– Wiecie co moje Panie? Chcę w imieniu mieszkańców Wołomina pozytywnych informacji. Dość mamy już tych ponurych i niekończących się ostatnio samorządowych awantur. Mam nadzieję, że udało się przez półtora roku zrobić coś dobrego ? z tymi słowami zwróciłam się do Burmistrz Elżbiety Radwan i jej zastępcy Edyty Zbieć. Poniżej odpowiedzi burmistrz Radwan na moje pytania.
? Za nami kilka niezbyt miłych zdarzeń. Niejasne sprawy zostały skierowane pod rozwagę odpowiednich organów, może warto więc wspomnieć choćby o konferencji naukowej w sprawie Osowa. Co naszemu miastu daje uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniach?
– Przekonujemy najważniejsze osoby w Polsce, że Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku jest konieczne. Bez decyzji Ministerstwa Obrony Narodowej czy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącej finansowania projektu Gmina Wołomin nie będzie w stanie sama powołać takiej instytucji. Stąd chociażby konferencja naukowa w Bibliotece Uniwersyteckiej ?Czas na Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku ? pamięć i zobowiązanie ? jak godnie upamiętnić największe polskie zwycięstwo militarne XX wieku?? zorganizowana 12 marca w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego przez Stowarzyszenie Naukowo-Badawcze Instytut Historyczny ?Bitwa Warszawska 1920?. Poświęcona była idei stworzenia nowoczesnego muzeum popularyzującego i upamiętniającego istotne dla dziejów Europy zwycięstwa nad bolszewikami.
Konferencja była kolejnym etapem trwającej od połowy lutego kampanii komunikacyjnej, której adresatami uczyniliśmy władze państwowe, samorządowe, kościelne i organizacje pozarządowe. Blisko dwa tysiące pakietów promocyjnych trafiło do polityków, dziennikarzy, biskupów, przedstawicieli świata nauki i biznesu. Pozytywne reakcje płyną ze wszystkich stron, bez względu na poglądy czy barwy polityczne. W odpowiedzi na list, jaki wystosowałam do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Kancelarii Prezydenta RP dotarła informacja o poparciu inicjatywy przez Pana Prezydenta i procedowaniu propozycji objęcia patronatem narodowym 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z kolei do prezesa prof. Łukomskiego, list skierował metropolita krakowski, ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, zapewniając o wsparciu i błogosławieństwie dla przedsięwzięcia.
? Skoro już mówimy o Ossowie to trudno nie wspomnieć o ulicy Grabicznej. Jakie jest jej znaczenie dla Ossowa?
– Mieszkańcy sołectwa codziennie czują utrudnienia wynikające z tego, że Grabiczna jest drogą gruntową. Większość wołominiaków doświadcza ich raz w roku, kiedy chcą dojechać na uroczystości związane z 15 sierpnia. Ulica Grabiczna ważna jest z kilku powodów. Poprawi dojazd i komunikację nie tylko okolicznych mieszkańców z centrum Wołomina i Kobyłki, ale poprawi dojazd do samego Ossowa. Ulica jest także uzupełnieniem tzw. zaplecza drogi wojewódzkiej 634. W przypadku blokad i zdarzeń na drodze 634 między Turowem a Kobyłką, objazd ulicą Grabiczną skróci trasę do 4 km, z 6 km w przypadku objazdu przez Kobyłkę i aż 14 km przez Ossów i Leśniakowiznę.
? Od lat mówi się o realizacji tej drogi ale finalizacji inwestycji ciągle nie ma. Pojawiło się jednak światełko w tunelu…
– Mam dobrą wiadomość. Dzięki wytężonej pracy udało nam się pozyskać blisko trzy miliony złotych na budowę tej drogi i jeszcze w marcu zostanie podpisana umowa, a wykonawca wprowadzony na budowę. Oznacza to, że prace budowlane na ul. Grabicznej w Ossowie rozpoczną się zaraz po świętach wielkanocnych.
? Realizowana jest również kolejna, od dawna oczekiwana, inwestycja ? budowa sali gimnastycznej przy ?małej trójce?. Radny Robert Kobus obserwuje tą inwestycję i na bieżąco informuje o postępach prac. Czy wszystko idzie zgodnie z planem?
? Wszystko idzie zgodnie z planem. Od nowego roku szkolnego 2016/17 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Czarnej i Szkoły Podstawowej nr 3 będą już mogły korzystać z nowych sal gimnastycznych. Sala przy SP 3 to kolejna inwestycja po północnej stronie Wołominie.
15 marca zostali wprowadzeni wykonawcy na budowę ulic Złotej i Kolorowej także po stronie północnej oraz Dworskiej w Nowych Lipinach, czyli wschodniej części miasta. Na ulicę Kiejstuta przy targowisku miejskim wykonawca został wprowadzony 10 marca, zaś rozpoczęcie prac przy ul. Szarej nastąpi na początku kwietnia. Lada moment rozpocznie się przebudowa skrzyżowania ul. Armii Krajowej i Geodetów, gdzie będzie budowane rondo. Ta inwestycja jest finansowana przez inwestora powstającej w pobliżu galerii handlowej.
Dodatkowo projektujemy małą południową obwodnicę Wołomina, dzięki której niebawem, jadąc od Warszawy drogą 634, będziemy mogli przy Muzeum im. Nałkowskich skręcić w prawo w ulicę Zieloną, wjechać na ul. Graniczną i dojechać do skrzyżowania z al. Niepodległości przy wołomińskim cmentarzu. Wstępne zainteresowanie udziałem w tym projekcie wyraził Zarząd Gminy Kobyłka.
– Przed nami Święta Wielkanocne. Czekamy wszyscy na dobrą nowinę ? proszę powiedzieć czy wołomiński samorząd ? mimo ostatnich wstrząsów ? ma dla mieszkańców jakąś dobrą nowinę? Wierzę, że tak jest…
– Po raz pierwszy od 2006 roku Gmina Wołomin wypracowała nadwyżkę finansową, co pokazujemy w sprawozdaniu finansowym za rok 2015, pomimo prognozowanej przez poprzedników dużej straty. Zamiast emisji 15 milionów obligacji, które byłoby trzeba kiedyś spłacić, nam wystarczyło aż 9 milionów mniej. Dodatkowo zamiast 37 planowanych zadań majątkowych, wykonaliśmy plan na 120 procent, bo zrealizowaliśmy aż 44 zadania inwestycyjne. W obecnym 2016 roku jesteśmy już zdecydowanym liderem w inwestycjach, nie tylko w powiecie. Ogłosiliśmy przetargi na ok. 12,5 mln złotych. Większość z nich już rozstrzygnęliśmy i jak mówiłam w poprzednim pytaniu, już rozpoczynają się prace na budowach. To duża i dobra zmiana w zarządzaniu Wołominem.
Pytała Teresa Urbanowska