O tym skąd wzięli się Huzarzy w Kuligowie i jaką rolę odegrali policjanci w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku z Radosławem Korzeniewskim, wójtem Gminy Dąbrówka rozmawia Teresa Urbanowska.?20 sierpnia w Kuligowie odbędzie się inscenizacja ?Huzarzy w Kuligowie, policjanci w obronie Ojczyzny w sierpniu 1920 roku?. Skąd pomysł na taką inscenizację?
? Rok temu zorganizowaliśmy pierwszą, na początek małą, rekonstrukcję. To spowodowało dalsze wydarzenia. Zaproponowana przez nas rekonstrukcja jest w zgodzie ze źródłami historycznymi, z których dowiadujemy się, że na naszym terenie miały miejsce walki oddziałów, w których skład wchodzili ?Huzarzy śmierci?.
? Historycy bądź ludzie starsi z pewnością wiedzą kim byli ?Huzarzy śmierci?. Myślę jednak że duża grupa naszych Czytelników nie spotkała się z takim określeniem. Kim byli ?Huzarzy śmierci??
? Były to ochotnicze oddziały policyjne. To wydarzenie z 17 sierpnia 1920 roku zamykało walki jakie odbywały się na tym terenie: pod Ossowem, pod Radzyminem jak i w innych miejscach. Było to ostatnie starcie z bolszewikami, w którym udział brali owiani aurą tajemniczości ochotnicy z tajemniczego Dywizjonu Huzarów śmierci.
Z założenia przesłanie tego wydarzenia ma zamykać cykl wydarzeń związanych z obchodami Bitwy 1920 roku.
? Czy nie wystarczy nam jedna rekonstrukcja dotycząca Bitwy 1920 roku, która od lat przygotowywana jest na błoniach Ossowa?
? Nasza ubiegłoroczna inscenizacja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Rekonstrukcję obejrzało wielu widzów, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali do Kuligowa, postanowiliśmy więc również w tym roku odtworzyć wydarzenia z tamtych dni. Zainteresowaliśmy tym wydarzeniem Mariusza Błaszczaka, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który w ubiegłym roku obejrzał naszą rekonstrukcję, a w tym roku objął ją honorowym patronatem.
Dzięki temu będzie możliwa prezentacja Miasteczka Mobilnego Policji, pokaz Biura Operacji Antyterrorystycznych oraz wystawa dotycząca historii Policji zorganizowana przez Biuro Komendy Głównej Policji.
? Wydarzenie tuż tuż. Jak wygląda scenariusz? Czego widzowie mogą oczekiwać?
? W inscenizacji udział weźmie około 200 rekonstruktorów, których zobaczymy w całym pokazie wraz z pokazem pirotechnicznym. Spodziewam się, że pojawi się spora grupa kawalerzystów co jeszcze bardziej podniesie atrakcyjność tego wydarzenia.
? Narracja dużej, plenerowej imprezy, wymaga specyficznych zdolności. Kto będzie komentował rozgrywające się przed widownią sceny?
? A tu z pewnością zaskoczymy widzów ? mam nadzieję, że pozytywnie. Narratorem podczas rekonstrukcji będzie Marcin Kwaśny, który w filmie ?Pilecki? grał postać głównego bohatera. Z Marcinem Kwaśnym spotkamy się po raz pierwszy kilka dni wcześniej w Dąbrówce. W niedzielę 14 sierpnia o godzinie 15.40 w Dąbrówce odbędzie się bowiem ?Inspekcja Generała Hallera pod pomnikiem Kościuszki? po czym w Gminnym Centrum Kultury odbędzie się pokaz filmu ?Pilecki?, podczas którego naszym gościem będzie właśnie Marcin Kwaśny, który z pewnością chętnie podzieli się z widzami wrażeniami z planu podczas realizacji filmu oraz być może opowie z jakiego powodu zdecydował się na przyjęcie roli i odtworzenie postaci generała Pileckiego. Korzystając z okazji chciałbym również zaprosić na Plener artystyczny do Skansenu w Kuligowie, który odbędzie się w dniach 20 ? 27 sierpnia. W dniu 20 sierpnia o godz. 16.15 przy Ośrodku Zdrowia w Kuligowie zostanie odsłonięty kamień z tablicą upamiętniającą udział polskich policjantów w walkach z bolszewikami w 1920 roku.
? To ? jak na wiejską gminę ? dość bogate w wydarzenia obchody. Skąd środki na realizację tego przedsięwzięcia?
? Pozyskaliśmy wielu partnerów, dzięki którym możliwa jest realizacja wymienionych zadań. Chciałbym podziękować Fundacji KGHM, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, Fundacji PZU, Fundacji PKO BP oraz firmie Czystość z Wołomina jak również patronom medialnym w tym również redakcji ?Życie Powiatu na Mazowszu? za promocję naszych działań.