Jasno wytyczona, ekologiczna droga rozwoju

O ekologicznych technologiach i planowym wydawaniu pieniędzy, zgodnie z długoletnią strategią rozwoju ZEC w Wołominie oraz codziennych uciążliwościach i przeszkodach, z Pawłem Królakiem – prezesem ZEC w Wołominie, rozmawia Zbigniew Grabiński.

? Działalność Zakładu Energetyki Cieplnej omawiana była podczas kilku ostatnich posiedzeń Rady Miejskiej w Wołominie. Wiem, że na sesję przychodzili również pracownicy ZEC. Czym spowodowana jest ta aktywność?
? Pracownicy ZEC chcieli osobiście porozmawiać z radnym, który rozpowszechnia w mediach społecznościowych informacje, które nie są prawdziwe. Chcieli zapytać, dlaczego od kilku miesięcy bezpodstawnie, atakuje Zakład i jego pracowników. Jednak nie zapytali. Niczego nie wyjaśnili, bo radny opuścił obrady Rady, której jest członkiem więc do konfrontacji nie doszło.
? Czym spowodowane jest to nieporozumienie?
? Cofnijmy się kilka miesięcy. We wrześniu 2019 oraz czerwcu 2020 r. doszło do awarii, które spowodowały przedostanie się wód ciepłowniczych do kanalizacji deszczowej a następnie do wód powierzchniowych rzeki Czarnej. Woda z obiegu ciepłowniczego, która przedostała się do rzeki, nie stanowiła zagrożenia dla środowiska wodnego, zmieniła się jedynie barwa na kolor zielony. Zmiana zabarwienia spowodowana była zastosowaniem barwnika Fluoresceiny. Dzięki temu udało się szybko zlokalizować miejsce awarii i podjąć konkretne działania. Brak podjęcia szybkich środków zapobiegawczych mógł skutkować osunięciem się ziemi, zalaniem okolicznych budynków, podmyciem nowo budowanej drogi oraz zagrożeniem bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców Wołomina poprzez odcięcie 80% odbiorców miejskiej sieci ciepłowniczej od dostępu do energii cieplnej. Pracownicy pomimo tak dużej skali awarii uporali się z pracami naprawczymi w ciągu dwóch dni! Dodajmy jeszcze, że awarie są czymś naturalnym, powstają np. w efekcie wyeksploatowania przestarzałej sieci bądź podczas prac budowlanych, wykopów, np. przy budowie drogi.
Zielony kolor wody wzbudził podejrzenia u jednego z wołomińskich radnych. Szukając sensacji, radny złożył zawiadomienie do organów i instytucji ochrony środowiska. Została przeprowadzona wnikliwa kontrola WIOŚ, w której stwierdzono brak naruszeń ze strony ZEC w Wołominie.
? Panie Prezesie tu chyba naszym Czytelnikom należy się wyjaśnienie czym jest Fluoresceina?
? Jest ona używana powszechnie w ciepłownictwie. Fluoresceina, w karcie charakterystyki producenta nie przewiduje prawdopodobieństwa wystąpienia zagrożeń dla środowiska a barwienie wody jest uzgodnione z Sanepidem. Jej zastosowanie pozwala na zmniejszenie ilości wód ciepłowniczych wprowadzanych do środowiska naturalnego, gdyż zielony barwnik pomaga szybko zlokalizować uszkodzone elementy sieci oraz zlikwidować potencjalne wycieki wody.
? Jaki związek z tą sytuacją ma wspomniany radny wołomiński?
– Wspomniany radny wieszczył katastrofę ekologiczną i tym samym deprecjonował ciężką pracę Załogi ZEC. Pracownicy czuli się oczerniani i w sposób oficjalny wystąpili do Zarządu z pisemnym wnioskiem podpisanym przez całą załogę o podjęcie działań w celu zaprzestania naruszania dobrego imienia pracowników spółki przez radnego. Dlatego, żeby wyjaśnić radnemu wątpliwości i odpowiedzieć na jego pytania, pracownicy ZEC uczestniczyli w sesjach Rady Miejskiej w Wołominie. Jak już wspomniałem radny opuścił obrady. Spotkało się to z komentarzem, że uciekł na widok pracowników ZEC.
? Może radny najzwyczajniej w świecie miał jakieś niecierpiące zwłoki sprawy do załatwienia
i dlatego opuścił obrady?
– Mogło tak być, ale na kolejnej sesji przedstawiciele ZEC podjęli próby rozmowy z radnym. Radny publicznie wyznaczył termin wizyty w ZEC, podczas której miał spotkać się z pracownikami gotowymi udzielić odpowiedzi na nurtujące radnego kwestie. W wyznaczonym przez siebie terminie radny nie pojawił się w ZEC. To pokazuje ile warte są słowa tego radnego.
W kontekście takiego zachowania radnego należy nadmienić, że ZEC w Wołominie w chwili obecnej musi stawić czoła poważniejszym tematom, do których niewątpliwie trzeba zaliczyć konieczną transformację sektora energetycznego oraz dostosowywanie się do wprowadzanych kolejnych unijnych uregulowań prawnych, a nie roztrząsanie i ciągłe domaganie się wyjaśnień spraw, które zostały już zakończone i które nie budzą zastrzeżeń organów ochrony środowiska oraz pozostałych instytucji zaangażowanych przez radnego do ich wyjaśnienia.
? Nie raz byliśmy świadkami różnych sporów. Ale skoro już rozmawiamy to może warto opowiedzieć mieszkańcom korzystającym z usług ZEC jak spółka radzi sobie w tych nie najłatwiejszych czasach?
? Wszystkie nasze działania prowadzone służą mieszkańcom ? odbiorcom ciepła oraz ochronie środowiska. To są absolutne priorytety, którym podporządkowana jest zarówno nasza codzienna praca, jak i rozwój Zakładu. Jednym z takich działań była, zakończona w 2019 r., modernizacja kotła Wr-25 nr 1, dzięki której podniesiona została sprawność produkcji energii cieplnej. Aktualnie ZEC modernizuje układ oczyszczania spalin na kotle węglowym WR-25/M nr 1, termin zakończenia prac przewiduje się na trzeci kwartał 2020. Inwestycja zapewni obniżenie emisji pyłu poniżej 100 mg/Nm3 i zgodnie z progami emisyjnymi będzie czterokrotnie mniejsza niż aktualnie wymagana!
Rozpoczęte zostały również prace nad analogiczną modernizacją na kotle WR-25 nr 2. Po jej zakończeniu instalacja w wołomińskim ZEC stanie się średnim obiektem energetycznego spalania paliw wg Dyrektywy MCP i tym samym będziemy zobowiązani do przestrzegania nowych przepisów emisyjnych, które są bardziej restrykcyjne niż dotychczasowe. Zwiększenie sprawności kotłów przyczyni się do zmniejszenia zużycia paliw kopalnych, a tym samym ograniczy emisję CO2 do atmosfery.
Ta inwestycja to nie tylko dostosowanie się do nowych norm emisyjnych, ale też doskonały przykład, jak korzystnie gospodarować pieniędzmi i zminimalizować wydatki inwestycyjne. Krok w kierunku dostosowania do Dyrektywy dla średnich obiektów energetycznego spalania paliw (MCP) pozwolił na zaoszczędzenie ok. 27 mln zł, które w przyszłości będą mogły zostać zainwestowane w nowe technologie, bardziej ekologiczne, a nie w stare źródła oparte o spalanie węgla kamiennego. Taki wydatek nie byłby też obojętny dla taryfy ciepła.
Nowe, ekologiczne technologie i rozsądne wydawanie pieniędzy ? na tych kierunkach oparta jest długoletnia strategia rozwoju firmy, którą zarządzam.
? Wołomin ciągle się rozbudowuje. To znaczy, że ZEC-owi przybywa odbiorców. Na czym opieracie strategię rozwoju firmy?
? Planujemy dalszą rozbudowę źródła ciepła, która opierać się będzie na zastosowaniu systemu kogeneracji gazowej/biomasowej oraz pozyskaniu energii cieplnej ze źródeł odnawialnych. W swoich działaniach ZEC będzie dążył do ciągłego obniżania emitowanych stężeń poszczególnych zanieczyszczeń ze względu na utrzymujące się trendy i możliwe dalsze obniżanie progów emisyjnych przez Unię Europejską (założenia pakietu klimatyczno-energetycznego). W tej sytuacji niezbędne jest poniesienie ogromnych nakładów finansowych w wysokości kilkudziesięciu milionów złotych. Aby znaleźć pieniądze na pokrycie tak wysokich kosztów inwestycyjnych, ZEC poszukuje programów finansujących, oferujących bezzwrotne dotacje oraz pożyczki na warunkach preferencyjnych m.in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsiębiorstwo w dotychczasowej działalności korzystało już ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW.
W przyszłej działalności ZEC w Wołominie rozważane są instalacje oparte na budowie ogniw fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, jak również, wykorzystujące źródło wód termalnych. Jeżeli powyższe rozwiązania okażą się opłacalne ekonomicznie oraz uzasadnione, nie wyklucza się ich realizacji. Tym bardziej, że działania te są zgodne z planami rozwoju gminy Wołomin oraz planem gospodarki niskoemisyjnej w gminie Wołomin.
– Nie jesteśmy w stanie w jednej rozmowie przedstawić wszystkich aspektów związanych z taką ważną firmą jaką jest ZEC?
? To prawda Zakład Energetyki Cieplnej w Wołominie ciągle się rozwija. Wprowadza nowoczesne technologie, dba o środowisko. Jednocześnie realizuje swoje podstawowe zadanie, wytwarza i zaopatruje w ciepło swoich odbiorców. Czasami musi zmierzyć się z awariami i pomówieniami. Jednak idzie do przodu jasno wytyczoną ekologiczną drogą rozwoju.
? Dziękuję za rozmowę.

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji

Mazowsze solidarne z Dolnym Śląskiem

Mazowsze solidarne z Dolnym Śląskiem

Sejmik Mazowsza przekaże 5 mln zł samorządowi województwa dolnośląskiego na usuwanie skutków wrześniowej powodzi. Dziś porozumienie z władzami województwa dolnośląskiego podpisał zarząd województwa [...]
0 komentarzy
Wypłacał pieniądze z kodów BLIK - wpadł w ręce policjantów

Oszust wypłacał pieniądze z kodów BLIK – wpadł w ręce policjantów

Policjanci z Komisariatu Policji w Kobyłce ustalili i zatrzymali podejrzanego o oszustwo metodą na BLIK-a. 19-letni mieszkaniec powiatu wołomińskiego został zatrzymany na gorącym [...]
0 komentarzy
Potrącenie rowerzysty w Radzyminie

Potrącenie rowerzysty w Radzyminie

W Radzyminie doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Na miejscu wypadku szybko pojawiły się jednostki straży pożarnej – JRG Wołomin i OSP [...]
0 komentarzy
CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

Podatki to temat, który jest ważny dla każdego człowieka nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ciągle i szybko zmieniające się przepisy, wprowadzane [...]
0 komentarzy
VII Wołomiński Festiwal Teatralny

VII Wołomiński Festiwal Teatralny

Przed nami kolejne święto teatru – już VII Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida, który odbędzie się 16 listopada 2024 roku w Miejskim [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  5 do 15 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

2 listopada doszło w Wołominie do groźnego pożaru opuszczonego budynku. Pożar pustostanu  był kolejnym przykładem na to, jak wymagająca i nieprzewidywalna jest praca [...]
0 komentarzy
Tragiczny pożar domu letniskowego

Tragiczny pożar domu letniskowego

Piątkowe popołudnie, 1 listopada 2024 roku, przyniosło dramatyczne wydarzenie w Popowie-Letnisku. O godzinie 14:50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze drewnianego domku letniskowego. [...]
0 komentarzy
Kluczowe projekty drogowe na terenie gminy Radzymin

Kluczowe projekty drogowe na terenie gminy Radzymin

Powiat wołomiński podjął kroki w kierunku rozbudowy infrastruktury drogowej, podpisując dwie umowy na realizację znaczących odcinków dróg powiatowych w gminie Radzymin. Łączna wartość [...]
0 komentarzy

Ostrzeżenie hydrogeologiczne Państwowej Służby Geologicznej

Państwowa służba geologiczna aktualizuje informację o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju. Utrzymuje się stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z występowaniem i prognozowaniem niżówki [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.