Działalność nierejestrowana firm na próbę ? czy to możliwe?

O działalności nierejestrowej, czyli o firmie na próbę, rozmawiamy z Pawłem Żółtkiem ? właścicielem biura rachunkowego z Kobyłki.

? Na czym polega firma na próbę?
? Działalność nierejestrowa lub też działalność nierejestrowana, bo o tym mówimy, to możliwość prowadzenia firmy bardzo małych rozmiarów bez konieczności rejestracji w CEIDG. To skutek zmiany przepisów, które zaczęły obowiązywać od 30 kwietnia tego roku, tzw. Konstytucji biznesu.
? No więc jak to może działać w praktyce?
? Taka działalność nierejestrowa to przywilej i nie każdy może z tego przywileju skorzystać. Aby móc prowadzić małą firmę bez rejestracji w CEIDG należy spełnić dwa warunki. Po pierwsze przychody z takiej działalności w każdym miesiącu nie mogą przekroczyć 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia ? w 2018 r. nie mogą przekroczyć w każdym miesiącu kwoty 1050 zł, a po drugie osoba, która chce skorzystać z takiej możliwości nie mogła prowadzić działalności przez ostatnie 60 miesięcy, albo jeśli w tym okresie prowadziła działalność to od dnia wykreślenia wpisu z CEIDG musi upłynąć co najmniej rok.
? Czy dwa warunki są jedyne?
? Dodatkowo działalność nierejestrowa nie dotyczy spółek cywilnych i przypadków, kiedy prowadzenia danego rodzaju działalności wymaga koncesji lub zezwolenia.
? Ale chyba są jakieś obowiązki przy działalności nierejestrowej?
? Taka osoba ma obowiązek prowadzić prostą ewidencję sprzedaży. Może to być zwykły zeszyt, chodzi o to, żeby ta osoba wiedziała, czy jej przychód w danym miesiącu przekracza kwotę 1050 zł, czy nie. Taka osoba musi również rozliczyć podatek z tytułu osiągniętych przychodów, ale zrobi to dopiero w rozliczeniu rocznym składając zeznanie PIT-36. W trakcie roku nie musi obliczać i wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.
? A co, jeśli klient zażąda potwierdzenia sprzedaży?
? W takim przypadku na osobie prowadzącej działalność nierejestrową ciążyć będzie obowiązek wystawienia faktury, może to być oczywiście faktura uproszczona.
? Faktura? To kojarzy się z podatkiem VAT.
? Co do zasady taka osoba nie musi rejestrować się jako podatnik VAT czynny, chyba, że będzie handlować towarami albo świadczyć usługi, które są bezwzględnie opodatkowane podatkiem VAT.
? Czyli na przykład co?
? Czyli na przykład usługi doradcze, prawne, jubilerskie albo handel wyrobami z metali szlachetnych, w tym również złomem metali szlachetnych.
? A jeśli świadczy usługi doradcze to co?
? To wtedy taka osoba musi zarejestrować się do podatku VAT na druku VAT-R.
? A co, gdy przychody przekroczą kwotę 1050 zł?
? Wtedy taka osoba ma bezwzględny obowiązek rejestracji firmy w CEIDG w terminie siedmiu dni.
? A co z ZUSem?
? Tu niestety, na dziś, sprawa nie wygląda zbyt korzystnie dla takiej osoby.
? To znaczy?
? W przypadku handlu, czy sprzedaży wyrobów własnej produkcji, sprawa wydaje się oczywista. Składek ZUS nie ma i już, ale w przypadku świadczenia usług, ZUS traktuje wykonywanie usług w takiej działalności nierejestrowej jako umowę zlecenia i nakazuje odprowadzić składki od takich przychodów.
? To dziwne.
– To bardzo dziwne. Myślę, że nie taki cel przyświecał wprowadzeniu nowych przepisów, ale na dziś takie jest oficjalne stanowisko ZUS i w takiej sytuacji do czasu zmiany stanowiska ZUS współpraca z firmami korzystającymi z ulgi na start obarczona jest znacznym ryzykiem.

zoltek_logoBiuro Rachunkowe,
Kobyłka ul. Szeroka 6, tel. 22 786 06 11
www.mojerozliczenia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.