Komisja Rewizyjna obejmie monitoringiem proces reklamacyjny dotyczący projektu realizowanego w okresie od 5 grudnia 2012 do 31 grudnia 2014 pod nazwą: ?Internet szansa rozwoju Gminy Wołomin? ? to wniosek jaki radni wypracowali podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Rewizyjnej wołomińskiej rady.
W poprzedniej kadencji, w ramach projektu ?Internet szansa rozwoju Gminy Wołomin?, 200 mieszkańców miasta i gminy otrzymało sprzęt komputerowy z możliwością dostępu do Internetu. Realizowany projekt zakładał oprócz tego budowę sieci i instalację innych urządzeń.
W dniach 27-29 października 2014 roku Władza Wdrażająca Programy Europejskie przy udziale podmiotu zewnętrznego, dokonała kontroli w końcowym okresie realizacji projektu. Z opracowanego wówczas dokumentu wynika, że projekt był zgodny z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów POIG. Drobne zalecenia jakie wówczas wskazano zostały wykonane.
Do realizacji i utrzymania projektu, gmina zaangażowała w 100% wyspecjalizowany podmiot zewnętrzny. Podpisano stosowne umowy z wybranymi w drodze przetargu firmami: Asseco Poland S.A. oraz Viatalecome licząc na profesjonalną obsługę w trakcie realizacji projektu jak również w okresie utrzymania jego trwałości. Czy tak jest w rzeczywistości?
Kontrola przeprowadzona pod koniec listopada ubiegłego roku, czyli dwa lata później, tym razem przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, różni się w ostatecznej ocenie od poprzedniej, zdaniem Zespołu Kontrolującego zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy o dofinansowanie. Co się więc po drodze stało? Tego w tej chwili chyba nie jest w stanie nikt wytłumaczyć.
Władze gminy polemizują z tym stwierdzeniem przedstawiając ze swojej strony wiele uwag. W piśmie gminy, będącym odpowiedzią na wnioski pokontrolne, przytoczonych zostało szereg argumentów: ?Wskazane w informacji pokontrolnej adresy Beneficjentów Ostatecznych nie dowodzą braku świadczenia usługi dostępu do sieci Internet przez Gminę Wołomin, lecz o wykorzystaniu Internetu przez 13 osób (z 200) na określonym obszarze, co nie pozwala wyciągnąć obiektywnych wniosków? – czytamy w jednej z sentencji pisma skierowanego do Dyrektor CPPC
Podsumowując – Zespół Kontrolujący przygotował raport zawierający wiele uwag i zastrzeżeń na wymienianie których nie ma wystarczającej ilości miejsca w warunkach artykułu prasowego, dość powiedzieć, że z częścią z nich strona urzędowa się nie zgadza. Jednocześnie wiceburmistrz Edyta Zbieć przypomina w piśmie do Dyrektor CPPC, że od wiosny 2015 roku Gmina Wołomin przeprowadziła dwa audyty zewnętrzne projektu ?Internet szansa rozwoju Gminy Wołomin? na co posiada dokumentację jak również w ciągu ostatnich dwóch lat skierowała cztery pozwy sądowe ? dwa w stosunku do lidera wykonawcy Asseco Poland S.A. oraz po jednym do Viatalecome i do Fundacji Euro Nation zarzucając wykonawcom nie wywiązywanie się z zapisów umowy zawartej pomiędzy gminą a tymi podmiotami. Część z nich ma już wyznaczone daty rozpraw. Podczas posiedzenia Gminnej Komisji Rewizyjnej wiceburmistrz Edyta Zbieć zaproponowała utworzenie zespołu do zbadania sprawy Internetu.
– Dokumentacja w tej sprawie jest bardzo rozbudowana w tej chwili jest to już 20 pokaźnych segregatorów i należy się spodziewać, że będzie ich przybywało ? mówiła podczas posiedzenia Komisji. Radni na propozycję przystali.
– Przez ostatnie cztery lata pracowałem przy tego typu projektach ale na znacznie większą skalę. Rynek tej branży charakteryzuje się gigantyczną nierównowagą dotyczącą jakości i klasy sprzętu, oprogramowania itp. Moim zdaniem należy tu sobie zadać pytanie: – a co gmina mogła zrobić na podstawie zawartej umowy. Przy złożonych projektach umowy powinny przewidywać rożne ewentualności bo to daje możliwość dochodzenia swoich praw. Moim zdaniem należy wprowadzić wzory umów, które w gminie powinny obowiązywać, dające możliwości zabezpieczenia się przed podobnymi sytuacjami ? stwierdził Karol Ciepielewski, naczelnik ds. nadzoru właścicielskiego.
Teresa Urbanowska