Współczesny człowiek bardzo ceni sobie wygodę i oszczędność czasu. Pranie samemu w domu wymaga sporego nakładu pracy, dlatego coraz więcej osób oddaje swoją odzież do profesjonalnych pralni. Właściciele pralni wodnych i chemicznych nie mogą narzekać na brak klientów. Ze względu na spore zainteresowanie takimi usługami rośnie liczba firm specjalizujących się w tym sektorze. Jeśli taki rodzaj działalności cię interesuje, lecz ciągle nie jesteś przekonany, czy to branża dla ciebie, przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, że prowadzenie własnej pralni to świetny pomysł na biznes.
Pralnia wodna
Pralnia wodna oferuje czyszczenie odzieży w wodzie z użyciem najwyższej jakości detergentów. Stosowane środki piorące to przede wszystkim proszki, płyny, kapsułki i tabletki. Dla jak najlepszego efektu wyprane tekstylia są prasowane na specjalnych stołach lub z wykorzystaniem magli. Oczyszczona odzież jest następnie składana, pakowana i transportowana do klienta. Pralnie przemysłowe obsługują przede wszystkim klientów instytucjonalnych: restauracje, sieci hoteli, placówki medyczne i różnego rodzaju zakłady, których pracownicy muszą nosić specjalną odzież roboczą. Z usług pralni wodnej mogą korzystać również klienci indywidualni.
Pralnia chemiczna
Rynek coraz bardziej potrzebuje usług specjalistycznych, dlatego dobrym pomysłem może być założenie pralni chemicznej. Taka placówka oferuje swoim klientom usługę prania na sucho, czyli odświeżania odzieży bez użycia wody, za to z zastosowaniem specjalnych rozpuszczalników. Czyszczenie chemiczne jest zalecane w przypadku elementów garderoby, które w czasie prania w wodzie mogłyby ulec uszkodzeniu, np. wełnianych garniturów, szyfonowych sukienek czy rzeczy plisowanych.
Jak otworzyć pralnię?
Decydując się na założenie pralni wodnej lub chemicznej należy w pierwszej kolejności przygotować dobry biznes plan. Kluczem do sukcesu jest oczywiście wybór odpowiedniej lokalizacji ? najlepiej by pralnia znajdowała się w centrum lub w miejscu, gdzie kręci się dużo ludzi (centrum handlowe, dzielnica biznesowa, duże osiedle mieszkaniowe). Choć na uruchomienie pralni nie trzeba mieć żadnych specjalnych pozwoleń, jeśli zdecydujemy się na pralnię chemiczną musimy pamiętać, by lokal spełniał określone wymagania (m.in. był odporny na działanie detergentów chemicznych, posiadał odpowiednie instalacje itd.). Uruchomienie pralni wymaga sporej wiedzy, dlatego dobrze jest skorzystać w tym zakresie z pomocy firm zajmujących się fachowym doradztwem dla osób stawiających pierwsze kroki w branży. Choć mogłoby się wydawać, że otwarcie własnej pralni to trudne i skomplikowane przedsięwzięcie, dzięki współpracy z doświadczonymi specjalistami szybko poczujesz się pewniej i zaczniesz osiągać naprawdę spore zyski. Profesjonalnym wsparciem dla przedsiębiorców zamierzających otworzyć pralnię zajmuje się np. firma Sovrana, funkcjonująca na rynku usług pralniczych od ponad 20 lat.
Urządzenia do pralni
Aby pralnia mogła na siebie zarabiać, musi być wyposażona w profesjonalne sprzęty. Park maszynowy pralni to wysokowydajne, super nowoczesne i zaawansowane technicznie urządzenia przystosowane do pracy na okrągło. Maszyny do pralni są znacznie większe i solidniejsze niż te stosowane w domach. Podstawowymi sprzętami do pralni wodnej są pralnice przemysłowe i pralnico-wirówki, zaś do pralni oferującej czyszczenie na sucho ? agregaty chemiczne. W dużych pralniach przemysłowych stosuje się nowoczesne tunele pralnicze ? maszyny wyposażone w kilka komór umożliwiających przeprowadzenie poszczególnych faz czyszczenia w sposób maksymalnie zautomatyzowany. Niezbędne będą też różnego rodzaju suszarki (bębnowe, tunelowe) usuwające resztki wilgoci i przygotowujące ją do formowania i finiszowania. Profesjonalna pralnia musi być ponadto wyposażona w urządzenia do prasowania ręcznego (stoły prasowalnicze) lub automatycznego (magle), wytwornice pary oraz maszyny do składania i pakowania tekstyliów.
Więcej informacji