treningiem) i Kajetanem Broniewskim. Odbędzie się też kilka pokazów: ergometrów wioślarskich z Kajetanem Broniewskim, sportów osób z niepełnosprawnościami, karate, walki na miecze świetlne z Akademia Saber Arts.

Ciechanowska Noc Muzeów

Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie przygotowało na tę noc wiele atrakcji. W Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie wieczór zacznie się od warsztatów „W pracowni alchemika”. O każdej pełnej godzinie na dziedzińcu będzie można oglądać pokazy uzbrojenia rycerskiego czy wyposażenie wojskowe. O godz. 22 odbędzie się pokaz kaskaderski. Będą gry i zabawy dla najmłodszych.

Z kolei w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie o godz. 18 odbędzie się koncert uczniów i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Ciechanowie. O godz. 21 będzie można obejrzeć teatr ognia Pi-Art. Manufaktury Artystycznej z Krakowa.

Noc muzeów na wsi mazowieckiej

Przez cały dzień, aż do zmroku, w zabytkowych obiektach skansenu Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” poświęconą tradycji i obrzędowości ludowej związanej z okresem wiosennym. Odbędą się pokazy wiejskich zajęć domowych i gospodarskich oraz ludowego rękodzielnictwa i rzemiosła, warsztaty i zabawy dla najmłodszych. Chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej.

Uzbecka noc na zamku w Liwie

Swoje podwoje otworzy też Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie. Będzie można obejrzeć kolekcję broni w dworze barokowym i wystawy w piwnicach gotyckich oraz na zamkowej wieży. Atrakcją będzie wizyta ambasadora Republiki Uzbekistanu i możliwość spróbowania przysmaków kuchni uzbeckiej, a także pokaz szermierki średniowiecznej. Na śmiałków czeka nocne zwiedzanie podzamcza z pochodniami śladami władców Mazowsza i liwskiego zamku. Start o godz. 16.

Wirtualna Noc Muzeów w PME

W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe. Do placówki będzie można przyjść z czworonożnymi przyjaciółmi. Dodatkową atrakcją będzie wystawa VR prezentowana przez Millennium Docs Against Gravity. W ramach MDAG Vision na zwiedzających będzie czekało aż sześć wyjątkowych doświadczeń.

Kolejowa Noc Muzeów

Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza od godz. 19 na Kolejową Noc Muzeów, której motywem przewodnim będzie XX-lecie międzywojenne na kolei. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji, m.in. spotkania z kolejarzami, zajęcia edukacyjne, gry planszowe, przejazdy symulatorem, spotkania z autorami książek o tematyce związanej z kolejami. Oprowadzanie po muzeum będzie się odbywać z przewodnikami w strojach z epoki. Będzie też okazja wirtualne zwiedzić kabinę maszynisty i przejazdy symulatorem lokomotywy.

Lista instytucji kultury, w których można ciekawie spędzić wieczór z 18 na 19 maja, jest bardzo długa. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych placówek.

Więcej informacji z Mazowsza

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy
IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie"

IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl – cyfrowego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  21 do 29 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.