Dzień różnorodności biologicznej

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 2000 roku, w celu podnoszenia świadomości ekologicznej społeczeństw oraz przypomnienia o znaczeniu wszystkich gatunków na Ziemi.

Czym jest różnorodność biologiczna?

Różnorodność biologiczna to inaczej całe bogactwo świata przyrody. To rośliny i zwierzęta a także zróżnicowanie genów zawartych w pulach genowych poszczególnych gatunków roślin i zwierząt.

Zagrożeniem dla różnorodności biologicznej jest działalność człowieka w postaci zanieczyszczania środowiska, wprowadzania do środowiska naturalnego gatunków inwazyjnych, nadmiernej eksploatacji zasobów przyrody, wpływu na zmiany klimatyczne itp. Wszystko to powoduje zanikanie naturalnych ekosystemów.

Wg informacji WWF Polska, w ciągu ostatnich 50 lat populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o 68%. Człowiek jako jeden z gatunków jest częścią sieci różnorodności biologicznej na świecie i ściśle zależy od jej kondycji. Zgodnie z raportem szacuje się, że w roku 2021 przekształciliśmy  75 % światowych obszarów lądowych i jeśli podobny trend się utrzyma, do 2050 r. będzie to już 90% przekształconych obszarów, co oznacza koniec różnorodności biologicznej na naszej planecie.

Najważniejszą przyczyną zmniejszania bioróżnorodności jest utrata siedlisk, czyli niszczenie przez człowieka warunków odpowiednich dla życia danego gatunku. Na zagarniętym i przekształconym przez człowieka terenie wiele organizmów nie potrafi żyć : ukryć się, rozmnażać ani znaleźć pokarmu. Kolejną przyczyną jest wprowadzanie przez człowieka gatunków pochodzących z innych rejonów geograficznych, w szczególności tzw. obcych gatunków inwazyjnych, które wypierają gatunki rodzime. Innym powodem jest rybołówstwo, kłusownictwo, myślistwo oraz wycinanie drzew. Najbardziej zagrożone są organizmy zamieszkujące małe obszary (mniejsze niż 50 000 km²) jak np. ptaki. Ta sama reguła dotyczy wszystkich grup zwierząt, roślin i grzybów.

Każdy z nas może pozytywnie wpływać na bioróżnorodność, np. poprzez własnoręcznie przygotowanie  hotelu/domku dla owadów, dbanie o zieleń, sadzenie nowych krzewów i drzew, zagospodarowywanie zielenią balkonów, wysiewanie łąk kwietnych, rzadsze koszenie traw, niewprowadzanie gatunków roślin inwazyjnych do środowiska.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej  Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w konkursie. Wystarczy (podać polskie nazwy):

  1. Wymienić 5 gatunków ptaków występujących na terenie obszaru krajobrazu chronionego objętego programem Natura 2000 „Dolina Dolnego Bugu”;
  2. Wymienić nazwę niewielkiej „błotnej” ryby z rodziny karpiowatych, występującej w Powiecie Wołomińskim. Podlega ona w Polsce ścisłej ochronie gatunkowej oraz znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt z kategorią gatunku wysokiego ryzyka. Na Mazowszu występuje jedynie w kilkunastu zbiornikach i jest chroniona w 3 obszarach Natura 2000.
  3. Wymienić 5 gatunków roślin występujących na torfach w Rezerwacie krajobrazowym Śliże.

Odpowiedzi można szukać na oficjalnych stronach internetowych Urzędu Gminy Dąbrówka, Urzędu Gminy Jadów i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Odpowiedzi udzielać można w dniu publikacji pytania/zadania, do godziny 2359, wysyłając je wyłącznie na adres e-mail: zee@powiat-wolominski.pl. Odpowiedź na zadanie musi zawierać dodatkowo: imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; numer telefonu dorosłego członka rodziny biorącej udział w Konkursie, zgodę na uczestnictwo w Konkursie, podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych osób powyżej 13 roku życia.

 

Więcej informacji z Mazowsza

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

Nowi ochotnicy w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady OT

W piątek, 15 listopada br. bramę koszar 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 100 ochotników z północnego Mazowsza. Wśród nich znalazła się [...]
0 komentarzy

Innowatorzy Mazowsza wybrani

Znamy już tegorocznych „Innowatorów Mazowsza”. Wśród nich są dwie firmy oraz pięciu naukowców. Samorząd Mazowsza od lat wspiera przedsiębiorców i naukowców w pracy [...]
0 komentarzy
III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

III Edycja Plebiscytu Ekologicznego – zgłoszenia do 31 stycznia 2025 r.

Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie i UKSW zapraszają do wzięcia udziału w III Edycji Plebiscytu Ekologicznego [...]
0 komentarzy
IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie"

IPN zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”

Instytut Pamięci Narodowej zainaugurował ogólnopolską kampanię „Pamięć przetrwa dzięki Tobie”, której celem jest zaangażowanie społeczeństwa w tworzenie i uzupełnianie bazy straty.pl – cyfrowego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  21 do 29 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar Data rozpoczęcia [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.