Gmina Wołomin wyróżniona i Przyjazna Pszczołom

Wołomin został wyróżniony w ramach III edycji inicjatywy ?Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom?. Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Wołomin jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji ?Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom?, który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom?. W 2019 r. powstała wołomińska stołówka dla pszczół jako zachęta dla mieszkańców, aby odtworzyć wspaniałą tradycję ogródków przyblokowych oraz balkonów obsadzonych roślinami przyjaznymi pszczołom. W tym celu powstał także wzorcowy ogródek osiedlowy, w którym podczas wizyty można zapoznać się z bogactwem gatunków pszczół, gatunkami kwiatów nektaro- i pyłkodajnych oraz zasadami tworzenia bazy pokarmowej dla owadów zapylających.

W utworzenie wołomińskiej stołówki dla pszczół zaangażowali się mieszkańcy gminy. Wspólnie sadzono rośliny, krzewy i drzewa bogate w pokarm dla owadów zapylających. W sumie na całym terenie gminy posadzono ponad 5000 roślin tego typu. Ukwiecona przestrzeń stołówki dla pszczół już stała się miejscem spotkań dla okolicznych mieszkańców oraz edukacji dla Zielonych Szkół i Zielonych Klas z Gminy Wołomin. We wrześniu 2019 r. odbyło się tam pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Miłośników Przyrody, do którego może należeć każdy, komu na sercu leży ochrona natury.

O przyrodę może troszczyć się każdy z nas. Przyroda to nie żadna abstrakcja ani teoria ? to nasz wspólny Dom. Jesteśmy jej częścią, a nawet więcej ? jesteśmy za nią odpowiedzialni. Projekt Wołomińskiej Stołówki dla Pszczół wychodzi naprzeciw tej misji odpowiedzialności. To piękny społeczny projekt, który pokazuje, że razem możemy zmieniać najbliższe otoczenie na lepsze i dbać o środowisko. Cieszę się, że to wyjątkowe miejsce powstało w sąsiedztwie szkoły. Dzięki temu nasze dzieci już od najmłodszych lat mogą uczyć się tego, co najistotniejsze ? świadomości, że jesteśmy częścią czegoś wielkiego i pięknego. Pomagając pszczołom ? pomagamy przyszłym pokoleniom. Bardzo dziękuję wszystkim zaangażowanym w tę wyjątkową inicjatywę ? komentuje Elżbieta Radwan, Burmistrz Gminy Wołomin.

Celem ?Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom? jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do ?Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom? może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.

Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu ?Z Kujawskim pomagamy pszczołom? oraz inicjatywy ?Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom?, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych
w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział
w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.