Ogłoszono wyniki konkursu ?Mazowsze Lokalnie 2021. Ścieżka Inicjatywy Oddolne? ? na liście znalazły się dwa projekty z Kobyłki, które łącznie uzyskały prawie 11 tys. zł dofinansowania w postaci tzw. ?małego grantu?. Zwycięskie inicjatywy powstały w wyniku oddolnej współpracy mieszkańców (w tym również seniorów) z organizacjami działającymi na terenie Miasta ? Stowarzyszeniem Qźnia, MKS Wicher i Ośrodkiem Pomocy Społecznej.
Pierwszy projekt – ?Czarna Kawka w plenerze? zakłada zorganizowanie mieszkańców Kobyłki w celu zagospodarowania przestrzeni wspólnej przy ul. Czarnej Kawki w taki sposób, aby zachęcała do odpoczynku, zabawy i integracji mieszkańców Kobyłki. Na tym terenie jakiś czas temu z inicjatywy seniorów został zagospodarowany zielony skwerek, gdzie zostały nasadzone rośliny i kwiaty pozyskane z przydomowych ogródków. Przestrzeń jest dobrze odbierana przez okolicznych mieszkańców w tym młodzież, która przebywa tam popołudniami i wieczorami. W ramach projektu będzie możliwość organizowania plenerowych spotkań (np. Przydomowe ogródki sprzyjające pszczołom, warsztaty pt. Domki dla dzikich pszczół i owadów, spotkanie edukacyjne pt. Zioła są wśród nas, spotkanie edukacyjne pt. Ochrona przyrody i pszczół w tym zbiorniki retencyjne na deszczówkę, Czyste powietrze. Ponadto planowane jest dalsze zagospodarowanie przestrzeni, żeby finalnie stworzyć łąkę kwiatów miododajnych, na której zostaną umieszczone domki dla dzikich pszczół i owadów, przygotowane podczas zaplanowanych warsztatów plenerowych. Dodatkowo zostanie przygotowany grunt pod nasadzenie cebulek żonkili w ramach udziału w Akcji Pola Nadziei oraz zostanie odnowione boisko do gry w piłkę siatkową. Do uczestnictwa w sąsiedzkich spotkaniach organizatorzy będą chcieli zaprosić wszystkich mieszkańców Kobyłki bez względu na wiek ? a także mniejszości narodowe, które zamieszkują na terenie miasta.
Projekt stworzy wspólną przestrzeń, w zagospodarowanie której zaangażowani będą zarówno mieszkańcy, jak i przedstawiciele lokalnych instytucji i organizacji. Wspólny cel, wspólne planowanie i praca fizyczna da efekt integracji, a powstałe miejsce będzie dobrem wspólnym, gdzie każdy z mieszkańców na określonych wspólnie zasadach będzie mógł skorzystać z niego lub zainicjować kolejne działania dla innych.
Drugi projekt – ?Kobyłka bryka? zakłada zorganizowanie mieszkańców Kobyłki w celu utworzenia grupy Nordic Walking dla różnych grup wiekowych oraz organizacja cyklicznych spotkań NW, aby zachęcać do odpoczynku, zabawy i integracji mieszkańców Kobyłki. W mieście dysponujemy doskonałymi miejscami i trasami tj.: Grabicz ( rezerwat) oraz teren w centrum miasta (po tzw. starym basenie), a także teren Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kobyłce – te miejsca mają duży potencjał i pomysłodawcy chcieliby stworzyć tam przestrzeń do regeneracji, spędzania wolnego czasu, integracji międzypokoleniowej i międzynarodowościowej. Innowacyjność projektu polega na tym, że pojawi się nowa oferta rekreacyjna w mieście. Będzie przygotowana kompleksowo ? do współpracy zostanie zaproszony trener/instruktor NW, który nauczy, w jaki sposób przeprowadzić rozgrzewkę, jak ćwiczyć, zmotywuje do wysiłku fizycznego. W harmonogramie zaplanowany zostanie cykl bezpłatnych i ogólnodostępnych spotkań dla mieszkańców z podziałem na grupy wiekowe, 2 marsze Nordic Walking ?Kobyłka bryka?, które będą okazją nie tylko do rekreacji i sportu, ale też doskonałą okazją do integracji międzypokoleniowej, rodzinnego spędzania czasu, włączenia obcokrajowców, którzy osiedlają się w mieście.
Dzięki realizacji projektu powstanie dostępna oferta dla wszystkich mieszkańców miasta. Poprawi się dostęp do rekreacji, projekt przyczyni się do prowadzenia zdrowego stylu życia, zintegrowania mieszkańców. Wspólne działanie w celu stworzenia oferty dla dobra wspólnego ? nowej usługi społecznej, kierowanej do wszystkich grup mieszkańców pozwoli na zaktywizowanie społeczności i przełamanie barier.
Konkurs ?Mazowsze Lokalnie 2021. Ścieżka Inicjatywy Oddolne? dofinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności ? Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.