Prokuratura, CBA, Regionalna Izba Obrachunkowa i Urząd Zamówień Publicznych to instytucje, które zdaniem wołomińskich radnych powinny skontrolować procedurę inwestycji dotyczącej Internetu Szerokopasmowego w Wołominie. Radni miejscy podjęli w tej sprawie stosowne uchwały podczas posiedzenia poniedziałkowej sesji nadzwyczajnej (22 lutego 2016 r.). Dominik Kozaczka, przewodniczący komisji odczytał dokument przygotowany po kontroli urzędowych umów przez członków komisji. Odczytane zostało również stanowisko jakie w sprawie kontroli zajęła Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina.
O wątpliwościach Komisji Rewizyjnej co do realizacji inwestycji pisaliśmy na łamach ?Życia? kilka razy. Swoje ostateczne stanowisko sformułowali oni w protokole sporządzonym 18 stycznia bieżącego roku. Kontrolowano umowy zawierane przez Urząd Miejski w latach 2013-2015. Temat Internetu Szerokopasmowego dla sołectw trafił pod lupę Rewizyjnej po interwencji mieszkańców i radnych. Przyglądając się wspomnianej inwestycji komisja stwierdziła, że:
12 czerwca 2015r. Gmina Wołomin do realizacji projektu ?Szerokopasmowy Internet dla sołectw ? wyrównanie szans rozwojowych w Gminie Wołomin? wyłoniła firmę ENERTEL Sp. z o. o. z Kielc ale 18 czerwca unieważniła wybór tej oferty by ostatecznie 19 czerwca do realizacji projektu wybrać firmę Viatelecome Sp. z o.o. z Wrocławia z którą 25 czerwca ? wiceburmistrz Sylwester Jagodziński, podpisał umowę zaś 26 czerwca jako przedstawiciel Gminy Wołomin dokonał odbioru przedmiotu umowy i stwierdził ?terminową, kompletną, zgodną z opisem przedmiotu zamówienia, bezusterkową, realizację całości zadań dofinansowanych ze środków zewnętrznych. W dniu 29 czerwca dostarczono do Urzędu Miejskiego w Wołominie fakturę wystawioną przez firmę Viatelecome za wykonanie całego projektu, na kwotę 861 000 zł brutto.
W dniach 29-30 czerwca Urząd Miejski w Wołominie wykonał wszystkie czynności finansowo-księgowe związane z zapłatą faktury. Płatności na rzecz Wykonawcy dokonano 30 czerwca 2015r.
Analizując dokumentację dotyczącą realizacji Internetu Szerokopasmowego dla sołectw Komisja Rewizyjna stwierdziła liczne nieprawidłowości, zauważone wcześniej przez Urząd Kontroli Elektronicznej (UKE) a następnie przez audytora zewnętrznego, zatrudnionego przez burmistrz Wołomina do przeprowadzenia kontroli inwestycji.
Zdaniem Komisji Rewizyjnej doszło do szeregu nieprawidłowości dotyczących obu Stron umowy. Wykonawca zrealizował inwestycję w sposób niezgodny z zawartą z gminą umową a zamawiający dokonał odbioru inwestycji pomimo niewłaściwego jej wykonania co uruchomiło procedurę wypłaty wynagrodzenia na rzecz wykonawcy. – Istotnym uchybieniem po stronie zamawiającego jest zaniechanie de facto przeprowadzenia procedury odbioru przedmiotu umowy, co uprawnia Komisję do stwierdzenia, że w tym zakresie doszło do niedopełnienia obowiązków przez urzędnika dokonującego odbioru przedmiotu umowy w imieniu Gminy Wołomin, skutkiem czego doszło do wypłaty na rzecz Wykonawcy nienależytego wynagrodzenia z pokrzywdzeniem Gminy Wołomin ? czytał przewodniczący Kozaczka podczas sesji protokół.
Podczas przeprowadzonej kontroli przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (w dniach 30-31 lipca 2015r.) stwierdzno szereg poważnych nieprawidłowości w projekcie m.in.: brak sygnału we wszystkich Hot-spotach, brak praktycznie całej infrastruktury technicznej, nie została przedstawiona kontrolującym umowa na dostarczenie Internetu do operatora projektu, nie przedstawiono również kontrolującym z UKE statystyki ruchu w sieci. W dniu 30 października 2015r. została przeprowadzona kontrola przez pracowników Urzędu Miejskiego w Wołominie w obecności pełnomocnika firmy Viatelecome Sp. z o.o pana Damiana Sieprzutowskiego. Dokonano wizji lokalnej w trzech lokalizacjach hot-spotów: Szkoła w Leśniakowiźnie, OSP Majdan oraz Szkoła Podstawowa w Duczkach. Zgodnie z informacją w protokole kontroli, we wszystkich badanych miejscach Internet nie działał.
W dalszym toku postępowania, na zlecenie Gminy Wołomin w grudniu 2015r., został wykonany audyt, który wskazuje na bardzo dużą ilość nieprawidłowości w tym czasie w dalszym ciągu nie działała większość hot-spotów, w części z nich brakuje urządzeń technicznych.
Według kontrolera Internet zgodny z parametrami i ze specyfikacją projektu działał tylko w 6 na 30 hot-spotów w dalszym ciągu wiele urządzeń było zamontowanych nieprawidłowo, co zdaniem kontrolującego naraża je na nieprawidłowe działanie oraz uszkodzenie.
Nie działało blokowanie treści niepożądanych. Autor protokołu wskazał, że można przeglądać w szkolnych punktach np. treści pornograficzne.
Podsumowując: Zawarta i realizowana w pośpiechu umowa, oraz podpisanie odbioru uznającego realizację inwestycji za zakończoną i poprawną, przez przedstawiciela Urzędu Miejskiego ? wiceburmistrza Sylwestra Jagodzińskiego, uruchomiło procedurę zapłaty. Dziś wiadomo, że przedmiot umowy nie został należycie wykonany co spowodowało cofnięcie przyznanych dotacji zewnętrznych z Urzędu Marszałkowskiego. Do 24 lutego (w dniu przesyłania gazety do druku) wykonawca instalacji firma Viatelecome Sp. z o.o. z Wrocławia miał czas na usunięcie wszelkich nieprawidłowości. Gmina nalicza odsetki karne za zwłokę.
Podczas sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej w Wołominie władze gminy reprezentowała wiceburmistrz Edyta Zbieć, która usprawiedliwiła nieobecność burmistrz Elżbiety Radwan mówiąc, że jak w każdy poniedziałek odbywa ona spotkania z mieszkańcami. Poinformowała, że wobec osób uczestniczących w procesie realizacji tej inwestycji zostanie przeprowadzone postępowanie wyjaśniające. Stwierdziła, że osobiście jest również za tym, aby sprawę dokładnie zbadano.
Sylwester Jagodziński był nieobecny. Kilka godzin wcześniej na jednym z portali zamieścił oświadczenie ?Afera, której nie ma?.
Relacja video z sesji nadzwyczajnej na www.zyciepw.pl
Teresa Urbanowska
A ja w grudniu ub. roku dowiedziałam się (w Warszawie) podczas wykładu organizowanego przez f. Calivita (jedyną na naszym rynku firmę, oferującą multiwitaminy skorygowane zgodnie z grupami krwi… n.b. z mojego doświadczania bardzo pożyteczne), że są już do nabycia urządzenia zabezpieczające przed niepożądanymi skutkami promieniowania EM !
W srodowisku realizujacym projekty unijne na internet szerokopasmowy firma Viatelecome jest znana z realizacji projektow niezgodnie z umowa. Oczywiscie przy wspolpracy z wladzami poszczegolnych gmin ktore nie maja wiedzy o projektach a inspektorzy oraz osoby kontrolujace projekt sa wspolpracownikami firmy Viatelecome. Projekt w Wolominie to farsa, prace zostaly odebrane ale spolka Viatelecome ich nie wykonala, czyli dostala pieniadze za nic. Czy jednak zaplacila komu trzeba by projekt zostal odebrany? Krzysztof Borkowski informatyk pracujacy w urzedzie gminy byl glownym organizatorem przetargu i dordca pani Zbiec jak widac byl zainteresowany by wygrala firma Viatelecome oraz osoby z nia wspolpracujace. Jaki mial w tym interes? Poprzedni projekt internetu LTE rowniez nei zostal nalezycie wykonany przez firme Viatelecome i do dnia dzisiejszego po dwoch latach siec LTE nie dziala zgodnie z zapisami umowy a wladze gminy udaja ze problemu nie ma. Jaki maja interes ze bronia spolki Viatelecome a nie interesu mieszkancow gminy Wolomin? Czy wspolpracownicy Marcina Tomaszewskiego z firmy Viatelecome wynagradzali pracownikow urzedy gminy Wolomin za odebranie i zaplacenie za prace ktore nei zostaly nigdy wykonane? Mam nadzieje ze CBA zbada sprawe i wyjasni. Marcin Tomaszewski ma sprawe w sadzie za zalegle platnosci spolki Netpioneer ktorej byl prezesem obecnie widac ze nadal stosuje takie same praktyki prowadzenia „biznesu”. Zapewne przeniosl je do kolejnej firmy otworzonej przez rodzine tomaszewskich a mianowicie Nextiva ktora zostala zalozona w 2015 roku i juz na starcie informowali na stronie internetowej ze maja wieloletnie doswiadczenie. Czyzby doswiadczenie w robieniu przekretow jak przez osattanie dwa lata w Wolominie?