Policjanci z ursynowskiego Wydziału Kryminalnego zatrzymali dwie nastolatki, które brały udział w oszustwie stosując metodę na tzw. „policjanta”. Ufna seniorka w ręce oszustów przekazała kartę bankomatową, a z jej konta zniknęło 50 000 złotych. Decyzją Sądu, młode kobiety zatrudnione do odbioru karty i wypłaty środków, obecnie przebywają w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych.
Kobieta otrzymała telefon, że pieniądze, które posiada na swoim koncie bankowym są zagrożone i należy je jak najszybciej przekazać policji dla bezpieczeństwa. Przekonana o konieczności podjęcia współpracy z organami ścigania, kobieta wykonywała wszystkie kroki, które zlecili jej oszuści. Problem pojawił się gdy z uwagi na późną porę nie mogła wypłacić gotówki z banku. Wtedy podający się za policjanta mężczyzna kazał jej podać PIN do karty bankomatowej, którą następnie miała przekazać wyznaczonej do tego ,,policjantce”. Kobieta pod jednym ze sklepów na warszawskim Ursynowie przekazała kopertę z kartą płatniczą, młodej dziewczynie. Kolejnego dnia kiedy oczekiwała na informację o zwrocie karty, sprawdziła konto i okazało się, że zniknęło z niego 50 000 złotych. Seniorka zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.
Kryminalni z Ursynowa niezwłocznie zajęli się sprawą. Ich czynności doprowadziły do dwóch nastolatek, które rysopisem odpowiadały osobom ujawnionym na nagraniach z monitoringu gdzie wypłacały gotówkę. Kilka dni temu, po ustaleniu ich miejsca pobytu, doszło do zatrzymania młodych kobiet. Jak się okazało, jedna z nich była poszukiwana, gdyż uciekła z młodzieżowego ośrodka wychowawczego. Obie posiadały przy sobie kilka telefonów oraz sporą sumę pieniędzy. 14-latka i 15 latka po zatrzymaniu zostały przekazane w ręce funkcjonariuszy z Wydziału do spraw Nieletnich i Patologii. Decyzją Sądu obie umieszczono w MOW-ie.
Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż oszukują starsze osoby. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów.
Policja ostrzega!
1. Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
2. Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
3. Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
4. Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
5. Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
6. Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
7. Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań – nie wykonuj jego poleceń – nie daj się zmanipulować!
8. Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
9. Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
10. Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
11. Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
Pamiętaj:
Policja nigdy nie prowadzi działań operacyjnych przez telefon!
Policja nigdy nie wymaga poświęcenia Twoich oszczędności do jakichkolwiek celów!
Policja nigdy nie przekazuje telefonicznie informacji na temat prowadzonych działań operacyjnych ani danych policjantów biorących w nich udział!
st. asp. Marta Haberska/JW