Michaił Heller utworzył pojęcie ?Homo sovieticus? czyli człowieka rozumnego (homo sapiens) ukształtowanego po wprowadzeniu marksistowskiego eksperymentu społecznego.
I o takim człowieku radzieckim – zwykłej Nataszy czy Waniuszy – jest ta książka. O ich życiu ? od najmłodszych lat, aż do śmierci w Kraju Rad.
Dowiecie jak wielką rolę w państwie radzieckim odgrywały tamtejsze ?Wieczorynki? i dlaczego ?Żabka podróżniczka? musiała zniknąć z ekranów, przysparzając swoim twórcom poważnych kłopotów z władzą. Podobnie jak nieco gamoniowaty Miszka po objęciu władzy przez Michaiła Siergiejewicza Gorbaczowa czy pies Fila podczas pobytu w ZSRR Fidela Castro. Przeczytacie też dlaczego tekst z ?Wieczorynki? zacytował podczas posiedzenia KC KPZR sam Leonid Iljicz Breżniew i z jakiego powodu w ?Spokuszkach? pojawił się Murka ? tygrysek syberyjski,
Na kartach książki spotkacie kobiety – górniczki, które potrafiły wydobywać węgiel w Donbasie nie mniej sprawnie niż legendarni herosi pracy socjalistycznej z samym Aleksiejem Grigorjewiczem Stachanowem na czele.
Przekonacie się czym jest magiczna w ZSRR liczba 362, dlaczego Michaił Siergiejewicz dorobił się mało przyjaznej ksywy ?Lemoniadowy Joe? oraz jak wyglądało przyjęcie na studia i samo studiowanie.
Poznacie naukowe podejście do zwalczania alkoholizmu, a także legendarny obóz pionierów w krymskim Arteku. To, że alkoholu nie można nabywać w określonej odległości od różnego typu budynków i instytucji nie jest bynajmniej odkryciem ruchów trzeźwościowych powstałych w III RP.
Grażdanin N.N. to również podróż z bardzo młodymi ludźmi do Afganistanu, z której wielu już nigdy nie wróciło, a jeszcze więcej z traumy tamtejszych czasów nie uwolniło się do dzisiaj.
Dowiecie się czym był ?gruz 200? (a właściwie czym jest do tej pory) oraz dlaczego lepiej było trzymać się z daleka od podróży ?Czarnym Tulipanem?
Będziecie mogli się przekonać, ile pozostało w Polsce z mentalności człowieka radzieckiego oraz jak wiele z homo sovieticusa jest w nas samych.
Dla części z Was będzie to (tak jak dla mnie) powrót w czasy młodości, dla młodszych czytelników ? możliwość odkrycia świata, który zgodnie z logiką istnieć nie powinien, a istniał i miał się okresowo całkiem nieźle przez kilkadziesiąt lat.
Książka w jednych miejscach zabawna, w innych poważna i smutna ? jak to życie w kraju monopartyjnym.
O Autorach
Marta Panas-Goworska i Andrzej Goworski ? małżeńsko-pisarski duet. Interesują się kulturą i historią krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Rosji. Są przeświadczeni, że właśnie ta cześć świata jest najniezwyklejsza i najciekawsza ze wszystkich. Ponadto ona śledzi internacjonalistyczne związki między namiętnością a zbrodnią, on ? podąża ścieżkami historii medycyny. Publikowali m.in. w ?Gazecie Wyborczej?, ?Tygodniku Powszechnym?, ?Nowej Europie Wschodniej?. Regularnie współpracują z kwartalnikiem literacko-artystycznym ?Akcent?.
Tytuł: Grażdanin N.N. Życie codzienne w ZSRR
Autorzy: Andrzej Goworski, Marta Panas-Goworska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: styczeń 2017
Liczba stron: 296