Dziki – narastający problem

Marki - działania odstraszające dziki

Dziki, jelenie, lisy coraz częściej zapuszczają się na miejskie ulice i osiedla. Dotyczy to zarówno małych, jak i dużych skupisk ludności. Mniejszy ruch na drogach i ulicach zachęcił zwierzynę leśną do poszukiwania pożywienia w pobliżu ludzkich siedzib. Stwarza to zagrożenie dla spacerowiczów, jak i kierowców. W pierwszych dniach maja na trasie S8 doszło do zderzenia trzech pojazdów, a pięć osób trafiło do szpitala po tym, jak jeden z kierowców próbował ominąć przechodzącą przez jezdnię kaczkę z pisklętami.

Co zrobić,  gdy spotkamy dzika?

Przede wszystkim najlepiej ominąć dziki szerokim łukiem. Są to zwierzęta dzikie, nieprzewidywalne więc pod żadnym pozorem nie wolno do nich podchodzić, a tym bardziej próbować głaskać czy karmić je  z ręki. Napotkawszy dzika nie należy krzyczeć. Porozumiewanie się jednak donośnym głosem zaalarmuje zwierzę o naszej obecności odpowiednio wcześniej, dzik nie spanikuje i nie zareaguje agresywnie. Wychodząc na spacer z psem, należy trzymać go na smyczy, szczególnie na terenie leśnym. Szczekający, atakujący dzika pies, może sprowokować zwierzę do szarży w samoobronie i sprowadzić niebezpieczeństwo także na człowieka. Nie należy przeganiać dzików  z miejsc, z których ciężko będzie im uciec. Zwierzę w poczuciu zagrożenia może zacząć się bronić. Pod żadnym pozorem nie należy dokarmiać dzików.
– Gdzie zgłosić, gdzie dzwonić gdy o 1:30 stado dzików zaatakowało dużego psa? Policja kazała do Wydziału Kryzysu Zarządzania a w środku nocy nikt tam nie odbiera… Krzyki przeraźliwe i dzików i tego biednego psa trwały bardzo długo…a gdyby ludzie szli? Przyjechał weterynarz tylko czy uratuje psa tego nikt nie wie… Po tym zdarzeniu ludzie szli w kierunku lasu a to stado od dawna tą ulicą sobie chodzi. Pod domami stoją gabaryty do zabrania i one w tym buszują. W takiej sytuacji ani człowieka ani psa by się nie uratowało. To co się działo i to co było słychać tego nie da się opisać skoro wszystkich obudziło. – pytała kilka dni temu na facebookowym „Forum Wołomin „jedna z użytkjowniczek (pisownia oryginalna)
Zapytaliśmy UM Wołomin m.in.  o to czy miasto współpracuje z kołami łowieckimi i strażą leśną w zakresie „wyprowadzenia” dzików z terenów zamieszkałych., jakie działania w tym obszarze podjął ratusz, czy planowany jest zakup „odłowni” lub odstrzał dzików W odpowiedzi uzyskaliśmy informacje, że Gmina Wołomin współpracuje z kołami łowieckimi wskazanymi w decyzjach wydanych przez Starostę Wołomińskiego na odstrzał redukcyjny dzików. oraz że zgodnie z art. 45 ust. 3 Prawa łowieckiego wydanie niniejszej decyzji leży w kompetencji starosty oraz, że zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo Łowieckie zwierzęta łowne w stanie wolnym, jako dobro ogólnonarodowe, stanowią własność Skarbu Państwa, w związku z powyższym wszelkie działania związane z populacją dzików (zakup „odłowni” i odstrzał dzików – przyp. red.) nie jest zadaniem gminy. Jak nas poinformowano Gmina Wołomin prowadzi szeroką akcję edukacyjną na temat dzików, w szczególności akcję informacyjną na temat tego jak zachować się gdy napotkamy dzika na swojej drodze i co zrobić, aby nie wabić dzików do miasta.
– Kampanię informacyjną prowadzimy za pośrednictwem strony http://www.wolomin.org, mediów społecznościowych, a także za pomocą ulotek i rozmów z mieszkańcami. Straż Miejska systematycznie kontroluje miejsca częstego bytowania dzików i ostrzega mieszkańców. W planach mamy również spotkania w szkołach i rozmowy z dziećmi i młodzieżą podczas lata w mieście (…) – napisał w odpowiedzi na nasze pytania wołomiński ratusz.

Nie dokarmiaj dzików

Mieszkańcy lasów – dziki, jelenie, lisy coraz częściej zapuszczają się na miejskie ulice i osiedla. Dotyczy to zarówno małych skupisk ludności, jak i wszystkich większych miast  i miasteczek. W dużej mierze jest to efekt pandemii. Mniejszy ruch na drogach i ulicach zachęcił zwierzynę leśną do poszukiwania pożywienia  w miejskich śmietnikach. Dziki zachęcone łatwo zdobywanym pośród zabudowań pożywieniem, pozwalają sobie na coraz dalsze wędrówki
w głąb miasta.
Bardzo dużym problemem jest dokarmianie zwierząt, w tym licznej w naszych lasach populacji dzików przez mieszkańców. Wyrzucanie resztek w miejsca łatwo dostępne dla dzikich zwierząt stanowi idealne żerowisko dla dzików. Zwierzęta łatwo zapamiętują, gdzie bez problemu zdobędą pożywienie. Wiedzę tę przekazują też swojemu potomstwu. Należy pamiętać, by przydomowe kompostowniki, ogródki były zamknięte  i nie stanowiły łatwego łupu dla zwierzyny.
Dziki, które raz znalazły resztki  w okolicach osiedla, będą tam wracać, co więcej ? zaczną wypuszczać się  w głąb domostw, kojarząc takie miejsca z odpadkami. Wiąże się  z tym również nieprzemyślane dokarmianie ptaków chlebem ? chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptactwa, jest dla nich wręcz szkodliwy, dla dzików natomiast jest zachęcającą przekąską.

Samorządy  i Straż Łowiecka reagują

Samorządy z powiatu wołomińskiego nie pozostają bierne. Prowadzone są opryski specjalnym preparatem odstraszającym dziki,  a w wielu gminach cykliczne powtarzane są akcje rozdawania mieszkańcom ?pakietów antydzikowych?. Lokalne władze intensywnie szukają sposobów na rozwiązanie problemu obecności dzików w mieście. 12 maja br burmistrz Zielonki, Kamil Michał Iwandowski i zastępca burmistrza Robert Pomorski spotkali się z przedstawicielami Nadleśnictwa Drewnica i lokalnych kół łowieckich, celem omówienia możliwości w zakresie dozwolonego prawem  i skutecznego działania dla rozwiązania problemu z dzikami.
Podczas spotkania omówiono wszystkie możliwe ścieżki i kierunki, jakie samorząd może obrać, by choć w części zapanować nad spacerującymi dzikami na terenach zabudowanych. Niestety problem ten dotyka gminy miejskie na obszarze niemal całego kraju, a potęguje go sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń (ASF), gdyż w większości województw zakazane jest obecnie odławianie tych zwierząt i przenoszenie ich w inne miejsca, odległe od terenów zurbanizowanych. Ponadto problem ten nasila się, gdyż rozbudowywana jest sieć drogowa, co skutkuje zaburzaniem korytarzy migracyjnych zwierząt.
? (…) poznaliśmy wiele zarówno doraźnych, jak i też systemowych działań, które teraz zostaną poddane pilnej analizie, przede wszystkim w kontekście możliwosci zastosowania ich w konkretnych lokalizacjach w Zielonce. Będziemy też zwracać się z wnioskami do zewnętrznych instytucji, które posiadają kompetencje do wydania stosownch decyzji w zakresie ograniczenia populacji zwierząt stanowiących zagrożenie – informuje zielonkowski ratusz.

Co na to Rada Powiatu  Wołomińskiego?

Problem został dostrzeżony również na szczeblu samorządu powiatowego. W poniedziałek (17 maja 2021r) odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Powiatu Wołomińskiego. Komisja Bezpieczeństwa w składzie: Sławomir Pisarczyk ? Przewodniczący, Paweł Solis ? Wice Przewodniczący-Sekretarz, Sławomir Klocek ? członek komisji, Wiesław Mędrzycki ? członek komisji, Tomasz Szturo ? członek komisji, Igor Sulich – członek komisji, Paweł Śliwa – członek komisji. Tematem Komisji była gospodarka łowiecka na terenie powiatu wołomińskiego w odniesieniu do ochrony zwierząt. Temat został wywołany zwiększoną populacją dzików bytujących na terenach miast powiatu wołomińskiego.
Na posiedzenie Komisji zostali zaproszeni: Piotr Borczyński ? Wicestarosta Wołomiński, Barbara Zajkowska-Guzek ? Naczelnik WOŚ, Paweł Kaczmarczyk ? Naczelnik Zarządzania Kryzysowego, Andrzej Michalik ? Przedstawiciel Koła Łowieckiego Artemida oraz Komisja Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Wołominie w składzie: Piotr Sikorski ? Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Wołominie, Agnieszka Koza ? Członek Komisji, Magdalena Zych ? Członek Komisji, Tomasz Gumkowski ? Główny Specjalista WOŚ oraz Lech Urbanowski ? Koordynator Wydziału Ochrony Środowiska Urzędy Miasta Kobyłka.
– Problemy te nasilają się z kliku powodów a jednym z ważniejszych jest dokarmianie dzików przez ludzi oraz szybki rozwój miejscowości na naszym terenie. Budowa nowych dróg, osiedli mieszkaniowych czy powstawanie nowych obszarów produkcyjno-magazynowych. Powoduje to zakłócanie szlaków migracyjnych dzikich zwierząt ? mówił wicestarosta wołomiński, Piotr Borczyński.
Z wypowiedzi Barbary Zajkowskiej-Guzek, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Wołominie, uczestnicy spotkania dowiedzieli się o ustaleniach dokonanych z Kołem łowieckim Artemida i deklaracji odstrzału redukcyjnego w ilości 50 szt. dzików (z czego 30 w Wołominie i 20 w Kobyłce), we własnym zakresie. Projekt decyzji w sprawie odstrzału redukcyjnego przez myśliwych koła łowieckiego został przekazany do uzgodnienia z Polskim Związkiem Łowieckim.
Andrzej Michalik – Przedstawiciel Koła Łowieckiego Artemida, poinformował o tym, że w nagłych przypadkach myśliwi uczestniczą w akcjach przepłaszania dzików z miasta, razem z Policją i Strażą.

Brak regulacji  i jasności przepisów

Paweł Solis ? Radny Powiatu Wołomińskiego zwrócił uwagę na konieczność uregulowania tych zagadnień na szczeblu krajowym na co Lech Urbanowski ? UM Kobyłka wskazał na możliwość zwrócenia się do Związku Samorządów Polskich czy też przedstawicieli parlamentu z naszego terenu, którzy mogą pomóc w znaezieniu rozwiązań skutecznych w zaistniałej sytuacji.
Piotr Sikorski – Radny Gminy Wołomin wyraził zadowolenie, że odstrzał redukcyjny dzików zostanie wkrótce rozpoczęty (na koszt koła łowieckiego), a także zaniepokojenie faktem, że nadal nie ma pieniędzy na finansowanie tego odstrzału w najbliższym czasie. Wskazał również na konieczność uregulowań prawnych.
Agnieszka Koza ? Radna Gminy Wołomin, zwróciła się z pytaniem dot. możliwości innego wsparcia Koła łowieckiego, wobec braku możliwości jego finansowania.
Przedstawiciel koła łowieckiego wymienił przykłady z lat ubiegłych (zakup karmy na podsypy zatrzymujące zwierzynę w lesie, akcje edukacyjne ? zbiórka żołędzi na podsypy. W wyniku dyskusji osób obecnych ustalono, iż kwestia finansowania ze środków zarządzania kryzysowego wymaga wyjaśnienia, gdyż nie jest to wprost określone w przepisach.
W podsumowaniu zwrócono uwagę na potrzebę: – wypracowania wniosków dot. niezbędnych działań (w tym propozycje, które przedstawił p. Andrzej Michalik oraz p. Radny Tomasz Szturo). – kontynuacji działań edukacyjnych dot. zasad zachowania i zagrożeń związanych z wkraczaniem dzików w tereny zabudowane (działania te zostały wstrzymane z uwagi na stan epidemii). Wicestraosta Borczyński wskazał na potrzebę wypracowania postulatów. Na ten moment ważne jest podjęcie odstrzału redukcyjnego przez Koło łowieckie. Wskazał również na potrzebę zwrócenia uwagi gminom w sprawie edukowania mieszkańców o zakazie pozostawiania bioodpadów poza wyznaczonymi miejscami i godzinami.

Źródła: Nadleśnictwo Dobrzejewice, UM Zielonka, UM Marki, UM Ząbki, UM Kobyłka, protokół z posiedzenia KBiOS

Wesprzyj Nas
Wszyscy potrzebujemy rzetelnych i sprawdzonych informacji. Lokalna prasa potrzebuje Twojego wsparcia Wesprzyj Życie Powiatu na Mazowszu >>>

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Potrącenie rowerzysty w Radzyminie

Potrącenie rowerzysty w Radzyminie

W Radzyminie doszło do potrącenia rowerzysty przez samochód osobowy. Na miejscu wypadku szybko pojawiły się jednostki straży pożarnej – JRG Wołomin i OSP [...]
0 komentarzy
CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

CIT estoński: Ekspert Wołomińskiego Klubu Biznesu wyjaśnia

Podatki to temat, który jest ważny dla każdego człowieka nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ciągle i szybko zmieniające się przepisy, wprowadzane [...]
0 komentarzy
VII Wołomiński Festiwal Teatralny

VII Wołomiński Festiwal Teatralny

Przed nami kolejne święto teatru – już VII Wołomiński Festiwal Teatralny im. Józefa Orwida, który odbędzie się 16 listopada 2024 roku w Miejskim [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  5 do 15 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

Pożar pustostanu w Wołominie: Mobilizacja jednostek ratowniczych

2 listopada doszło w Wołominie do groźnego pożaru opuszczonego budynku. Pożar pustostanu  był kolejnym przykładem na to, jak wymagająca i nieprzewidywalna jest praca [...]
0 komentarzy
Tragiczny pożar domu letniskowego

Tragiczny pożar domu letniskowego

Piątkowe popołudnie, 1 listopada 2024 roku, przyniosło dramatyczne wydarzenie w Popowie-Letnisku. O godzinie 14:50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o pożarze drewnianego domku letniskowego. [...]
0 komentarzy
Kluczowe projekty drogowe na terenie gminy Radzymin

Kluczowe projekty drogowe na terenie gminy Radzymin

Powiat wołomiński podjął kroki w kierunku rozbudowy infrastruktury drogowej, podpisując dwie umowy na realizację znaczących odcinków dróg powiatowych w gminie Radzymin. Łączna wartość [...]
0 komentarzy

Ostrzeżenie hydrogeologiczne Państwowej Służby Geologicznej

Państwowa służba geologiczna aktualizuje informację o stanie zagrożenia hydrogeologicznego na obszarze kraju. Utrzymuje się stan zagrożenia hydrogeologicznego związany z występowaniem i prognozowaniem niżówki [...]
0 komentarzy
Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Bezpieczeństwo w okresie Wszystkich Świętych

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jest to okres, w którym przemieszczamy się po terenie całego kraju odwiedzając groby swoich bliskich. By nic nie [...]
0 komentarzy
Powiat Wołomiński rośnie w siłę: Marki, Ząbki i Radzymin liderami demograficznego wzrostu

Powiat Wołomiński rośnie w siłę: Marki, Ząbki i Radzymin liderami demograficznego wzrostu

Powiat Wołomiński potwierdził swoją pozycję jako największy i najliczniejszy powiat na Mazowszu oraz jeden z największych w kraju. Według danych z Rocznika Demograficznego [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.