Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie wieńczące ogromny trud włożony przez rolników podczas ostatnich żniw. Tegoroczne Dożynki Powiatowo- Gminne odbyły się 16 września w Tłuszczu.
Obchody rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej. W korowodzie przeszli przedstawiciele władz Powiatu Wołomińskiego i Gminy Tłuszcz, Starostowie Dożynek – Anna i Edward Rojeccy, członkowie Klubu Seniora ?Uśmiech Jesieni?, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz barwne delegacje z wieńcami od Sołectwa Borucza, Koła Gospodyń Wiejskich z Chrzęsnego, Koła Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki, Sołectwa Dębe Małe, Sołectwa Jadwisin, Sołectwa Jarzębia Łąka, Sołectwa Jasienica, Towarzystwa Gospodyń Wiejskich Nadbużanki z Kuligowa, Koła Gospodyń Wiejski ?Kalinki? z Miąsego, Sołectwa Postoliska, Koła Gospodyń Wiejskich z Roszczepu, Koła Gospodyń Wiejskich z Równego, Sołectwa Sitki, Sołectwa Sitne, Sołectwa Strachówka, Koła Gospodyń Wiejskich Sulejowianki, Sołectwa Szewnica, Sołectwa Wólka Sulejowska, Sołectwa Starowola, Sołectwa Jaźwie, Sołectwa Dobczyn oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Rasztowskiej.
W intencji rolników została odprawiona Msza Św. przez dziekana dekanatu tłuszczańskiego ks. Dariusza Skwarskiego przy oprawie muzycznej Chóru Męskiego ?Cantate Deo?. Starostami tegorocznych Dożynek Powiatowo-Gminnych w Tłuszczu są Państwo Anna i Edward Rojeccy – rolnicy z Tłuszcza, prowadzący od 1998 roku gospodarstwo rodzinne o powierzchni 16,00 hektarów użytków rolnych. Jest to największe gospodarstwo rolne w mieście Tłuszcz. Pomimo zamieszkiwania w mieście nie zaprzestali prowadzenia produkcji rolniczej, kontynuują tradycję swoich rodziców i dziadków, gdzie zamiłowanie do pracy rolniczej i do ziemi zawsze było najważniejsze.
Dożynki są świetną okazją do nadania odznaczeń ?Zasłużony dla Rolnictwa? przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę z rąk Starosty Wołomińskiego Kazimierza Rakowskiego oraz Burmistrza Tłuszcza Pawła Bednarczyka odebrał Józef Kuziak. Wyróżnione zostały również największe i najbardziej produkcyjne gospodarstwa rolne i tym samym ich gospodarze- Grzegorz Kmiołek z Mokrej Wsi, Piotr Stępień z Szymanówka oraz Zbigniew Brzozowski z Kozłów. Z okazji jubileuszu 35-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej prezes Marcin Ołdak odebrał medal Pro Masovia. Oprócz niego medal odebrały Mieczysława Kaska, Apolonia Sasin oraz Anna Jaworska. Przewodnicząca Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Bożena Żelazowska wręczając odznaczenie powiedziała, że wielokrotnie gościła w Muzeum Ziemi Tłuszczańskiej i bardzo dziękuję wszystkim członkom za pracę na jego rzecz.
Podczas części artystycznej zaprezentowały się zespoły wokalne: Koło Gospodyń Wiejskich z Roszczepu, Koło Gospodyń Wiejskich z Dąbrówki, zespół ?Jasieńki?, Koło Gospodyń Wiejskich z Sulejowa, Koło Gospodyń Wiejskich ze Strachówki, Klub Seniora ?Uśmiech Jesieni? oraz Chór Miejski LUX MEA.
Podczas dożynek zostały wręczone nagrody w konkursach: na najładniejszy wieniec dożynkowy: I miejsce- Jarzębia Łąka, Sitki oraz KGW Roszczep, wyróżnienie: Postoliska, Strachówka, KGW Równe, Szewnica oraz KGW Dąbrówka. Starosta Wołomiński Kazimierz Rakowski przyznał nagrodę specjalną dla KGW z Woli Rasztowskiej, a Burmistrz Tłuszcza dla Jasienicy.
Podczas Dożynek Powiatowo- Gminnych nie zabrakło stoisk organizacji i kół promujących produkty lokalne oraz wystawy plonów i płodów rolnych. Wzrok przykuwała wystawa płodów rolnych przygotowana przez Doradztwo Rolnicze Gminy Tłuszcz oraz plansz przedstawiających Sołtysów Dożynek, wyniki konkurów, odznaczonych rolników, gospodarstwa agroturystyczne, które przygotowało Doradztwo Rolnicze Gminy Tłuszcz na czele z Mieczysławą Kaską wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej.
Na zakończenie uroczystości na scenie pojawił się Janusz Laskowski, który karierę piosenkarską rozpoczął w latach 60-tych. Znany jest jako wykonawca, kompozytor i aranżer. Jego piosenki są znane miłośnikom muzyki od dawna. Na Jego koncerty przychodzą przedstawiciele kilku pokoleń, wszyscy bawią się razem z artystą śpiewając takie przeboje jak: „Beata z Albatrosa”, „Żółty jesienny liść” czy słynny przebój „Kolorowe jarmarki”, za które na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1977r. otrzymał nagrodę Dziennikarzy oraz nagrodę Publiczności.
Po jego koncercie, który zgromadził tłumy, publiczność została rozbawiona do łez przez Kabaret Moherowe Berety. Ostatnim występem tego wieczoru był koncert zespołu Bobi.
Głównymi organizatorami tegorocznych dożynek są Powiat Wołomiński, Gmina Tłuszcz oraz Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Tłuszczu. We współorganizację włączyli się: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej, Fundacja Akomodacja, Ośrodek Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Ab Ovo, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tłuszczu, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. Honorowym patronatem dożynki objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.