Co roku dla wszystkich krajów świata wyznaczana jest data, która wskazuje moment wykorzystania rocznej puli odnawialnych zasobów Ziemi. Termin ma nam uzmysłowić skali presji, jaką wywieramy na ekosystemy naszej planety.
Z punktu widzenia ekonomii od tej daty żyjemy “na kredyt”, który zaciągamy wobec planety na poczet przyszłych pokoleń. Obecnie, aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi, potrzebujemy aż 1,75 planety!
W 2023 r. ta symboliczna data, ogłoszona przez międzynarodową organizację Earth Overshoot Day, przypada na dzień 2 sierpnia.
Ludzkość korzysta z zasobów Ziemi ponad jej możliwości już od dawna. Światowa konsumpcja przekroczyła odnawialne zasoby naturalne Ziemi pod koniec 1970 r. Od tamtej pory tempo konsumpcji zwiększa się z każdym rokiem. W latach 80. XX wieku Dzień Długu Ekologicznego wypadał w listopadzie, w następnej dekadzie kredyt zaciągaliśmy w październiku. Od kilku lat, dzień ten jest wyznaczany na przełomie lipca i sierpnia. Przy obliczeniach uwzględnia się m. in. sprawozdania ONZ, zawierające dane na temat stanu środowiska naturalnego (np. zmiany emisji dwutlenku węgla, zdolności biologicznej lasów czy odradzania się populacji ryb w łowiskach). Uzyskany w ten sposób obraz ma ujawnić całość śladu ekologicznego, który po sobie zostawiamy, realizując nasze potrzeby, zarówno te niezbędne do życia, jak i te, które jesteśmy w stanie ograniczyć.
W Polsce Dzień Długu Ekologicznego został przekroczony już 2 maja! Spowodowane jest to m.in. ogromnymi emisjami gazów cieplarnianych z systemu energetycznego opartego na węglu.
Sposób gospodarowania zasobami i nadmierna konsumpcja sprawiły, że stoimy dziś w obliczu kryzysu klimatycznego, utraty różnorodności biologicznej i coraz gorszej jakości powietrza.
Jednym z najbardziej oczywistych aspektów jest zmiana klimatu. Emisja dwutlenku węgla, spowodowana głównie spalaniem paliw kopalnianych, jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do globalnego ocieplenia. Skutki zmian klimatycznych odczuwamy na własnej skórze: coraz częstsze fale upałów, susze, powodzie i burze to tylko niektóre z nich. Rośnie poziom morza, intensyfikują się ekstremalne zjawiska pogodowe, a ekosystemy są narażone na nieodwracalne zmiany.
Dług ekologiczny można zmniejszyć m.in. poprzez zalesianie, zarybianie, recykling, ale też wprowadzając w życie strategie ochrony ekosystemów i klimatu. Nie mniej istotną sprawą jest budowanie świadomości ekologicznej.
Co może zrobić dla planety na co dzień?
Zmiana sposobu myślenia i naszych przyzwyczajeń wymaga wysiłku, jednak dla naszej planety jest to niezwykle istotne. Coraz większą popularnością cieszy się idea „zero waste”, co dosłownie oznacza „zero odpadów”. Jej najważniejszą zasadą jest 5R:
- Refuse – Odmawiaj
- Reduce – Redukuj
- Reuse – Użyj ponownie
- Recycle – Przetwarzaj i przerabiaj
- Rot – Kompostuj
Postępowanie według zasad 5R ma na celu zmniejszenie ilości odpadów wytwarzanych w gospodarstwach domowych, ograniczenie konsumpcji, zmniejszenie liczby nieprzemyślanych zakupów i marnowania żywności. Wdrożenie wszystkich 5 zasad do codziennego życia nie jest łatwe, ponieważ wymaga zmiany przyzwyczajeń i rezygnacji z wielu udogodnień. Dlatego możemy zastosować zasadę „less waste”, czyli stopniowo ograniczać wytwarzanie odpadów.
Niech Dzień Długu Ekologicznego będzie okazją do refleksji nad naszym wpływem na planetę i inspiracją do podjęcia działań proekologicznych.
W związku z obchodami Dnia Długu Ekologicznego, Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w konkursie. Odpowiedzi (w każdym pytaniu jest jedna poprawna odpowiedź) udzielać można w dniu publikacji pytania/zadania, do godziny 2359, wysyłając je wyłącznie na adres e-mail: zee@powiat-wolominski.pl. Odpowiedź na zadanie musi zawierać dodatkowo: imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; numer telefonu dorosłego członka rodziny biorącej udział w Konkursie, zgodę na uczestnictwo w Konkursie, podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych osób powyżej 13 roku życia.
Materiały
Regulamin_EKO-KALENDARZ
Regulamin_EKO-KALENDARZ.doc 0.10MB Pytania_Dzień_Długu_Ekologicznego
Pytania_Dzień_Długu_Ekologicznego.docx 0.02MB Załącznik_1_Zgoda_rodzica_EKO-KALENDARZ
Załącznik_1_Zgoda_rodzica_EKO-KALENDARZ.docx 0.02MB