W naszej okolicy – wsi, dzielnicy czy mieście zawsze jest wiele do zrobienia. Niestety – często inicjatywy oddolne gasną nim na dobre się rozwiną i zaczną być realizowane. Czy tak musi być zawsze? NIE!!! Grupy nieformalne, których powstało kilka w powiecie wołomińskim udowadniają, że tak być nie musi. Dwie z nich wspierana przez Mazowieckie Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie wzięły udział w konkursie Funduszu Inicjatyw Obywatelskich FIO ? Mazowsze Lokalnie i otrzymały dofinansowanie na swoje wymarzone projekty.
Jedna z grupy nieformalnych realizuje zajęcia aktywujące pt. „Weekend z pasją – warsztaty pisania ikon”. Grupę tą tworzą panie: Teresa Bednarek, Danuta Rasińska i Gabriela Czarnecka. Spotkania odbywają się w siedzibie Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury w Wołominie ul. Wileńska 36A, które prowadzi Punkt Informacyjny LGD Równiny Wołomińskiej. Warsztaty prowadzone są w systemie weekendowym. Za nami jedno ze spotkań, które odbyło się w miniony weekend (4 i 5 października), kolejne za tydzień – 11 i 12 października oraz i 18 i 19 października.
Zadaniem warsztatów jest rozbudzenie potrzeby tworzenia a przez to odnalezienie nowej pasji. Uczestnicy kształcą się i otrzymują pomoc w doświadczaniu ikony. Urzesnicy dowiadują się przykładowo, że wypracowany i powielany kanon ikony jest zbiorem zasad, wzorów i technik wykonania, mówiących o jej wartości teologicznej. Cykl spotkań kierowany jest do wszystkich grup społecznych bez względu na płeć, wiek czy przynależność społeczną. Podczas warsztatów uczestnicy poznają poszczególne etapy pracy nad ikoną oraz zapisane w niej treści. Otrzymują również wiele cennych informacji dotyczących historii i pochodzenia zarówno samych ikon jak i odzwierciedlanych w niej znakow, barw czy gestów.
Drugi z projektów realizowany w ramach „FIO Mazowsze Lokalnie” przy wspólpracy z Mazowieckim Forum Biznesu Nauki i Kultury to „Męskie pasje – nie tylko dla facetów”. Grupę nieformalną o takiej nazwie stworzyli: Jerzy Szewczak, Tadeusz Sasin i Mieczysław Rosłan. W ramach projektu odbyły się już warsztaty (Tłuszcz ul. Przyzakładowa 14).
W projekcie napisano między innymi: W powiecie wołomińskim mamy duże osiedla, w których żyją rodziny – często wielopokoleniowe. Wielu członków tych rodzin jest lub wchodzi w wiek emerytalny. O ile na rynku bez trudu możemy znaleźć szeroką ofertę aktywności adresowaną do kobiet, o tyle brakuje takiej propozycji dla mężczyzn. Męskie pasje ? nie tylko dla facetów to warsztaty dedykowane tym, którzy chcą zagospodarować swój czas wolny. Dzięki pracy warsztatowej powstaną koła garncarskie, które będzie można wykorzystać do dalszych działań warsztatowych. Celem zajęć jest odnalezienie pasji, które pozwolą mężczyznom odnaleźć się w nowych warunkach życiowych. Często zdarza się, że współczesny mężczyzna na emeryturze w swoim niewielkim mieszkaniu zaczyna mieć poczucie niedowartościowania. Taki stan prowadzi do konfliktów rodzinnych i społecznych. Badania pokazują, że Polacy w wieku około-emerytalnym mają problem nie tylko z pracą, ale też aktywnością społeczną, intelektualną i fizyczną. Warsztaty Męskie Pasje ? nie tylko dla facetów mają służyć regeneracji sił dnia codziennego.
? Obie inicjatywy oddolne pokazują, że muszą powstawać miejsca, w których promowana będzie aktywna forma spędzania czasu wolnego – nie tylko sportowa. Jest to wypracowanie sposobu na zdrowy styl życia. Oferta warsztatowa powinna być różnorodna a przez to atrakcyjna, ponieważ ci wszyscy, do których jest kierowana tworzą grupę osób otwartych, ale bardzo wymagających. Obydwa projekty mają wspierać życiową aktywność uczestników warsztatów oraz umiejętność wypracowywania zasad współżycia w strukturze społecznej ? przekonuje Izabella Sasin, koordynująca oba projekty.
Zajęcia są organizowane jako ?pilotaż? kolejnych warsztatów.
Obie grupy nieformalne dziękują Lechowi Urbanowskiemu za efektywną pomoc w pisaniu projektu i merytoryczne wsparcie przy budowaniu ich koncepcji. ? Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy zechcieli poświęcić swój czas, energię i pracę, żeby mogły powstać ogniwa, które miejmy nadzieję, staną się zarzewiem pięknych, często zapomnianych lub zarzuconych wartości społecznych, budujących wspólną pracą realizację indywidualnych marzeń.
Alicja Szczotka