Powiększająca się spirala zadłużenia powoduje silny stres i obniżenie jakości życia. Dodatkowo utrata pracy lub zmniejszenie zarobków i brak oszczędności dostarczają kolejnych zmartwień. By powtarzające się schematy przerwać, a także wyjść z ciągłego zadłużenia należy skorzystać z pewnych rozwiązań.
Pierwszy krok do wyjścia z zadłużenia – określenie co doprowadza do aktualnej sytuacji oraz natychmiastowe zaprzestanie kolejnych zadłużeń
Pierwszym krokiem, jaki jest niezbędny do powstrzymania zapętlających się zadłużeń, jest określenie, dlaczego one powstają. Najprawdopodobniej są wynikiem nierozsądnego oraz nieprzemyślanego postępowania. By to przerwać, warto zastanowić się nad przyczynami i przyznać, iż należy zmienić poglądy w kwestiach finansowych. Dodatkowo trzeba jak najszybciej nauczyć się odpowiedniego zarządzania pieniędzmi oraz zasady wprowadzać w codzienne życie. Wyjście ze spirali zadłużenia wymaga natychmiastowego zaprzestania brania nowych kredytów lub pożyczek. Niestety wiele osób chcąc przerwać dany schemat, postępuje wręcz odwrotnie co prowadzi do tworzenia jeszcze większych zobowiązań. Warto również przyjrzeć się codziennym kosztom i uciąć takie, które nie są związane z pierwszymi potrzebami. Być może są to niezauważalne rzeczy jak codziennie picie kawy w kawiarni lub kupowanie przekąsek.
Krok drugi – nadpłacanie długów oraz planowanie domowych wydatków
Rozwiązanie, które jest niezwykle skuteczne to możliwie jak największe nadpłacanie istniejących zadłużeń. Przelewanie nawet co drugi miesiąc większej ilości pieniędzy spowoduje szybsze osiągnięcie celu, jakim jest pozbycie się kółka zadłużenia. Warto w tej sytuacji zastanowić się nad podjęciem dodatkowej pracy lub zaangażowaniem się w bardziej płatne przedsięwzięcia. Dołożenie do tego analizy domowego budżetu, wyrzucenie z niego niepotrzebnych wydatków oraz jego bardziej szczegółowe planowanie pozwoli bardzo często na zaoszczędzenie dość pokaźnej sumy, którą można przeznaczyć na dodatkowe nadpłaty. Warto do tego celu wykorzystać tradycyjną metodę, jaką jest zapisywanie i realizacja potrzeb najpilniejszych i najbardziej podstawowych lub niezbędnych (kupowanie produktów spożywczych pierwszej potrzeby, opłaty, wydatki na lekarzy, paliwo itd.), natomiast te najmniej przydatne określić do chwilowego wyrzucenia ze swojego dnia codziennego (kawy na mieście, przekąski, kolejne podobne buty, karnet na siłownie, z której się nie korzysta itd.). Metoda ta pozwoli na optymalne wykorzystanie domowego budżetu, często bez zbytniego zmniejszenia jakości życia.
Krok trzeci, czyli konsolidacja chwilówek i kredytów
Bardzo dobrym, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem na pozbycie się długów jest konsolidacja, czyli połączenie od dwóch do kilku zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) w jedną spłatę. Efektem takiego działania jest regulowanie tylko pojedynczej raty, a także ujednolicenie oprocentowania i terminu zapłaty. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://kredyt-dla-zadluzonych.pl/konsolidacja-chwilowek/. Dodatkowo portal zaproponuje najlepsze instytucje oferujące tego typu usługi oraz przedstawi odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Co ważne takie połączenie pozytywnie wpłynie na finanse domowe i pozwoli zaoszczędzić fundusze i czas przeznaczony na osobne kredyty.
Artykuł partnera