O wyjazdowych posiedzeniach Gminnej Komisji Oświaty, problemach i zabezpieczeniach na wypadek strajku nauczycieli w dniu 8 kwietnia 2019 roku oraz o atmosferze w lokalnym samorządzie, w efekcie ujawnionego przez Radio ZET nagrania rozmowy dwójki radnych (z PiS i z Pozytywnego Wołomina), z Karolem Cudnym, przewodniczącym Komisji Oświaty rozmawia Teresa Urbanowska.
? Ubiegły tydzień dostarczył wielu emocji za sprawą t.zw. „korupcji politycznej”. Jaki będzie wpływ na dalszą pracę rady miasta nagranie ujawnione przez Radio ZET?
? Klub Radnych Pozytywny Wołomin wyrósł ze środowiska mieszkańców oczekujących jakościowej zmiany w radzie miejskiej. I w kampanii, i po wyborach pracujemy nad tym, żeby pokazać, że lokalna polityka może wyglądać inaczej, opierać się na lokalnym patriotyzmie, zwykłej przyzwoitości i uczciwej pracy. Ta skandaliczna oferta radnego Prawa i Sprawiedliwości potwierdza, że ta przemiana jest w Wołominie nadal bardzo potrzebna. Dla dalszych prac Rady Miejskiej kluczowe jest to, jak do całej sprawy ustosunkują się radni opozycji i jak ta deklaracja znajdzie potwierdzenie w realnych działaniach. My, całym klubem, współpracujemy i będziemy współpracować z każdym, którego celem jest dobro Wołomina, a metody działania mieszczą się w granicach prawa i dobrego obyczaju. Na zachowania takie jak na nagraniach nie ma naszej zgody!
? Ostatnie posiedzenie Komisji Oświaty, której Pan przewodniczy, odbyło się w MDK Wołomin. Jakie wnioski wypracowała komisja w trakcie tego posiedzenia?
? Wokół działalności Miejskiego Domu Kultury narosło w ostatnich miesiącach wiele kontrowersji, ale i mitów. Te głosy docierały regularnie do Rady Miejskiej i dlatego zwołałem posiedzenie Komisji Edukacji poświęcone tylko temu tematowi. Spotkanie było bardzo merytoryczne i radni mieli wiele uzasadnionych uwag i pytań w wielu obszarach: polityka kadrowa, rejestr umów, działalność Teatru Huta, sekcje stałe, dobór oferty programowej itd. Udzielone odpowiedzi nie były w pełni satysfakcjonujące i nie rozwiały ważnych wątpliwości co do prawidłowości działania MDK. Dlatego też z inicjatywy Pawła Rozbickiego, radnego Klubu Pozytywny Wołomin, Komisja Rewizyjna przeprowadzi kontrolę w tej jednostce.
? Czy ta decyzja jest powodem rezygnacji z funkcji dyrektora złożonej przez Pana Piotra Stawskiego?
?Trzeba o te powody zapytać Pana Dyrektora. Przyznam, że nie wiedziałem, że Pan dyrektor zrezygnował.
? Czy planuje Pan więcej posiedzeń Komisji w terenie?
? Tak, w planie pracy Komisji Edukacji są jeszcze posiedzenia wyjazdowe. Uważam, że to bardzo ważne, żeby radni zobaczyli obiekty miejskie i na miejscu porozmawiać o problemach dotyczących danej jednostki. To także okazja spotkania się z całą społecznością szkolną, jak to było np. w szkole w Ossowie. Na posiedzeniu w urzędzie miejskim nie moglibyśmy liczyć na tak liczną reprezentację rodziców i pracowników. Nie mam jeszcze wytypowanych jednostek, które odwiedzimy, ale do końca kadencji, chciałbym zrobić komisję wyjazdową w każdym przedszkolu i szkole.
? Na dzień 8 kwietnia zaplanowany jest strajk nauczycieli. Toczy się dyskusja na forum krajowych mediów ale trwa również w lokalnych środowiskach. Wołomińskie placówki oświatowe w większości również zapowiadają udział w strajku. Jak samorząd przygotował się na tą okoliczność i jak zapewnione będzie bezpieczeństwo uczniów na czas strajku, jeśli faktycznie do niego dojdzie?
? Samorząd ma dość ograniczone możliwości działania, bo całość uprawnień i odpowiedzialności jest w rękach dyrektorów szkół i przedszkoli. Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, organizując kolejne spotkanie grupy roboczej ds. strajku, tworzy przestrzeń do współpracy i koordynuje ich działania. I tutaj od razu składam wyrazy uznania dla dyrektorów za szczere zaangażowanie, ogromną pracę własną i współpracę między sobą w kontekście przygotowania szkoły do strajku. Dzięki temu, a także wsparciu jednostek miejskich i przede wszystkim komunikacji i współpracy z rodzicami, dzieci, które jednak przyjdą do przedszkoli i szkół będą otoczone właściwą opieką i bezpieczne. Znacznie więcej obaw budzi przygotowanie do egzaminów końcowych. W chwili obecnej, mimo wspomnianych działań ich przeprowadzenie jest zagrożone. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań i jawią się jakieś obiecujące opcje, ale nie mogę obiecać, że wszystkie egzaminy się odbędą.
Tutaj potrzebny jest komentarz, pokazujący szerszy kontekst strajku. Sytuacja płacowa nauczycieli jest zła ? otrzymują oni stanowczo zbyt niskie wynagrodzenie jak na trudną i odpowiedzialną pracę, którą wykonują. Nauczyciel na początku swojej kariery może liczyć jedynie na 2538zł brutto. Rząd, który ustala poziom wynagrodzeń i w większości je finansuje, zlekceważył postulaty związków zawodowych i kolejnymi nieudanymi zmianami w edukacji jeszcze dociążył to środowisko. W efekcie, doprowadził tę z natury spokojną i powściągliwą grupę zawodową do takiego stanu, w którym zdecydowała się na tak drastyczny, niespotykany od lat protest. Warto zaznaczyć, że strajk popiera wielu rodziców, uczniów i samorządy, na których barkach spoczywa coraz większy ciężar finansowania oświaty. Należy tylko ubolewać, że musi dochodzić aż do ogólnopolskiego strajku, żeby rząd z uwagą i szacunkiem zaczął słuchać tych środowisk.