W miniony weekend policjanci garnizonu stołecznego skontrolowali 558 pojazdów, nałożyli 308 mandatów karnych na łączną kwotę 134 550 złotych, zatrzymali 55 dowodów rejestracyjnych i 20 praw jazdy. Wobec 19 kierujących policjanci skierowali wnioski o ukaranie do sądu, zatrzymali 2 osoby. Działania były prowadzone na terenie Warszawy i ościennych powiatów. Jest to stanowcza reakcja i odpowiedź na organizowanie nielegalnych, ulicznych wyścigów, które mogą nieść za sobą tragiczne skutki.
Nielegalne wyścigi organizowane na ulicach powodują ogromne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz spadek poczucia takiego bezpieczeństwa wśród kierowców. Modyfikowane auta nierzadko generują nadmierny hałas, który spędza sen z powiek okolicznym mieszkańcom. Dlatego też, ze strony policjantów podczas prowadzonych ostatnio działań, nie było taryfy ulgowej dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego.
Działania były prowadzone w stolicy, a także w podwarszawskich miejscowościach. Miały one na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa na drogach. Do walki z kierowcami, którzy nie respektują przepisów ruchu drogowego, skierowane zostały znaczne siły i środki. W działaniach udział wzięli między innymi policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, grupy SPEED, którzy wykorzystują oznakowane i nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideo rejestratory, sonometry, a także drony, policjanci Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową, Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP, Oddziału Prewencji Policji, a także policjanci z komend rejonowych i powiatowych garnizonu stołecznego.
Funkcjonariusze reagowali na każde zgłoszenie, jak również podejmowali interwencje własne wszędzie tam, gdzie według ich wiedzy i przekazywanych przez okolicznych mieszkańców zgłoszeń, dochodziło do nieakceptowalnych zachowań na drodze.
W trakcie prowadzonych od piątku do niedzieli działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa, policjanci w szczególności wzięli „pod lupę” kierujących, którzy przekraczali dopuszczalną prędkość, przejawiali agresywne zachowania na drodze, a także tych, których pojazdy były technicznie niesprawne w świetle obowiązującego prawa.
Przypominamy, że nie są to jedyne działania prowadzone przez policjantów mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Regularnie prowadzimy takie akcje jak: „Prędkość” i „Ciche Miasto II”.
Pamiętajmy! Poprawa bezpieczeństwa leży w gestii nas wszystkich: policji, samorządów, mieszkańców i organizacji, które działają na rzecz bezpieczeństwa. Bezpieczna stolica to system naczyń połączonych, w którym każdy ma do odegrania swoją rolę. Bezpieczne ulice to nasze wspólne dobro.
Tekst: mł. asp. Bartłomiej Śniadała
Foto: podkom. Rafał Rutkowski, asp. Kamil Sobótka
Film: podkom: Rafał Rutkowski
Więcej wiadomości z Mazowsza

Areszt dla 32-latka za kradzieże rozbójnicze. W zatrzymaniu pomógł dzielnicowy w drodze na służbę

Wjechał w barierki na przejściu dla pieszych, miał 2,5 promila

Speed po raz kolejny skuteczny w walce z nadmierną prędkością

Uwaga! Nowa metoda oszustwa – trzy osoby z zarzutami

Policjanci zatrzymali pijanych rodziców półrocznego dziecka

Pożar samochodu na DW631

Od kradzieży z kieszeni po 7 zarzutów i tymczasowy areszt

Wypadek z udziałem kierującej hulajnogą elektryczną

Motocyklista stracił prawo jazdy za prędkość

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kierowco, zachowaj ostrożność!

Zadał ciosy nożem na przystanku tramwajowym

Gruzin tłumaczył, że wypił tylko herbatkę

Nastolatek za kradzież z włamaniem odpowie jak dorosły

Pracowity weekend dla wołomińskich strażaków
