Zgodnie z projektem budżetu autorstwa Burmistrz Elżbiety Radwan dług gminy na koniec 2024 r., ma wynosić ponad 192 miliony złotych. Jest to już bardzo groźna sytuacja. Jeżeli Elżbieta Radwan, Burmistrz Wołomina i Rada Miejska w Wołominie (w której Burmistrz Klub Radnych Pozytywny Wołomin, wspierający działania Burmistrz) nic nie zrobi z poziomem zadłużenia zaproponowanym w prowizorium budżetowym, to Gmina Wołomin może być zagrożona w przyszłym roku utratą stabilności finansowej.
Moim zdaniem stabilność finansowa Gminy Wołomin, rozumiana jako zdolność do obsługi zaciągniętego długu i utrzymania płynności finansowej w długiej rocznej perspektywie może być zagrożona. A problemy finansowe przekładają się na ograniczoną możliwość rozwoju infrastruktury, takiej jak budowa nowych dróg czy szkół i przedszkoli.
Zaniedbane ulice, brak nowoczesnych obiektów szkolnych oraz niedoinwestowane place zabaw. Przechodząc do liczb – sama tylko obsługa długu publicznego w Gminie Wołomin, jedynie w 2024 roku, wyniesie ponad 8,6 miliona złotych (taką kwotę urząd zapłaci za zaciągnięte zobowiązania). Jest to więc kwota, która ma pokryć jedynie odsetki od wyemitowanych wcześniej papierów wartościowych oraz zaciągniętych przez gminę kredytów i pożyczek.
Dodatkowo zabezpieczy koszt przyszłorocznych emisji papierów dłużnych w celu pokrycia planowanego deficytu budżetowego na kwotę 32 585 534 zł oraz sfinansowanie przejściowego deficytu budżetu w kwocie 15 000 000 zł.
Być może w tym miejscu wielu z Państwa zada sobie pytanie czy to dużo, czy mało i jak to wyglądało wcześniej? Odpowiadając – jest to bardzo dużo! Jeszcze w 2018 roku, obsługa długu Gminy Wołomin wyniosła – 2,2 miliona złotych. Czyli w trakcie tej kadencji samorządowej (2018-2024) obsługa zadłużenia wzrosła czterokrotnie.
Taki stan jest pokłosiem dwóch rzeczy, pierwsze to ogromny wzrostu zadłużania gminy w tym okresie o blisko 100 milionów złotych, oraz wzrost kosztów pozyskania pieniądza, wynikający z podwyższenia stóp procentowych ustalanych przez NBP. Jak widzimy w przypadku Gminy Wołomin, sytuacja finansowa jest bardzo trudna i problem ten będzie doskwierał w najbliższych latach.
Dlatego konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań naprawczych. W przeciwnym razie, gmina będzie nadal borykać się z licznymi ograniczeniami, a jakość życia mieszkańców będzie się stale pogarszać. Naprawa stanu wołomińskich finansów – to powinien być priorytet dla wszystkich zainteresowanych stron, ponieważ zdrowa sytuacja finansowa gminy jest kluczowa dla jej rozwoju i dobrobytu mieszkańców.
Tym czasem, analizując różnego rodzaju rankingi z przykrością czytam, że niemal we wszystkich publikowanych do tej pory, liczących się zestawieniach, gmina w której mieszkam, z każdym rokiem znajduję na odleglejszej pozycji.
Na zakończenie przypomnę, że już w ubiegłym roku RIO zwracało, w swojej opinii przy tworzeniu budżetu uwagę, na niebezpieczne zbliżenie się do dopuszczalnych granic możliwości, cytuję: „(…) Skład Orzekający wskazuje, iż istnieje potencjalne zagrożenie utraty płynności finansowej gminy.
Skład wskazuje, tym samym na konieczność podjęcia działań w kierunku niezaciągania nowych tytułów dłużnych, restrukturyzację posiadanego zadłużenia, racjonalizowania wydatków bieżących i majątkowych oraz wypracowania nadwyżek w kolejnych latach budżetowych w celu spłaty posiadanych zobowiązań, tak aby zniwelować lub wyeliminować wymienione wyżej ryzyko.”
A jaka opinia będzie w tym roku? Ja jej jeszcze nie poznałem i czekam z niecierpliwością na jej publikację
Dominik Kozaczka Samorządowy Wołomin,
wspólnie z Lechem Urbanowskim i Piotrem Szczerbakiem
współtwórca programu „Właściwi Ludzie”