Fundusze Europejskie od 10 lat są czynnikiem rozwoju miast, gmin, powiatów. Niektóre samorządy korzystały z tych środków w większym, inne w mniejszym stopniu. Pieniądze wynegocjowane z UE przeznaczone są na realizację określonych priorytetów. Jednym z tych priorytetów w nadchodzącej perspektywie finansowej będzie przejście na gospodarkę niskoemisyjną.
Gospodarka niskoemisyjna polega m.in. na tworzeniu niekonwencjonalnych źródeł energii, poprawie efektywności energetycznej, zmniejszanie emisji CO2, wspieraniu strategii nisko emisyjnych. Pod koniec marca uczestniczyłem w szkoleniu zorganizowanym przez Szkołę Liderów. Już jako absolwent XXI Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego uczestniczyłem w warsztatach dotyczących wpływu niskiej emisji na zdrowie ludzkie, środowisko i gospodarkę oraz w jaki sposób można ograniczać niską emisję.
Niska Emisja ? to emisja zanieczyszczeń ze źródeł poniżej 30 metrów wysokości. Zaliczamy do niej emisję komunikacyjną (z pojazdów samochodowych), emisję pyłów i szkodliwych gazów pochodzących z lokalnych kotłowni węglowych i domowych pieców grzewczych w których spalanie węgla odbywa się w nie efektywny sposób. Niska emisja jest główną przyczyną powstawania smogu, który zwiększa zachorowalność oraz śmiertelność związaną z chorobami układu krążenia i oddychania. Zanieczyszczenia związane z niską emisją to przede wszystkim pyły zawieszone (drobne cząsteczki, które przenikają przez płuca do krwi negatywnie wpływając na układ oddechowy i krwionośny z tego powodu w Polsce rocznie umiera przedwcześnie ok 44 000 osób.
Można zapytać czy gmina Poświętne ma problem związany z zanieczyszczeniem powietrza?
Nie mamy przecież fabryk, zakładów zanieczyszczających powietrze. Mieszkamy jednak w aglomeracji warszawskiej, gdzie normy zanieczyszczeń powietrza są przekroczone nieraz nawet kilkukrotnie i zanieczyszczenia przemieszczają się nad naszą gminą jak i nad całym powiatem. Warto o tym pomyśleć gdyż na działania związane z ograniczeniem niskiej emisji będą pieniądze unijne, które powinniśmy wykorzystać jak najlepiej. Niska emisja może więc być dla naszej gminy szansą na pozyskanie pieniędzy na rozwój. By nie stracić kolejnej szansy władze gminy Poświętne powinny już dziś zastanowić się nad Programem Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) oraz Planem Gospodarki Niskoemisyjnej dla gminy, który będzie wymagany przy ubieganiu się o środki z UE w zakresie ograniczania niskiej emisji. Te gminy, które wprowadzą programy ograniczenia NE oraz Plan Gospodarki Niskoemisyjnej, będą mieć większe szanse na zdobycie finansowania zewnętrznego.
Na co będzie można uzyskać dofinansowanie UE w zakresie realizacji PONE?
Bardzo ważną i istotną informacją jest to, że jeśli wcześniej się odpowiednio przygotujemy, to możemy pozyskać bardzo duże środki, które poprawią komfort życia mieszkańców gminy i przyczynią się do jej rozwoju. Dofinansowanie będzie można uzyskać na termomodernizację budynków ? również prywatnych domów jednorodzinnych. Będzie można z tego dofinansowania wymienić stare, mocno wyeksploatowane piece grzewcze na nowe. Można na budynki użyteczności publicznej takie jak. gmina, ośrodek zdrowia, szkoła, kościół otrzymać dofinansowanie na zamontowanie pompy ciepła, co w przyszłości obniży koszty ogrzewania tych obiektów. Działań, które poprawią zdecydowanie jakość życia mieszkańców zarówno w sferze ekonomicznej jak i zdrowotnej jest wiele. Przykładem korzystania z tego typu środków może być Bielsko Biała, gdzie środki wykorzystywane są na wymianę pieców na wysoko sprawne piece retortowe. Dzięki tym środkom powstało 1500 nowych, przyjaznych środowisku kotłowni oraz 850 instalacji solarnych..
Na działaniach związanych z ograniczeniem niskiej emisji zyskają zarówno mieszkańcy jak i nasza gmina. Jednak już dziś powinniśmy przygotować się do nowej perspektywy finansowej UE, zwłaszcza, że środki na gospodarkę nisko emisyjną to prawie 30% wszystkich środków finansowych.
Sławek Rosłon
Radny Gminy Poświętne