Patrząc na inwestycje kubaturowe realizowane przez powiat wołomiński w obecnej kadencji trudno nie zauważyć, że z pewnością, Zarząd Powiatu duży nacisk położył na służbę zdrowia i usługi z zakresu pomocy społecznej. Prowadzona jest zarówno intensywna modernizacja szpitala jak też jego rozbudowa. Rusza budowa i rozbudowa obiektu przeznaczonego na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne i Środowiskowy Dom Pomocy w Kobyłce a budynek zakupiony u zbiegu ulic Wileńskiej i Legionów w Wołominie zostanie przeznaczony na poprawę warunków obsługi mieszkańców przez PCPR
W obecnej kadencji samorządu powiatu wołomińskiego coraz bardziej daje się zauwazyć nacisk na poprawę warunków technicznych ale i kadrowych w obszarze usług medycznych i społecznych. Można powiedzieć, że obecnie starostwo wołomińskie stawia nie tylko na poprawę standardów lokalowych ale rozpoczęło starania mające na celu przygotowanie nowych kadr do pracy w obu obszarach życia społecznego.
Widoczne jest to choćby w tegorocznej ofercie edukacyjnej dla absolwentów szkół podstawowych, dla których powiat wołomiński przygotował możliwość kształcenia w zakresie ratownictwa medycznego w szkole w Urlach (z możliwością mieszkania w internacie) oraz w klasach o profilu medyczno-pielęgniarskim i medyczno-asystenckim w LO przy wołomińskim ?Ekonomiku? (czytaj więcej w tekście p.t. ?Ciekawe propozycje kształcenia dla ośmioklasistów?).
O konieczności rozbudowy wołomińskiego szpitala głośno mówi się i pisze od bardzo wielu lat. Obiekt oddany do użytku w połowie lat 70. już dawno stał się zbyt ciasny dla coraz większej liczby mieszkańców korzystających z jego usług jak i nie dostosowany do szybko zmieniających się standardów i wymagań ze strony pacjentów a wprowadzane wielkim wysiłkiem zmiany szybko stawały się niewystarczające. Pod koniec poprzedniej kadencji podjęto wreszcie decyzję o rozbudowie. Pomysł modernizacji i rozbudowy szpitala zaproponowany w 2017 roku za około 130 milionów zł choć od początku uważany za niezbędny to budził wiele kontrowersji.
Wybory samorządowe pod koniec 2018 roku spowodowały zmianę władz powiatu a co za tym idzie również zmianę pewnych koncepcji na sposób unowocześnienia bazy szpitalnej. Chwali się jednak, że nie odstąpiono od zamysłu a poprawa warunków obsługi pacjentów stała się jednym z głównych priorytetów obecnej kadencji. Dziś biorąc pod uwagę zmiany zarówno w koncepcji i projekcie oraz około 5% inflację całkowity koszt z wyposażeniem będzie oscylował w kwotach 140-160 milionów złotych.
– Szpital w Wołominie jest jednym z największych na Mazowszu i zlokalizowany w najbardziej centralnym położeniu blisko Warszawy. Jesteśmy alternatywą nie tylko dla lekarzy ale również dla pacjentów. Dziś w walce z COVID widać, że jest to bardzo istotny szpital na mapie Mazowsza, gdzie nawet ilość łóżek covidowych nałożonych na nas przez Pana Wojewodę sięgają już ponad 90 łóżek więc nawet to pokazuje, że potrzeby są olbrzymie. Stąd też nasze działania, zarówno te wcześniejsze ? modernizacja szpitala i poszczególnych oddziałów (oddanego chirurgii i dobiegającego końca remontu oddziału neurologii) oraz remont SOR ? mówi Adam Lubiak, starosta wołomiński.
Dziś już pełną parą idzie zarówno budowa nowej części szpitala jak również bazy parkingowej.
W sumie to potężna inwestycja, której zakończenie zgodnie z umową na jej finansowanie powinno nastąpić w 2023 roku. ? Patrząc jednak na tempo prac i stosowane przez firmę technologie, zakładam, że całość tej inwestycji zakończy się w połowie 2022 roku. Na szybkiej realizacji zależy nie tylko Zarządowi Powiatu ale również wykonawcy ? podkreśla starosta Adam Lubiak.
Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach nastąpi również wyłonienie wykonawcy na realizację obiektu w Kobyłce czyli na Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne i Środowiskowy Dom Pomocy.
? W tym tygodniu nastąpiło otwarcie ofert . Wpłynęło ich siedem a w śród nich są takie, które mieszczą się w zaplanowanej na realizację tej inwestycji kwocie ? mówi nasz rozmówca.
Zakupiony przez starostwo budynek po SKOK Wołomin, zlokalizowany w centrum Wołomina również zostanie przeznaczony między innymi na zapewnienie poprawy obsługi mieszkańców w zakresie zdrowia jak i opieki społecznej. Oprócz PCPR swoje miejsce znajdzie tu również Wydział Zdrowia i Biuro Paszportowe.
Więcej szczegółów dotyczących poruszonych tematów znajdziecie Państwo na www.zyciepw.pl w rozmowie w wersji video w programie ?Gość Życia ? Teresa Urbanowska zaprasza?