Co i jak gotować w wolnowarze i ile to kosztuje

Podczas gotowania w wolnowarze nasza rola ogranicza się zazwyczaj do umieszczenia w naczyniu wszystkich składników potrawy, włączenia urządzenia i ustawienia czasu gotowania. Niczego nie musimy mieszać i pilnować.

Największą zaletą wolnowarów jest to, że nie wymagają naszego zaangażowania, a podczas gotowania niemal nie wydzielają pary, co szczególnie latem jest niezwykle istotne, jeśli nie mamy w domu klimatyzacji.
Ponieważ w wolnowarach warzywa gotują się wolniej niż mięso, więc wkładamy je w tym samym czasie, układając na dnie misy, a na nich kładąc mięso.
Jeśli przyrządzamy potrawy ze świeżymi ziołami lub z ryżem, to dodajemy je na około 40-60 minut przed zakończeniem gotowania (1 porcja surowego ryżu na 1 porcję płynu), natomiast śmietanę lub mleko na około 15 minut przed planowanym wyłączeniem wolnowaru.
Podczas gotowania nie ma potrzeby uzupełniania płynów, ani mieszania potraw. Nie musimy się też obawiać, że coś się rozgotuje.
Zgodnie z ideą slow cookingu potrawy gotują się znacznie wolniej niż w standardowych garnkach lub piekarnikach. Przykładowo czas przyrządzenia 2,5 kg karkówki w jednym kawałku, która w piekarniku byłaby gotowa po około 2,5 do 3 godzin, w wolnowarze wynosi:
? opcja low – około 9 do 10 godzin
? opcja high – około 6 do 7 godzin

Gotować w wolnowarach możemy niemal wszystko, począwszy od rosołów i wywarów, przez wszelkiego typu gulasze (zarówno mięsne, jak i mięsno- warzywne lub z samych warzyw), mięsa duszone we własnym sosie, esencjonalne zupy, owoce (doskonałe są powidła śliwkowe z wolnowaru), ale też ryby i owoce morza.
Crock ? pot jest też niezastąpiony do przygotowania wspaniałego bigosu i żeberek, węgierskiego leczo i zupy gulaszowej, marokańskiego tajine oraz przepysznej golonki w piwie i rolady boczkowej. Doskonałe są wolno gotowane policzki wołowe i polędwiczki wieprzowe w sosie np. grzybowym. Jednym słowem, głównym ograniczeniem podczas gotowania w wolnowarze jest nasza wyobraźnia.
Przybliżony sposób przeliczania czasu gotowania w tradycyjnym garnku lub piekarniku na czas przyrządzania potraw w wolnowarze.
czas gotowania
Ile kosztuje gotowanie w wolnowarze
To chyba najczęściej pojawiające się pytanie i zarazem jeden z największych dylematów podczas zakupu. Wbrew pozorom korzystanie z wolnowarów jest znacznie tańsze, niż mogłoby się wydawać. W poniższej tabeli zamieściłam porównanie kosztów przyrządzenia tej samej potrawy w trzech różnych modelach, przy czym w przypadku dwóch większych wolnowarów należy pamiętać, że są to ilości, które wystarczą dla 5-7 osób lub na dwa dni dla mniejszej rodziny.
Jako koszt 1kW/h przyjęłam 0.58 pln (maj 2017, obliczenia na podstawie kalkulatora http://www.calculat.org)
zużycie prądu
Dla porównania ? w moim piekarniku koszt pieczenia ciasta przez 55 minut w temperaturze 180C (grzałka góra ? dół, bez termoobiegu) wyniósł 89 groszy

Opracowanie:  Aleksandra Olczyk
Dane techniczne dotyczące zużycia energii elektrycznej przez poszczególne modele pochodzą ze strony crockpot.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.