23 maja 2024r. miała miejsce uroczysta gala finałowa IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. W. Podkowińskiego. Mokrą Wieś odwiedzili laureaci niemalże z całej Polski. W czerwcu odbędą się wystawy podsumowujące tę niezwykłą inicjatywę małej szkoły wielkich szans. Będzie je można podziwiać w Pałacu w Chrzęsnem, Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich oraz Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Władysław Podkowiński, patron jednej ze szkół w Gminie Tłuszcz, to prekursor impresjonizmu w Polsce. Odgrywa on znaczącą rolę w budowaniu tożsamości placówki edukacyjnej oraz w promocji szkoły i regionu. Malarz, przebywając w Mokrej Wsi i jej okolicach, stworzył wielkie dzieła, takie jak „Chłopiec w stawie” czy „Sad w Chrzęsnem”. Są one inspirowane pięknem naszego regionu. Organizatorzy konkursu podkreślają, że Władysław Podkowiński stanowi dla dzieci i młodzieży wzór człowieka, który mimo trudności życiowych, podjął wysiłek nad rozwojem swojego talentu i stał się wielkim artystą. Nie bez znaczenia był też fakt, że na swojej drodze spotkał ludzi, którzy dostrzegli jego potencjał i odpowiednio go ukierunkowali.
Odwołując się do tej postaci, pomysłodawcy tego konkursu pragną przyczyniać się do rozwijania tkwiącego w dzieciach potencjału. W okresie od lutego do maja 2024r. zrealizowali kolejną, IV już edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego im. Władysława Podkowińskiego. Do grona współorganizatorów Konkursu dołączyli: Starostwo Powiatu Wołomińskiego, Pałac w Chrzęsnem, Muzeum Zofii i Władysława Nałkowskich w Wołominie, Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, Fundacja Ogarnij Emocje i Mazowiecki Instytut Kultury. Patronat honorowy nad Konkursem objęli: Burmistrz Tłuszcza oraz Muzeum Narodowe w Poznaniu, Patronat medialny sprawowało Radio Fama Wołomin.
W tym roku zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej, inspirowanej obrazem Podkowińśkiego pt. „Ulica w Siennicy”. Temat związany był z pięknem wiejskiej architektury. Można śmiało stwierdzić, że konkurs z roku na rok zdobywa coraz więcej sympatyków. Pobity został ponownie rekord, gdyż na konkurs wpłynęły 344 prace. 17 maja 2024r.odbyło się spotkanie Komisji oceniającej prace konkursowe. W skład Jury weszli: Sławosz Balcerzak – kierownik Działu Galerii i Wystaw; Anna Hlebowicz – kurator programowy galerii “Test”; Magdalena Roguska – dyrektor Pałacu w Chrzęsnem; Agata Sobczak – dyrektor Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich; Magdalena Karłowicz – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.
Realizacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa, gdyby nie wspaniałe grono sponsorów, do których należy zaliczyć Starostwo Powiatowe w Wołominie, Burmistrza Tłuszcza, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Tłuszczu, Księgarnię i Hurtownię Taniej Książki Tuliszków, Firmę „Smak” pani Katarzyny Marszał z Mokrej Wsi oraz Cukiernię „Pączek” w Tłuszczu.
Dzięki wspólnie zorganizowanemu wydarzeniu, rozpropagowana została wartość sztuki, czerpiącej z piękna otaczającego nas świata. Młodzi ludzie, uczniowie szkół podstawowych, w tak trudnych dla nas wszystkich okolicznościach, mogli skupić się na swoich talentach i zdolnościach oraz na swej artystycznej wrażliwości. Efekty ich inspiracji są zdumiewające, a spacer między sztalugami z nagrodzonymi pracami, dał także oglądającym okazję do estetycznych doznań.
Joanna Michalczyk