Jaki czajnik elektryczny wybrać? Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny do domu lub biura.
Czajniki elektryczne należą do grona tych sprzętów kuchennych, których korzysta większość z nas. Od lat cieszą się niesłabnącą sympatią miłośników kawy i herbaty, ponieważ zapewniają wygodę i szybkość, której nie dorówna żaden tradycyjny czajnik na gaz lub płytę indukcyjną. Podejmując decyzję o zakupie warto zwrócić uwagę na kilka parametrów.
Moc czajnika, rodzaj i umiejscowienie grzałki
Od tego zależy szybkość i efektywność pracy czajnika. Na rynku dostępne są urządzenia z grzałkami o mocy od 500 do 3000W (te najmniejsze są montowane zazwyczaj w czajnikach turystycznych). Wybierając czajnik do domu warto pamiętać, że mała moc grzałki nie oznacza oszczędności energii elektrycznej. Czajniki z grzałkami o małej mocy nagrzewają się stosunkowo wolno, co wydłuża czas potrzebny na zagotowanie wody, a tym samym zwiększa pobór prądu.
Na szybkość zagotowania wody wpływ ma także kształt dna ? im większa jest powierzchnia pod którą zamontowano grzałkę, tym szybciej zagotujemy wodę. Ponadto, czajniki z grzałką zamontowaną pod płaskim dnem pozwalają na zagotowanie jednorazowo znaczniej mniejszej ilości wody niż urządzenia z grzałką spiralną, która powinna być całkowicie zakryta. Na grzałkach spiralnych kamień osadza się znacznie szybciej i są one trudniejsze do utrzymania w czystości.
Dzbanek czajnika
Większość czajników elektrycznych ma pojemność od 1,2 do 1,75 litra. Do codziennego użytku dla kilkuosobowej rodziny najczęściej wybierane są czajniki o pojemności od 1,5 do 1,75 litra, które pozwalają zagotować wodę na jednoczesne przygotowanie kilku filiżanek gorących napojów. Jeśli w danej chwili nie ma konieczności zaparzania większej ilości kawy czy herbaty, można wlać mniej wody, natomiast gotowanie wody „na raty” , kiedy mamy gości bywa nieco niezręczne. Sprawdź czy wybrany model został wyposażony w filtr antyosadowy – jego zadaniem jest zapobieganie przedostaniu się do naszych napojów osadu i kamienia, który powstaje podczas gotowania wody. Wybierając czajnik warto zwrócić uwagę czy filtr antyosoadowy można myć w zmywarce.
Miarka poziomu wody i obrotowa podstawa (360°) to już niemalże standard. Podstawa powinna być wyposażona w antypoślizgowe stopki, aby uniknąć niekontrolowanego przemieszczania się czajnika na kuchennym blacie. Czajnik powinien być wyposażony w ergonomiczny wygodny uchwyt. Dobrze wyprofilowana i wykonana z nienagrzewającego się, antypoślizgowego materiału rączka zapewnia wygodę użytkowania i zmniejsza ryzyko poparzenia się.
Zabezpieczenia czajnika
Większość markowych modeli takich jak widoczny na zdjęciach czajnik Vector Pyramid firmy Morphy Richards jest wyposażona w wielostopniowy system zabezpieczeń, które mają chronić użytkownika i nie dopuścić do uszkodzenia urządzenia.
Najczęściej są to:
- automatyczne wyłączenie po zagotowaniu wody
- automatyczne wyłączenie w przypadku włączenia czajnika bez wystarczającej ilości wody
- dioda informująca o pracy czajnika – montowana zazwyczaj w wyłączniku lub miarce poziomu wody