Pod taką nazwą 5 października 2024 r. w Jadowie odbyły się obchody z okazji 135. rocznicy urodzin gen. Gustawa Dreszera, który 2 października 1889 roku przyszedł na świat właśnie w Jadowie. Wydarzenie to było okazją do złożenia hołdu zarówno gen. Gustawowi Orlicz–Dreszerowi. jak i Ignacemu Janowi Paderewskiemu, którzy mieli ogromny wkład w walce o niepodległość Polski.
Wspaniałe, historyczne święto w Jadowie zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji bohaterów, koncelebrowana przez ks. Dziekana Bogdana Lewińskiego, którą w południe odprawiono w Sanktuarium Krzyża Świętego.
Po zakończeniu Liturgii odbył się przemarsz ulicami miasta Jadowa pod pomnik gen. G. Orlicz-Dreszera, gdzie wiązanki kwiatów złożyli: delegacja władz gminy Burmistrz Miasta i Gminy Jadów Rafał Rozpara, Bożena Krasnodębska – Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Jadów, Barbara Wójcik – Skarbnik Miasta i Gminy Jadów oraz radni: Agata Sobczyk – Przewodnicząca Komisji Kultury, Katarzyna Motyka, Marek Kostko, Jerzy Archiciński i Bożena Sawicka, delegacja Zespołu-Szkolno Przedszkolnego w Urlach – dyrektor Małgorzata Januszewska z uczniami, delegacja z LO w Urlach, delegacja Szkoły Podstawowej w Szewnicy z dyrektor Urszulą Trzciałkowską z nauczycielami, dyrektor Szkoły Podstawowej w Myszadłach Mirosław Roguszewski, Pan Dariusz Kokoszka wraz z Radnymi Miasta i Gminy Jadów ubiegłej kadencji oraz Panią Jadwigą Milewską – Sołtys Jadowa.
Następnie po części oficjalnej uczestnicy udali się na przykościelne błonia. O godzinie 14.00 po przywitaniu zebranych gości przez dyr. BPGJ Katarzynę Ordyniak oraz przemówieniu Burmistrza Miasta i Gminy Jadów Pana Rafała Rozparę obejrzeć długo wyczekiwaną żywą lekcję historii. Zebrani mieszkańcy Jadowa i okolicznych miejscowości mogli podziwiać dynamiczną inscenizację z udziałem piechoty i kawalerii, wzbogaconą o efekty pirotechniczne, wystrzały z armat oraz z broni palnej. Pokaz umiejętności bojowych rekonstruktorów w strojach z przedstawianej epoki pozwolił widzom zrozumieć jaki trud musieli ponieść nasi bohaterowie w walce o wolność naszej ojczyzny. Widowisko z udziałem kilkudziesięciu rekonstruktorów i ponad 25 koni wyreżyserował Robert Rozwód z Grupy Rekonstrukcyjnej Stajni Bajka w Radzyminie.
Zebrani mogli również obejrzeć stoisko rekonstruktorskie przygotowane przez Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne, a także wziąć udział w pikniku rodzinnym, o który zadbały panie m.in. z KGW „Same Swoje” z Letniska Nowy Jadów, KGW Wujówka, SGW Myszadlanki, SGW w Zawiszynie oraz Pani Magdalena Narożna – sołtys z Wólki Sulejowskiej.
Od godz. 16.30 kontynuowano uroczystości w Gminnym Ośrodku Kultury w Jadowie, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy biograficznej poświęconej gen. Gustawowi Orlicz-Dreszerowi (którą będzie można oglądać do końca października). Wystawie towarzyszył koncert muzyki patriotycznej, pod tytułem „Niepodległej – ballady i pieśni” w wykonaniu artystów Arlety Lemańskiej oraz Wojciecha Bardowskiego, poświęcony Janowi Ignacemu Paderewskiemu, jednemu z najbardziej rozpoznawalnych ojców polskiej niepodległości.
Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Gminy Jadów na czele z Panią dyrektor Katarzyną Ordyniak, Burmistrz Miasta i Gminy Jadów Pan Rafał Rozpara oraz Proboszcz Parafii w Jadowie ks. Bogdan Lewiński. Dziękujemy pocztom sztandarowym OSP Myszadła, LO im. Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Urlach, ZSP w Urlach za obecność na uroczystości oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji imprezy.
Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa ”.