W październiku 2017 roku w ząbkowskich szkołach podstawowych odbyły się pierwsze w historii miasta wybory do Młodzieżowej Rady Miasta Ząbki. Obecnie trwa trzecia już kadencja, podczas której 18 młodych samorządowców zamierza zrealizować szereg istotnych dla dzieci i młodzieży projektów.
Trzecia kadencja MRM Ząbki rozpoczęła się w październiku 2019 roku. Pierwsza sesja, zaprzysiężenie nowych członków i wybór prezydium miały miejsce w grudniu ubiegłego roku. Pomimo tak krótkiego czasu młodzieżowi radni podjęli szereg działań na rzecz swojego środowiska. Wśród najistotniejszych można wymienić budowę skateparku w Ząbkach w ramach budżetu obywatelskiego, zorganizowanie, skierowanego do uczniów ząbkowskich szkół, konkursu na logo Młodzieżowej Rady, w którym nagrodą była kamera sportowa; dostosowanie rozkładu jazdy ząbkowskich autobusów do planu lekcji uczniów; wsparcie strajku nauczycieli, poprzez rozprowadzenie w jednej ze szkół 100 kamizelek odblaskowych z napisem ?Popieram Protest Nauczycieli? (na wzór tych, które nosili w tym czasie nauczyciele); udział w akcji Paczkachallenge na rzecz rodzin potrzebujących, dzieci/wychowanków świetlic środowiskowych z Ząbek, Fundacji „Dzieci Ulicy”, która opiekuje się miedzy innymi samotnymi matkami, bezdomnymi w różnych przedziałach wiekowych oraz Domu Samotnej Matki na warszawskiej Białołęce.
Kreatywność, młodzieńcze ideały i chęć działania niejednokrotnie znacznie większa, niż u doświadczonych samorządowców, są największymi atutami młodzieżowych radnych z Ząbek, którzy mają szansę wykazać się w zupełnie nowych dla siebie rolach i w pełni z tej możliwości korzystają. W najbliższym czasie członkowie MRM Ząbki zamierzają, oprócz kontynuowania dotychczasowych działań, rozbudować ząbkowski skatepark oraz zwiększyć zazielenienie wokół szkół poprzez sadzenie nowych drzew i krzewów. Na tym jednak nie koniec, w planach jest także utworzenie Ząbkowskiej Ligii Debatanckiej wzorowanej na warszawskiej. Głównym celem tej inicjatywy jest umożliwienie uczniom ząbkowskich szkół zdobycia umiejętności prowadzenia debaty publicznej.
Młodzi samorządowcy z Ząbek chcieliby także zakupić 10 egzemplarzy książek Olgi Tokarczuk do każdej z ząbkowskich szkół, organizować warsztaty i konkursy dla uczącej się młodzieży, które miałyby na celu zaangażowanie najmłodszych mieszkańców w sprawy lokalne, zgłosić dwa wnioski do budżetu obywatelskiego dotyczące rozbudowy skateparku oraz zwiększenia ilości terenów zielonych.
Celem powołania Młodzieżowej Rady Miasta Ząbki jest przede wszystkim włączenie młodzieży w procesy podejmowania decyzji, które dotyczą młodych osób oraz ich najbliższego otoczenia. Rada ma reprezentować młodych mieszkańców i mieszkanki, ale również prowadzić działania na rzecz upowszechniania wśród nich idei samorządności i kształtowania postaw obywatelskich. Zakres celów, jakie może realizować młodzieżowa rada gminy, jest szeroki, należą do nich m.in.: promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego wśród młodzieży, upowszechnianie zasad działania samorządu terytorialnego wśród młodzieży, integrowanie i współpraca środowisk młodzieżowych na terenie Miasta, podejmowanie działań na rzecz zaspakajania potrzeb i oczekiwań młodych mieszkańców; wspieranie działalności wolontariackiej i charytatywnej młodzieży Miasta.
III kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Ząbki dowodzi, że jest realna potrzeba działania młodych.
– Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta to sposób na zaktywizowanie młodzieży i zaangażowanie jej w lokalne życie społeczne i publiczne. Udział w niej to doskonała okazja dla młodych ludzi na zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń oraz rozwój pasji i zainteresowań. Młodzieżowa Rada Miasta Ząbki nie posiada własnego budżetu. Jej zadaniem jest opiniowanie, inicjowanie i doradzanie organom samorządu. Uważam, że młodzi ludzie powinni mieć możliwość wpływu na to co dzieje się wokół nich. -mówi Julia Osiak wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Ząbki.
Wszystkie działania podejmowane przez Młodzieżową Radę Miasta Ząbki są wspierane przez radnych Miasta Ząbki- Komisję Społeczną.