O tym, że historia potrafi zaciekawić przekonali się mieszkańcy Ząbek, a także pobliskich gmin, którzy w minioną niedzielę mieli okazję uczestniczyć w grze decyzyjnej oraz zorganizowanym przez burmistrz Małgorzatę Zyśk i UM Ząbki Pikniku Historycznym Bohaterowie 1920.
Jeszcze przed rozpoczęciem wydarzenia park miejski wypełniły tłumy mieszkańców Ząbek z niecierpliwością oczekujących na uroczysty przemarsz wojsk polskich i bolszewickich. I było na co czekać. Nie każdego dnia nadarza się okazja, aby zobaczyć z bliska pierwszy czołg na wyposażeniu Wojska Polskiego i zarazem jeden z najpopularniejszych wozów bojowych I wojny światowej ?Renault FT-17, a także polskie i sowieckie samochody pancerne, taczanki czy artylerię z tego okresu.
– Historia jest ciekawa, ale nie zawsze przedstawiana jest w interesujący i absorbujący sposób. Żywa lekcji historii jest najciekawszą formą poznawania dziejów ludzkości. Na uwagę zasługuje fakt, że na Pikniku Historycznym Bohaterowie 1920 roku mieszkańcy mogli obejrzeć grupy rekonstrukcyjne i wozy bojowe, które 15 sierpnia wzięły udział w inscenizacji na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tak bogata oprawa historyczna spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta – powiedziała Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki
Nie lada gratkę stanowiła możliwość spotkania z wykładowcami z Akademii Sztuki Wojennej i wzięcia udziału w warsztatach historycznych z taktyki wojskowej z 1920 roku oraz podziwiania rekonstrukcji historycznej potyczki wojsk pancernych, pracy wywiadu i potyczki kawalerii. Uczestnicy pikniku z zaciekawieniem przyglądali się pokazom i z ogromnym zaangażowaniem brali udział w warsztatach w obozach historycznych polskim i sowieckim. Kolejnymi z wielu atrakcji imprezy były, dostarczająca niemałych emocji, gry decyzyjna Radzymin, Ząbki, Marki, Nieporęt 1920 oraz holoboxy prezentujące postacie historyczne m.in. ks. Ignacego Skorupkę i Władysława Broniewskiego.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się odsłonięcie hologramów bohaterów wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenie uświetniły koncert patriotyczny w wykonaniu Miejsko-Parafialnego Chóru Cantores Misericordiae, projekcje filmowe oraz iluminacja w barwach narodowych.
Nie zabrakło też darmowego poczęstunku dla uczestników pikniku oraz kącika z przekąskami dla dzieci i potraw z grilla.
Podczas Pikniku Historycznego Bohaterowie 1920 mieliśmy okazję obserwować jak przenikają się dwa światy ? rzeczywisty i wirtualny. Dla dzieci i młodzieży wydarzenie było jedną z najciekawszych lekcji historii, podczas której mogli zobaczyć to wszystko, o czym dotychczas jedynie czytali w szkolnych podręcznikach.
– Dużym zainteresowaniem, obok pokazu jazdy konnej i rekonstrukcji walk, cieszyły się holoboxy prezentujące postacie bohaterów Cudu nad Wisłą. Zwieńczeniem wydarzenia był występ Miejsko-Parafialnego Chóru Cantores Misericordiae pod batutą Liliany Bach oraz projekcja filmów historycznych w kinie letnim – powiedziała Małgorzata Zyśk, burmistrz Miasta Ząbki
Piknik Historyczny Bohaterowie 1920 był jednym z cyklu wydarzeń przygotowanych przez Miasto Ząbki z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i został objętych Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Głównym sponsorem wydarzenia jest Grupa Lotos S.A., a dofinansowanie pochodzi ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 w ramach programu dotacyjnego ?Koalicje dla Niepodległej? oraz z darowizny Fundacji PKO Banku Polskiego. Jednym z elementów pikniku był poczęstunek sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
– GrupaLOTOS angażuje się w inicjatywy, które umacniają więzi narodowe, kształtują patriotyczne postawy i przypominają o ważnych datach w naszej historii. W tym roku obchodzimy 100-lecie zwycięstwa Polaków nad bolszewikami ? wydarzenia, które miało decydujący wpływ na utrzymanie naszej państwowości w okresie XX-lecia międzywojennego, ale także pokoju w całej Europie? mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS, Głównego Sponsora Obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej w Ząbkach.
? Zaangażowaliśmy się w upamiętnienie tych wydarzeń, bo jako polska spółka wiemy, jak ważne jest krzewienie naszej narodowej kultury. Żywa lekcja, jaką była inscenizacja historyczna podczas obchodów, z pewnością pozostanie w pamięci uczestników tego wydarzenia ? dodaje.
Aleksandra Olczyk – Życie Powiatu na Mazowszu
Zdjęcia: Bogdan Śladowski