Za oknami coraz częściej pojawia się zimowa aura, tym samym sezon grzewczy jest w pełni. Niestety wciąż wiąże się to z pogorszeniem jakości powietrza. Zielonka z roku na rok pozbywa się kolejnych „kopciuchów”.
Realizujemy program dotacyjny, poprzez który wspieramy finansowo mieszkańców w wymianie starych, nieefektywnych źródeł ciepła. Jesteśmy pierwszą gminą w kraju, która dopłaca mieszkańcom wykonanie przyłączenia budynków mieszkalnych do sieci gazowej. Miasto przystąpiło również do programu Czyste Powietrze. Uruchomiliśmy gminny punkt konsultacyjny, w ramach którego pracownicy Urzędu pomagają mieszkańcom wypełnić wniosek o dofinansowanie do termomodernizacji i wymiany kopciucha.
Smog powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, m.in. w wyniku spalania w piecach odpadów oraz materiałów opałowych słabej jakości. Dlatego kontynuujemy akcje, prowadzone w ubiegłych latach, badania jakości dymów wydobywających się z zielonkowskich kominów.
Kontrole prowadzone są z użyciem specjalistycznych dronów, wyposażonych w aparaturę badającą skład dymów – informuje ratusz
Również w tym roku dron kierowany jest w różne rejony miasta. Kontrole odbywają się o różnych porach dnia.
Przy wyznaczaniu obszaru miasta do skontrolowania brane pod uwagę zgłoszenia mieszkańców, którzy informują nas o zadymieniu w ich najbliższych okolicach.
Kary za niewłaściwe palenie?
Po wykryciu przez drona nieprawidłowości, pracownicy Urzędu Miasta przeprowadzają bezpośrednią kontrolę paleniska. Jeśli taka kontrola potwierdzi wskazania drona, właściciel nieruchomości zostanie zobowiązany do usunięcia uchybienia. W przypadku gdy sytuacja powtórzy się przy kolejnej wizycie, sprawa zostanie skierowana do odpowiednich organów.