10 kwietnia podpisano umowę o przekazanie dotacji w wysokości 50 000 złotych na zakup kriostatu dla Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie. To pierwszy krok, jaki podjęła gmina Wołomin, aby poprawić możliwości diagnostyczne placówki, w której leczą się mieszkańcy.
Pod umową swoje podpisy złożyli burmistrz Elżbieta Radwan oraz dyrektor szpitala Andrzej Gruza. Obecne były również dr Ewa Dądalska, ginekolog-onkolog, na oddziale której sprzęt będzie głównie wykorzystywany oraz wiceburmistrz Edyta Zbieć, która o pomyśle zakupu kriostatu rozmawiała podczas grudniowej wizyty w szpitalu. Decyzję o przeniesieniu środków w budżecie podjęto na początku marca.
Kriostat to urządzenie, które umożliwia szybkie przeprowadzenie badania histopatologicznego, dzięki czemu podczas jednej operacji można od razu zdiagnozować niepokojące zmiany. To rozwiązanie lepsze dla pacjenta, ograniczające liczbę zabiegów. W niektórych przypadkach, dzięki możliwości szybkiej ingerencji, użycie kriostatu ratuje życie pacjentów. Jednak to nie jedyny sprzęt, który jest pilnie potrzebny w wołomińskim szpitalu.
Histeroskop to kolejne urządzenie, które wpłynie na poziom diagnostyki i leczenia. Sprzęt który jest na wyposażeniu szpitala jest bardzo wysłużony i ma ograniczone możliwości i nie spełnia standardów naszych czasow. Za pomocą histeroskopu wykonuje się badanie ginekologiczne, które jest dużo dokładniejsze niż USG, w trakcie można również pobrać wycinki do analizy. Rak szyjki macicy jest jednym z nowotworów, które późno dają objawy ? dokładność i czas mają tu olbrzymie znaczenie. Na nowy histeroskop potrzebne jest około 280 000 zł. Skąd wziąć pieniądze na zakup?
Wiceburmistrz Edyta Zbieć liczy, że za Wołominem pójdą inne gminy powiatu, które proporcjonalnie dofinansują zakup nowego sprzętu dla szpitala. Będzie postulować o spotkanie w tej sprawie: ?Powinniśmy się spotkać i porozmawiać. Szpital obsługuje pacjentów z całego powiatu, to dotyczy nas wszystkich?. Na terenie gmin Kobyłka, Marki, Ząbki, Zielonka, Radzymin, Tłuszcz, Wołomin, Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne i Strachówka mieszka blisko 240 tysięcy ludzi, którzy są potencjalnymi pacjentami Szpitala Powiatowego. Wszyscy mamy interes w tym, żeby warunki i możliwości diagnostyczne uległy poprawie. Lepszy sprzęt to poprawa warunków pracy, a to z kolei przyciągnie specjalistów.