O rozliczeniach podatkowych za 2018 roku rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki
? Od 15 lutego działa już usługa Twój e-PIT. Co po ponad dwóch tygodniach może Pan powiedzieć o tej usłudze?
– Z pewnością jest to swego rodzaju rewolucja. Po ponad ćwierćwieczu obowiązywania ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po raz pierwszy w historii mamy do czynienia z sytuacją, w której to urząd skarbowy przygotowuje dla nas propozycję zeznania podatkowego.
? Proszę przybliżyć naszym Czytelnikom o co dokładnie chodzi z wypełnianiem PITów przez urząd skarbowy.
– Twój e-PIT to usługa uruchomiona przez Ministerstwo Finansów, wspierająca podatników w wypełnianiu obowiązków podatkowych i tak należy ją traktować. Na podstawie danych przesłanych przez płatników, tj. przede wszystkim przez pracodawców i zleceniodawców, Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała zeznania podatkowe dla osób, które w 2018 roku osiągały dochody opodatkowane według skali podatkowej i wypłacane przez płatników oraz dochody z zysków kapitałowych ? chodzi tu przede wszystkim o dochody uzyskane ze sprzedaży papierów wartościowych, np. akcji na giełdzie. Warto wspomnieć, że skala tego projektu jest ogromna. Jak podaje Ministerstwo Finansów, płatnicy przesłali 35 mln dokumentów. Chodzi tu o PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A oraz PIT-11A. Na podstawie tych dokumentów Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała 23 mln zeznań PIT-37 oraz ćwierć miliona zeznań PIT-38.
? Skoro zeznanie podatkowe jest przygotowane to, czy podatnik powinien coś jeszcze zrobić?
? Tak jak wspomniałem na początku naszej rozmowy, usługę Twój e-PIT warto potraktować jako pomoc
w spełnieniu obowiązku złożenia zeznania podatkowego. Podatnik może zeznanie zaakceptować albo je odrzuci i złożyć samodzielnie, albo nie robić nic. W roku 2019 usługa dotyczy rozliczeń osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz podatników uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych, czyli wspomnianych wcześniej akcji.
? Czy to jedyne wyjątki?
? Może również zdarzyć się tak, że podatnik uzyskał dochody, które musi rozliczyć składając zeznanie na formularzu PIT-36. Może tak być np. w sytuacji kiedy wierzyciel umorzył podatnikowi dług.
? A co z rozliczeniami małżonków?
? W usłudze Twój e-PIT na podatników czekają przygotowane indywidualne zeznania podatkowe. Jeśli podatnicy chcieliby skorzystać z możliwości wspólnego opodatkowania dochodów małżonków albo z możliwości rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko, to mogą to zrobić samodzielnie modyfikując przygotowane zeznanie indywidualne. Na pewno jednak usługa Twój e-PIT sama w sobie jest dużym ułatwieniem dla podatnika, ponieważ nie musi on już podawać wielu danych np. danych dziecka
w celu skorzystania z ulgi na dziecko ? te dane są już niejako ?zapamiętane? z zeznania złożonego za 2017 rok.
? A co się stanie jeśli podatnik nie zrobi absolutnie nic ze swoim zeznaniem podatkowym za 2018 rok?
? Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT, ani nie odrzuci zeznania przygotowanego przez Krajową Administrację Skarbową, to z upływem 30 kwietnia 2019 roku zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Jeśli z zeznania przygotowanego w usłudze Twój e-PIT będzie wynikała kwota podatku do zapłaty, to urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o wysokości podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał 7 dni na zapłatę podatku od dnia otrzymania takiej informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu 7 dni od otrzymania informacji z urzędu nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Jeśli z zeznania wynikać będzie kwota nadpłaty, to nadpłata zostanie zwrócona podatnikowi. Warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku elektronicznej formy rozliczeń, podatnik szybciej otrzyma zwrot nadpłaty ? w ciągu maksymalnie 45 dni zamiast standardowych 3 miesięcy.
Biuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl