Efektywność fotowoltaiki jest zależna od sposobu jej zamontowania i położenia. Warto wziąć pod uwagę kierunek świata oraz kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych. A jak wykonać instalację, kiedy budynek ma płaski dach? W dzisiejszym artykule poznasz interesujące i ciekawe informacje na ten temat.
Czy opłaca się montować fotowoltaikę na płaskim dachu?
Obecnie wielu inwestorów decyduje się na ten krok. Dlaczego? Płaskie dachy posiadają sporo zalet. Wśród nich można wymienić powierzchnię, która idealnie nadaje się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Kolejnym ważnym plusem jest ich estetyka. Panele fotowoltaiczne są rozłożone w taki sposób, że nie rzucają się w oczy. Oprócz tego szczególną zaletą jest łatwy dostęp do modułów. Tak naprawdę fotowoltaika na płaskim dachu może przynosić większe zyski, niż na nachylonym.
Jak wykonać montaż paneli fotowoltaicznych?
Najpierw trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia. Fotowoltaikę na płaskim dachu montuje się w przedziale od 10 do 15 C°. Do tego zadania fachowcy wykorzystują konstrukcję wsporczą, która odpowiada za utrzymanie modułów we właściwym położeniu.
Specjalne ułożenie mocowań przyczynia się do osiągnięcia wymaganego nachylenia kąta. Ponadto zapewnia trwałe przyleganie paneli fotowoltaicznych do dachu.
Ciekawą informacją jest fakt, że montaż instalacji na dachu z papą odbywa się za pomocą balastu lub bez. Aby montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z papą przynosił sporo korzyści, należy mieć na uwadze jego stan technicznym. W związku, z czym przed podjęciem decyzji powinniśmy się zwrócić do profesjonalnej firmy. Przykładem takiej firmy jest montaż paneli technicznych na terenie miasta Warszawy: https://www.otovo.pl/blog/fotowoltaika-warszawa-montaz-paneli-i-instalacji-na-terenie-miasta-lub-okolic/?ref=otovo-pl.ghost.io
Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest zależny od typu budynku. Do najpopularniejszych przykładów tego typu obiektów, zaliczamy: domy jednorodzinne, bloki lub kamienice.
Koszt instalacji fotowoltaicznej na płaskim dachu
Tak naprawdę cena wynika z różnorodnej formy paneli fotowoltaicznych. Dodatkowo liczy się tutaj poszycie dachowe i jego stan techniczny. Oprócz tego musimy mieć na uwadze rodzaj konstrukcji wybieranej do montażu paneli fotowoltaicznych.
Planując taką inwestycję, warto porównać oferty i opinie różnych firm. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawią się pewne czynniki, które spowodują znaczny wzrost ostatecznych kosztów. Wśród nich można wymienić: powierzchnię dachu, kąt nachylenia, roczne zużycie energii elektrycznej. Przyszli właściciele mogą jednak skorzystać z dotacji na ,,Zieloną Energię’’ z programów rządowych.
Dofinansowanie na fotowoltaikę
Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej? Nie zwlekaj i już dziś skorzystaj
z programów rządowych. To one umożliwią Ci zakup i montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu. Poniżej przedstawiamy dwa najpopularniejsze programy:
- Mój Prąd – celem programu jest zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej w przedziale od d 2 kWp do 10 kWp przez osoby fizyczne,
- Czyste Powietrze – jedna z najciekawszych dotacji, która pozwala na wymianę różnego rodzaju źródła ciepła. Należy tutaj wspomnieć o zakupie i montażu pompy ciepła bądź instalacji PV od 2 kWp do 10 kWp przez osoby fizyczne, będące właścicielami/współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.