Zdecydowana większość dostępnych obecnie na polskim rynku wolnowarów składa się z trzech elementów:
- elektrycznej obudowy grzewczej z pokrętłem lub elektronicznym panelem sterowania i wbudowanym timerem
- wyjmowanego z obudowy naczynia, najczęściej kamionkowego lub odlewanego ze stopu metali i pokrytego powłoką nieprzywierającą. W przypadku niektórych modeli np. Crock-Pot DuraCeramic Saute zastosowano naczynia termoodporne, które mogą być wykorzystywane nie tylko w piekarniku, ale też na wszystkich rodzajach kuchenek (gazowych, elektrycznych, indukcyjnych) oraz umieszczane w lodówce lub zamrażarce. Misę po wyjęciu z podstawy grzewczej można wykorzystać jako naczynie do serwowania potraw.
- szklanej pokrywy z uchwytem
Obsługa wolnowaru nie będzie stanowiła dla nikogo najmniejszego problemu
Urządzenie w zależności od modelu pracuje w dwóch lub trzech trybach:
- High ? potrawa jest podgrzewana szybciej i osiąga temperaturę około 90°C. Ta opcja jest idealna do potraw z wołowiny, dziczyzny i mięs niskiej jakości. Można z niej korzystać także wówczas, kiedy zależy nam na szybszym przygotowaniu dań z delikatnych składników. Korzystając z opcji ?high? można też upiec? chleb.
- Low ? potrawa jest podgrzewana do temperatury około 75-80 °C i następuje to znacznie wolniej niż w przypadku opcji ?high?. Jest to doskonałe rozwiązanie, jeśli włączamy wolnowar przed wyjściem do pracy, a po powrocie chcemy zjeść ciepły posiłek, bez tracenia czasu na jego przygotowanie. Opcja ?low? jest przydatna podczas gotowania rosołów i różnego typu wywarów, zup, potraw z drobiu, gulaszy warzywnych, leczo, powideł, ciast.
- Warm – ta opcja służy do podtrzymywania temperatury ugotowanych już potraw. W modelach sterowanych elektronicznie po zakończeniu gotowania crock pot przełącza się w tryb podtrzymywania temperatury samoczynnie, natomiast w przypadku wolnowarów sterowanych manualnie trzeba to zrobić ręcznie przy pomocy pokrętła. Niektóre modele manualne nie mają trybu ?warm?.
Na co więc zwrócić uwagę wybierając wolnowar
- Pojemność ? wolnowar napełniamy maksymalnie do ? jego pojemności. Urządzenie o pojemności 2,4 litra będzie więc doskonałym rozwiązaniem dla 2 osobowej rodziny, ale w przypadku większej ilości domowników może okazać się zbyt małe. Crock Pot z większą misą (od 4,7 do 6 litrów) umożliwia natomiast przygotowanie jednorazowo większych porcji lub dużych kawałków mięsa w całości, które można np. zamrozić lub zjeść następnego dnia. Wybierając wolnowar lepiej zdecydować się na urządzenie o większej pojemności i ewentualnie napełnić je do połowy, niż gotować ?na raty?.
- Sposób sterowania ? na rynku są dostępne zarówno urządzenia sterowane manualnie, jak i wyposażone w panele elektronicznie. Warto zwrócić uwagę czy model, który zamierzamy kupić ma wbudowany timer, który po ustawionym czasie gotowania przełączy wolnowar w tryb podtrzymywania temperatury. Wolnowary manualne będą natomiast bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które pracują w domu lub mają małe dzieci i brak im czasu na przygotowywanie posiłków, ale będą pamiętać, aby wyłączyć urządzenie.
- Rodzaj misy ? najczęściej stosowane są misy kamionkowe lub z powłoką nieprzywierającą. Oba rodzaje możemy stosować w piekarniku, jednak misy odlewane ze stopu metali umożliwiają korzystanie z nich także na wszystkich typach kuchenek. To istotna funkcjonalność, jeśli chcemy wcześniej podsmażyć niektóre składniki, zanim umieścimy naczynie w podstawie grzewczej.
Już za tydzień napiszemy co gotować w wolnowarze i ile to kosztuje