Z wołomińską burmistrz Elżbietą Radwan o Wołomińskiej Radzie Oświatowej (WRO), podatkach gminnych, zmianie na stanowisku dyrektora OPS-u i różnicy pomiędzy doradcą a pełnomocnikiem rozmawia Teresa Urbanowska.
? Na łamach naszych lokalnych faktów pojawiła się informacja dotycząca strat budżetu Gminy Wołomin – jak podano na poziomie 8 milionów zł, mająca być efektem „upadku” SKOK-u. Czy można prosić o komentarz do tej informacji?
? Trudno mi komentować spekulacje prasowe w tym zakresie. Są to informacje prawnie chronione i nie mogę ujawniać żadnych szczegółów poza tym, że wspomniana kwota nie ma wiele wspólnego z prawdą. Fakt upadku SKOK Wołomin jest kwestią oczywistą i ogólnie znaną. Szczególnie boleję nad tym, że w konsekwencji tej sytuacji wielu naszych mieszkańców utraciło pracę. Oczywiście nie bez znaczenia pozostają dla gminy także utracone wpływy podatkowe. Nie załamujemy jednak rąk i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby budować dobre relacje z przedsiębiorcami funkcjonującymi na terenie gminy. Dodatkowo intensywnie zabiegamy o nowych inwestorów dla Wołomina, dzięki którym powstaną nowe miejsca pracy.
? Od jakiegoś czasu powołuje Pani pełnomocników. Burmistrz Ryszard MAdziar miał doradców. Proszę powiedzieć – jaka jest różnica pomiędzy doradcą burmistrza Ryszarda Madziara a pełnomocnikiem burmistrz Elżbiety Radwan?
? Doradcy doradzają, zazwyczaj w zakresie trudnym do zmierzenia, natomiast pełnomocnicy wypełniają swoje obowiązki w konkretnych obszarach tematycznych oraz realizują konkretne zadania, z których są skrupulatnie rozliczani. Świadomie zrezygnowałam z zatrudniania doradców i asystentów. Zapowiadałam zresztą wyraźnie, jeszcze w trakcie trwania mojej kampanii wyborczej, że tak uczynię po ewentualnej wygranej. Wszyscy pamiętamy, jak bardzo bulwersowała opinię publiczną kwestia powołania przez byłego burmistrza na stanowisko doradcy pana Jacka Sasina, którego zainteresowanie ogniskowało się wokół spraw kadrowych w Wołominie, zresztą także po zakończeniu etapu ?doradztwa?, gdy został posłem. Ta kwestia to temat na odrębną rozmowę. Na taką politykę mojej zgody nie ma. Pełnomocnicy mają określone zadania wynikające z ich zakresu obowiązków i systematycznie pracują, co w przypadku doradców nie jest standardem.
? OPS ? z funkcji dyrektora odwołany został, bez obowiązku świadczenia pracy, pan Kowalczyk. Co spowodowało podjęcie takiej decyzji?
? Odwołanie dyrektora Kowalczyka było konsekwencją całościowej oceny jakości świadczonej przez niego pracy i osiąganych wyników w kierowanej przez niego jednostce.
? Z pewnością dokonała Pan już diagnozy wołomińskiej oświaty. Planuje Pani powołanie Rady Oświatowej. Jakie ma Pani oczekiwania wobec takiego ciała, jakie zadania chce Pani przed takim organem postawić?
? Od wielu tygodni spotykam się regularnie z dyrektorami wołomińskich placówek oświatowych. Natomiast powołanie Wołomińskiej Rady Oświaty będzie procedowane podczas najbliższej sesji rady miejskiej. Sama Rada będzie organem o charakterze społecznym, doradczym oraz opiniującym w sprawach dotyczących edukacji na terenie gminy. W skład WRO wejdą przedstawiciele Rady Miejskiej oraz eksperci i praktycy posiadający rekomendację działających w mieście instytucji, związków, stowarzyszeń, organizacji. Znajdą się w niej także przedstawiciele środowiska dyrektorów przedszkoli i szkół prowadzonych przez gminę oraz rodziców uczniów.
? W poprzedniej kadencji, w wyniku udziału gminy w rządowym, pilotażowym projekcie „Decydujmy razem”, powołana była Rada Gospodarcza. Z końcem kadencji samorządu samoczynnie nastąpiło rozwiązanie tej rady. Czy planuje Pani w jakiś sposób konsultować się z przedsiębiorcami?
? Oczywiście zależy mi na jak najlepszej współpracy z przedsiębiorcami. Prace Rady będą kontynuowane. Na początku maja odbędzie się jej pierwsze spotkanie.
Pani Burmistrz podejmuje właściwe niezbędne decyzje