W piątek 11 maja 2018 r. na w Starym Kraszewie odbyły się ćwiczenia z zakresu prowadzenia działań ratowniczych podczas wypadku drogowego z dużą ilością osób poszkodowanych. Celem ćwiczeń było doskonalenie współdziałania i wzajemnej integracji służb ratowniczych, dobory technik ratowniczych, możliwości taktycznych zastępów jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz rozpoznanie występujących zagrożeń. W ćwiczeniach udział wzięły zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Dobczyna, Klembowa, Krusza i Roszczepu, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza z Wołomina, a także Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie, Komenda Powiatowa Policji w Wołominie, Wydział Ruchu Drogowego KPP Wołomin, Komisariat Policji w Tłuszczu, Urząd Gminy w Klembowie, ratownictwo medyczne oraz 15 osób w roli poszkodowanych.
Ćwiczenia „Głuch Krzyk” były kolejnym elementem kampanii prowadzonej w Gminie Klembów dotyczącej bezpieczeństwa w ruchu drogowym i z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Na początku roku 18 strażaków z OSP z terenu Gminy Klembów ukończyło kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy. W tym roku zaplanowana została seria szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy w szkołach, zawody indywidualne sportowo-pożarnicze dla członków OSP oraz drugie ćwiczenia dla jednostek straży pożarnych.
Według scenariusza ćwiczeń na drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Rasztów a Stary Kraszew, doszło do zderzenia 6 pojazdów osobowych. W wyniku tego zdarzenia 15 osób zostaje poszkodowanych, w tym 3 ponosi śmierć. Dodatkowo w dwóch pojazdach w komorach silnika dochodzi do pożaru. Na miejsce zdarzenia dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Wołominie kieruje wszystkie dostępne służby ratownicze i rozpoczyna się akcja ratunkowa. Przybyłe na miejsce służby tworzą polowe miejsca dla poszkodowanych, gaszą pożar pojazdów i przystępują do segregacji poszkodowanych i udzielania im pierwszej pomocy medycznej, aż do przyjazdu służb medycznych. Policja po dotarciu na miejsce zdarzenia uczestniczy w działaniach ratowniczych oraz blokuje drogi i wyznacza objazdy dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.
To kolejne już ćwiczenia związane ze zdarzeniem w ruchu drogowym, poprzednie miały miejsce 16 września ubiegłego roku na obwodnicy Marek – drodze S8, gdzie zgodnie z założeniami ćwiczeń pojazd ciężarowy wyjeżdżając z terenu budowy nie ustępuje pierwszeństwa przejazdu autokarowi jadącemu prawym pasem jezdni w kierunku Warszawy. Następuje zderzenie obu pojazdów, w wyniku którego autokar przewraca się na lewą stronę zgniatając dwa pojazdy osobowe poruszające się lewym pasem drogi. Bilans ostateczny tego zdarzenia drogowego to 3 ofiary śmiertelne, 30 osób rannych z czego 11 z poważnymi obrażeniami ciała zagrażającymi życiu i zdrowiu zostaje przewiezionych do szpitali. W działaniach ratowniczych udział bierze również Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Po zakończeniu działań ratowniczych przez PSP i pogotowie ratunkowe, policjanci wykonują dalsze czynności na miejscu zdarzenia zmierzające do zabezpieczenia śladów i ustalenia dokładnego przebiegu przedmiotowego zdarzenia drogowego.
To i poprzednie ćwiczenie miały na celu usprawnienie procesu reagowania na zdarzenie związane z zaistnieniem zdarzenia drogowego w wyniku którego są ofiary śmiertelne i wiele osób rannych. Dla policjantów biorących udział w ćwiczeniach był to kolejny proces szkolenia praktycznego w przypadku zdarzenia w ruchu lądowym.
Samo przedsięwzięcie miało też na celu sprawdzenie stopnia przygotowania do wykonywania działań przez zobligowane do tego służby i instytucji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, co pozwoli na wypracowanie nawyków skutecznego działania, w przypadku konieczności skierowania innych sił Policji do działań bezpośrednich.
Partnerami Kampanii byli Fundacja PZU, Fundacja PGE oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
ts/ na podstawie informacji UG Klembów